Európska komisia navrhuje uľahčiť zavádzanie obnoviteľných plynov „zrušením taríf za cezhraničné prepojenia a znížením taríf v miestach vtláčania do sústavy“. Cieľom je zaručiť prístup týchto plynov na trh a zaviesť systém certifikácie nízkouhlíkových plynov. Sem by mohol patriť aj bioplyn, vyrobený fermentáciou organických látok a biometánu. Výskumníci z Princetonskej univerzity a francúzskej poľnohospodárskej výskumnej organizácie CIRAD však bioplyn nepovažujú za najlepšiu cestu. Tvrdia, že biopalivá hodnotené Európskou úniou ako obnoviteľné zdroje energie, podkopávajú európske klimatické ciele. Pre ich splnenie je kľúčové, aby sa pôda v súčasnosti určená na pestovanie energetických plodín zalesnila alebo sa na nej hospodárilo spôsobom blízkym k prírode.
Rezort pôdohospodárstva predstavil návrh Národného lesníckeho programu Slovenskej republiky pre obdobie rokov 2025 – 2030, v ktorom sa dotýka aj otázky využitia drevnej biomasy pri výrobe elektriny a tepla.
14. 03. 2024VIAC →
Združenie miest a obcí Slovenska upozornilo na problém, ktorému aktuálne čelí cca 500 slovenských obcí, ktoré nie sú plynofikované a prešli na OZE, predovšetkým biomasu.
01. 02. 2023VIAC →
Pestovanie energetických plodín nie je, podľa Slovenskej bioplynovej asociácie (SBA), na úkor produkcie slovenských potravín. Čoraz častejšie sa totiž objavujú hlasy, že pestovanie kukuričnej siláže je na úkor iných plodín, vrátane krmiva pre hospodárske zvieratá.
16. 11. 2022VIAC →
Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek