Ako sa ochrániť pred vznietením fotovoltiky na streche

SAPI
28. 11. 2024



Požiare fotovoltických panelov nie sú až tak časté. Dnešné moderné fotovoltické systémy sú totiž navrhnuté tak, aby boli bezpečné a spoľahlivé. Avšak ako každé elektrické zariadenie, aj fotovoltika môže za určitých podmienok začať horieť. Nie každý vlastník fotovoltického systému vie, že aj pre tieto ojedinelé prípady existuje možnosť ako zabrániť vzniku požiaru.

Tou najjednoduchšou a najlacnejšou možnosťou je výber vhodného meniča prúdu, ktorý disponuje monitoringom teploty konektorov a funkciou AFCI. To znamená, že dokáže zistiť poruchu v elektroinštalácii fotovoltického systému a včasným odpojením panelov zabrániť prípadnému požiaru.

Druhou možnosťou je využívanie tzv. optimizérov, ktoré okrem iného slúžia aj na zabezpečenie bezpečného odpojenia fotovoltického panelu. Ide o inteligentný systém, ktorý je možné inštalovať na každý panel, a ktorý okrem funkcie vzdialeného vypnutia panela v prípade hraničného zvýšenia teploty, či nebodaj požiaru, zabezpečuje aj mnohé ďalšie funkcie.

Optimizéry zabezpečujú nielen optimalizáciu výroby elektriny, a teda aj lepšiu návratnosť vašej investície, ale zároveň umožňujú aj prehľadný monitoring. Vďaka ich nasadeniu môžete v aplikácii sledovať napríklad aj aktuálnu výrobu, a teda aj mať informáciu, že panel nevyrába alebo vyrába výrazne menej ako ostatné. Viac o tom aké benefity prinášajú vlastníkovi fotovoltickej inštalácie jednotlivé technologické riešenia si môžete vypočuť v našom podcaste Energia zajtrajška, kde sme sa o téme bezpečnosti fotovoltiky rozprávali s Martinom Hodekom, zo spoločnosti Huawei.


A na čo si dať pozor, ak aktuálne zvažujete vlastnú fotovoltickú inštaláciu?

1.      Kvalita inštalácie: Nesprávna inštalácia je jedným z najčastejších dôvodov požiarov. Ak sú komponenty nesprávne pripojené alebo ak sú použité nekvalitné materiály, môže dôjsť k poruche a následnému požiaru. Veľkou výhodou v tomto ohľade je pre vlastníka inštalácie používanie technológie od jedného výrobcu, kde má istotu plnej kompatibility a jednoduchej inštalácie.  

2.      Údržba a kontrola: Pravidelná údržba a kontrola sú kľúčové pre bezpečnosť fotovoltických systémov. Významnú úlohu pri zabezpečení správnej údržby zohráva užívateľský prístupný monitoring fotovoltickej elektrárne, ktorý sa dá zabezpečiť vďaka optimizérom.   

3.      Kvalita komponentov: Použitie nekvalitných alebo necertifikovaných komponentov môže zvýšiť riziko požiaru. Je dôležité používať komponenty, ktoré spĺňajú bezpečnostné normy a sú certifikované príslušnými orgánmi. Indikátorom kvality je určite aj záruka, ktorú na svoje komponenty dáva výrobca. Napríklad produkty spoločnosti Huawei vďaka svojej kvalite majú až 15-ročnú záruku na meniče rady SUN5000 a batériové úložisko LUNA S1. V prípade optimizérov tento výrobca dokonca dáva až 25-ročnú záruku.  

4.      Externé faktory: Požiare môžu byť spôsobené aj externými faktormi, ako sú blesky, mechanické poškodenie, či aj bežná neopatrnosť v domácnosti. V prípade požiaru je kľúčovou núdzová ochrana, napríklad spomínaná funkcia RSD, ktorá vďaka optimizérom zabezpečí zníženie napätia fotovoltickej elektrárne na bezpečnú úroveň. V prípade využívania batériových úložísk sú to aj ďalšie systémy, napríklad Huawei LUNA S1 je vybavené unikátnym hasiacim modulom, ktorý dokáže zabrániť šíreniu požiaru do okolitých priestorov v domácnosti.

5.      Elektrické poruchy: Úder bleskom, preťaženie alebo len nekompatibilný a časom uvoľnení konektor môžu spôsobiť poruchu systému a následný požiar. Menič Huawei MAPO napríklad disponuje integrovanou funkciou AFCI, ako aj detekciou teploty konektorov, čím zabezpečuje maximálnu bezpečnosť pre domácnosť.  


Na minimalizáciu rizika požiaru je dôležité zabezpečiť, aby inštaláciu vykonávali kvalifikovaní odborníci, ktorí dodržiavajú všetky bezpečnostné normy. Predchádzať potenciálnym problémom samozrejme pomáha aj pravidelná kontrola a údržba systému.

Fotovoltické systémy sú vo všeobecnosti bezpečné a riziko požiaru je nízke ak sú správne nainštalované a udržiavané. Ak máte záujem o inštaláciu solárnych panelov, odporúčame vám konzultovať váš zámer s odborníkmi. Práve tí vám najlepšie pomôžu zabezpečiť dodržanie všetkých bezpečnostných opatrení. 

Vypočujte si podcast

Súvisiace

Agrivoltika je budúcnosť farmárčenia a energetiky

Návšteva EWS Sonnenfeld priblížila zástupcom slovenských ministerstiev a poľnohospodárskych združení výhody agrivoltických elektrární.

30. 04. 2025VIAC

 

Nové kapacity na výrobu elektriny vo svete ťahali minulý rok obnoviteľné zdroje energie

Takmer 100 % nových kapacít na výrobu elektriny vo svete tvorili minulý rok obnoviteľné zdroje energie, lídrom v ich výstavbe bola Čína. Podobný trend zaznamenala výroba elektriny v roku 2024 aj na Slovensku, avšak podľa Slovenskej asociácie udržateľnej energie je tempo stále pomalé najmä kvôli pretrvávajúcim prekážkam rozvoja.

01. 04. 2025VIAC

 

Slovensko má veľké rezervy vo využívaní OZE na kúrenie a chladenie

Veľký nevyužitý potenciál obnoviteľných zdrojov energie má Slovensko aj v oblasti kúrenia a chladenia. Ako vyplýva z dát Eurostat-u, Slovensko je v tejto oblasti až šieste od konca v rámci EÚ27. Podľa SAPI – Slovenskej asociácie udržateľnej energetiky to súvisí najmä s plošnými dotáciami plynu na vykurovanie, ktoré predlžujú návratnosť investície domácností do tepelných čerpadiel.

19. 03. 2025VIAC

VŠETKY AKTUALITY

Chcete dostávať najnovšie informácie?

Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek