3 bilióny dolárov - až toľko sa podľa Medzinárodnej energetickej agentúry v roku 2024 globálne investuje do energetickej infraštruktúry. Približne 2 tretiny z tejto sumy pritom pôjdu do zelených technológií - medzi tie sa radia napríklad obnoviteľné zdroje energie, batériové systémy, ale aj elektromobily, jadrové elektrárne, nízkoemisné palivá a rozvoj elektrických sietí. Najväčší podiel investícií by mal ísť do rozvoja fotovoltiky. Čína aj naďalej pokračuje v dlhodobom trende a aj v tomto roku bude lídrom v energetických investíciách a napríklad na OZE vynaloží až 675 miliárd dolárov. Nemôžeme sa preto čudovať, že sa väčšina aktuálne rozbehnutých projektov, a teda aj najväčší očakávaný prírastok čistých technológií, nachádza práve tu. Medzinárodná energetická agentúra však upozorňuje na to, že globálne investície nie sú proporčne rozdelené a v chudobnejších krajinách - teda krajinách, kde by mali najväčší význam a dopad - dochádza k výrazne menším investíciám než v rozvinutom svete. Agentúra preto apeluje na to, aby investície do energetickej infraštruktúry stúpali aj tu s účelom dosiahnuť čistú a cenovo prístupnú energiu pre všetkých.
SAPI je najväčšou sektorovou organizáciou podporujúcou záujmy v oblasti rozvoja udržateľných a obnoviteľných zdrojov energie. Na trhu pôsobí už takmer 15 rokov a na konte má viacero úspešných projektov.
15. 01. 2025VIAC →
Spomalenie využívania solárnej energie prichádza paradoxne v roku, kedy náklady na technológie klesli medziročne o takmer 30 %. Podobne, ako aj na Slovensku, spomalil v Európe aj rast inštalácií fotovoltických elektrární v domácnostiach. Podľa SAPI-Slovenskej asociácie udržateľnej energetiky by vzhľadom na aktuálne nízke investičné náklady, a koniec dotovaných cien od roku 2026, mali slovenské domácnosti viac investovať do vlastných zdrojov zelenej energie.
30. 12. 2024VIAC →
Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek