Náklady na výrobu elektriny zo slnka a z vetra sú už teraz nižšie ako z uhlia alebo plynu.
Na nedávnej konferencii o nízkouhlíkovom rozvoji Slovenska ma šokovali poznámky viacerých účastníkov. Ako keby si nevšimli, že už nežijeme v roku 2010, keď bola elektrina zo slnka alebo z vetra násobne drahšia ako iné konvenčné zdroje.
V rokoch 2010 a 2011 sa na Slovensku aj vďaka štedrej podpore štátu nainštalovala prakticky celá súčasná kapacita solárnych zdrojov elektriny. Je pravda, že technológia bola vtedy stále drahá a dnes sa na to všetci skladáme v cene elektriny okolo 350 miliónov eur ročne.
Celý článok si môžete prečítať tu.
Prínos obnoviteľných zdrojov energie k pokrytiu spotreby elektriny v EÚ rástol podľa Eurostatu v roku 2023 najviac za posledných 20 rokov. Kým Európa využíva nízke ceny technológie na znižovanie závislosti na dovoze energetických komodít z iných regiónov, Slovensku hrozí žaloba zo strany Európskej komisie za meškajúce zjednodušenie povoľovania zelených zdrojov.
21. 02. 2025VIAC →
Meškajúce zjednodušenie povoľovacích procesov pre projekty OZE na Slovensku môže skončiť žalobou na Európskom súdnom dvore. Keďže Slovensko nedostatočne vysvetlilo meškanie zjednodušenia povoľovania v zmysle Smernice (EÚ) 2023/2413, oznámila Európska komisia spustenie tzv. infringementu voči Slovensku.
21. 02. 2025VIAC →
EÚ dosiahla minulý rok významný pokrok ku klimatickej neutralite najmä vďaka OZE. Podľa Európskej environmentálnej agentúry stálo za poklesom emisií skleníkových plynov v roku 2023 o osem percent najmä rast využívania obnoviteľných zdrojov a pokles spotreby uhlia.
28. 11. 2024VIAC →
Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek