Investície do energetickej infraštruktúry celosvetovo rastú, väčšina ide do zelených technológií

SAPI
31. 07. 2024



3 bilióny dolárov - až toľko sa podľa Medzinárodnej energetickej agentúry v roku 2024 globálne investuje do energetickej infraštruktúry. Približne 2 tretiny z tejto sumy pritom pôjdu do zelených technológií - medzi tie sa radia napríklad obnoviteľné zdroje energie, batériové systémy, ale aj elektromobily, jadrové elektrárne, nízkoemisné palivá a rozvoj elektrických sietí. Najväčší podiel investícií by mal ísť do rozvoja fotovoltiky. Čína aj naďalej pokračuje v dlhodobom trende a aj v tomto roku bude lídrom v energetických investíciách a napríklad na OZE vynaloží až 675 miliárd dolárov. Nemôžeme sa preto čudovať, že sa väčšina aktuálne rozbehnutých projektov, a teda aj najväčší očakávaný prírastok čistých technológií, nachádza práve tu. Medzinárodná energetická agentúra však upozorňuje na to, že globálne investície nie sú proporčne rozdelené a v chudobnejších krajinách - teda krajinách, kde by mali najväčší význam a dopad - dochádza k výrazne menším investíciám než v rozvinutom svete. Agentúra preto apeluje na to, aby investície do energetickej infraštruktúry stúpali aj tu s účelom dosiahnuť čistú a cenovo prístupnú energiu pre všetkých.

Súvisiace

Agrivoltika je budúcnosť farmárčenia a energetiky

Návšteva EWS Sonnenfeld priblížila zástupcom slovenských ministerstiev a poľnohospodárskych združení výhody agrivoltických elektrární.

30. 04. 2025VIAC

 

Nové kapacity na výrobu elektriny vo svete ťahali minulý rok obnoviteľné zdroje energie

Takmer 100 % nových kapacít na výrobu elektriny vo svete tvorili minulý rok obnoviteľné zdroje energie, lídrom v ich výstavbe bola Čína. Podobný trend zaznamenala výroba elektriny v roku 2024 aj na Slovensku, avšak podľa Slovenskej asociácie udržateľnej energie je tempo stále pomalé najmä kvôli pretrvávajúcim prekážkam rozvoja.

01. 04. 2025VIAC

 

Slovensko má veľké rezervy vo využívaní OZE na kúrenie a chladenie

Veľký nevyužitý potenciál obnoviteľných zdrojov energie má Slovensko aj v oblasti kúrenia a chladenia. Ako vyplýva z dát Eurostat-u, Slovensko je v tejto oblasti až šieste od konca v rámci EÚ27. Podľa SAPI – Slovenskej asociácie udržateľnej energetiky to súvisí najmä s plošnými dotáciami plynu na vykurovanie, ktoré predlžujú návratnosť investície domácností do tepelných čerpadiel.

19. 03. 2025VIAC

VŠETKY AKTUALITY

Chcete dostávať najnovšie informácie?

Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek