V Európe sa v roku 2021 nainštalovalo 17 GW (11 GW v EÚ-27) novej veternej kapacity. To však nie je ani polovica toho, čo by EÚ mala vybudovať, aby sa priblížila k splneniu svojich cieľov v oblasti klímy a energetiky do roku 2030. Očakáva sa, že Európa nainštaluje v období rokov 2022-2026 až 116 GW nových veterných fariem. EÚ-27 by mala postaviť v danom období ročne priemerne 18 GW nových veterných fariem, pričom pre splnenie nového cieľa EÚ 40% podielu OZE je potrebné vybudovať 32 GW ročne. Zobudiť by sa mohlo konečne aj Slovensko.
Veterné elektrárne smerujú k 100-percentnému znovu využitiu materiálov použitých na ich výrobu. Už dnes je až 90 % použitých materiálov recyklovateľných. Európsky odpadový priemysel investuje vzhľadom na očakávaný nárast vyslúžilých elektrární do nových technológií, ako aj napríklad do alternatívneho využitia lopatiek.
10. 07. 2025VIAC →
Hoci ide o významný nárast, pre splnenie cieľov v oblasti energetickej bezpečnosti potrebovala EÚ pripojiť až dvojnásobnú kapacitu veterných elektrární. Hlavným problémom rýchlejšieho rozvoja využívania veternej energie sú, podobne ako na Slovensku, komplikované povoľovacie procesy. Do roku 2030 by pritom mali podľa WindEurope v Európe pribudnúť veterné elektrárne s výkonom až 187 000 MW.
27. 02. 2025VIAC →
Príprava projektov veterných elektrární na Slovensku napreduje, v procese posudzovania vplyvov na životné prostredie sú už veterné parky s výkonom dvoch blokov jadrovej elektrárne Mochovce. Prvé projekty by mohli byť spustené do prevádzky v roku 2028 za predpokladu, že sa podarí štátu uviesť už prijaté zmeny v povoľovacích procesoch aj do praxe.
24. 01. 2025VIAC →
Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek