Nová kapitola v Pláne obnovy a odolnosti sľubuje rozvoj OZE

SAPI
03. 05. 2023V najnovšej kapitole národného plánu obnovy, ktorá transponuje ciele plánu REPowerEU, bolo schválených hneď niekoľko opatrení, ktoré avizujú podporu geotermálnej aj veternej energie. 

Geotermálna energia po novom nebude automaticky podliehať plnému hodnoteniu EIA, ale iba zisťovaciemu konaniu. Iba v prípade, že by sa počas tejto fázy zistili možné riziká pre životné prostredie, bude potrebné podstúpiť plné hodnotenie. V prípade veternej energie plánuje Ministerstvo životného prostredia SR spolu s rezortom hospodárstva vytvoriť minimálne dve go-to zóny, kde by bolo možné postaviť až 40 turbín bez nutnosti hodnotenia vplyvov na životné prostredie. V oboch prípadoch bolo tiež schválené skrátenie procesu EIA, ktoré by po novom nemalo presiahnuť 3 mesiace pri zisťovacom konaní geotermálnych vrtov a 8 mesiacov pri plnom hodnotení veterných turbín s kapacitou nad 1 MW

Komentáre

Súvisiace

SAPI Biznis Tuesday o veternej energii na Slovensku

Pridajte sa k nám a preskúmajte trh s veternou energiou a potenciál jej rozvoja na Slovensku. Toto exkluzívne podujatie poskytne komplexný prehľad o súčasnom stave, výzvach a príležitostiach v sektore veternej energetiky na Slovensku.

19. 02. 2024VIAC

 

Európsky parlament vyzýva k podpore geotermálnej energie

Európsky parlament prijal uznesenie o podpore geotermálnej energie. S ohľadom na pretrvávajúce bariéry spomaľujúce rozvoj tohto energetického zdroja, vrátane zdĺhavej administratívy a finančnej náročnosti, navrhuje Európsky parlament prijatie celoeurópskej geotermálnej stratégie.

31. 01. 2024VIAC

 

Vietor dostal stopku, do cesty sa mu postavilo usmernenie Úradu verejného zdravotníctva

Sektor veternej energetiky už bol na správnej ceste, no zdá sa, že vydýchnuť si bolo predčasné. Ďalšiu tvrdú ranu utŕžil z možno celkom neočakávaného zdroja - Úradu verejného zdravotníctva SR.

31. 01. 2024VIAC

VŠETKY AKTUALITY

Chcete dostávať najnovšie informácie?

Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek