EÚ musí znížiť závislosť na dovoze komponentov z Číny

SAPI
17. 05. 2023Problémy, ktoré Európe spôsobila energetická závislosť od Ruskej federácie, sú veľkým varovným prstom pre členské štáty a jasným impulzom pre urýchlenie energetickej transformácie. Masívny rozvoj obnoviteľných zdrojov však vytvoril dopyt po komponentoch a surovinách, z ktorých sa mnohé dovážajú z Číny. Napriek tomu, že Čína je dlhodobo spoľahlivým obchodným partnerom, pri súčasnej geopolitickej situácii existuje riziko výpadkov dodávok.  

Na potrebu decentralizácie dodávateľského reťazca EÚ pre životne dôležité zariadenia a komponenty používané na výrobu obnoviteľnej energie upozornil minulý týždeň aj šéf Medzinárodnej agentúry pre obnoviteľnú energiu Francesco La Camera. Aj preto sa už v Bruseli formuluje nová legislatíva, ktorá má čo najviac mitigovať hrozbu nadmernej závislosti na jednom dodávateľovi kritických surovín a podporiť domácu výrobu. Sledujte s nami, ako sa v najbližších rokoch Európe podarí prispôsobiť sa súčasnému smerovaniu energetiky.

Komentáre

Súvisiace

Česi spustili dotácie na podporu energetických spoločenstiev

V rámci Národního programu Životní prostředí, čerpajúceho prostriedky z Národního plánu obnovy, bola otvorená nová výzva zameraná na podporu vzniku energetických spoločenstiev

22. 11. 2023VIAC

 

V Česku prebieha diskusia o požiarnej (ne)bezpečnosti solárnych inštalácií

Bezpečnosť fotovoltických inštalácií je a zrejme aj dlho bude častou otázkou pri téme využitia solárnej energie. Už v minulosti sa objavila v českých médiách správa, že tu markantne stúpol počet požiarov inštalácií, pričom Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě už vtedy avizovala, že za touto štatistikou stoja najmä neodborné inštalácie.

22. 11. 2023VIAC

 

Prieskum ukázal, že u Slovákov vyhrávajú najmä obnoviteľné zdroje energií

Podľa septembrového prieskumu agentúry 2muse rastie u slovenských občanov podpora pre obnoviteľné zdroje masívnym tempom.

22. 11. 2023VIAC

VŠETKY AKTUALITY

Chcete dostávať najnovšie informácie?

Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek