Zelená domácnostiam II: Pokles záujmu o fotovoltiku?

Juraj Vedej

SAPI
04. 07. 2019TLAČOVÁ SPRÁVA

3. júl 2019

  

Ani v ďalšom kole programu Zelená domácnostiam II sa nepodarilo vyčerpať vyčlenený rozpočet. Na druhej strane, podporu dostali všetky domácnosti, ktoré sa o ňu v 14. kole uchádzali. Aktuálny vývoj programu Zelená domácnostiam II, podľa SAPI naznačuje, že domácnosti sa začali správať racionálnejšie a zvažovať rentabilitu obnoviteľných zdrojov.

 

V 10. kole sa rozdelilo, z 500 000 eur vyčlenených na fotovoltické panely, len približne 300 000 eur, ostatné prostriedky sa presunuli do ďalších kôl. Nenávratný finančný príspevok, podľa SIEA, získalo všetkých 226 domácností, ktoré si oň požiadali. V nedávnom, 14. kole, zameranom tiež na inštaláciu fotovoltických panelov bola situácia podobná. SIEA rozdala spolu 257 poukážok, ktoré, opäť, získali všetky domácnosti, ktoré prejavili záujem. Ani v tomto kole však vyčlenený rozpočet vo výške 500 000 eur vyčerpaný nebol a celková hodnota poukážok presiahla 365 000 eur.

 

Pokles záujmu?

Aktuálny trend by mohol naznačovať znížený záujem o fotovoltiku, či o samotný program Zelená domácnostiam II. Slovenská asociácia fotovoltického priemyslu a OZE (SAPI) je však presvedčená, že aktuálny trend je len dôsledkom racionálnejšieho rozhodovania domácností. K tomu prispela predovšetkým zmena výšky podpory. „Od spustenia Zelená domácnostiam II totiž platí, že jedna domácnosť môže na inštaláciu fotovoltiky získať príspevok v maximálnej výške 1500 eur,“ vysvetľuje Peter Uhlík, člen výkonného výboru SAPI. „Častým problémom prvej fázy programu Zelená domácnostiam totiž bolo to, že domácnosti uprednostňovali čo najvyššiu podporu pred efektívnosťou systému. Mnohé tak skončili so systémami, ktoré vytvárajú prebytky a nefungujú tak efektívne, ako by mohli,“ dodáva Peter Uhlík.

 

Slovenská asociácia fotovoltického priemyslu a OZE (SAPI) nabáda domácnosti k racionálnemu rozhodovaniu. Domácnosť si musí najprv spočítať, či fotovoltický systém naozaj potrebuje. „Ak má domácnosť vysoké náklady na energie, musí najprv vykonať úsporné opatrenia. Základom je výmena okien, svetiel a žiaroviek. Za zváženie stojí aj zateplenie fasády, či výmena alebo zateplenie strešného systému,“ vysvetľuje Veronika Galeková, riaditeľka SAPI. „Až následne má opodstatnenie zhodnotenie spotreby. Tu sa sleduje čas, ktorý trávia členovia doma, využívanie spotrebičov, spôsob vykurovania, ohrev vody a ďalšie faktory, na základe ktorých môže realizačná firma pripraviť primeraný návrh systému. Cieľom primeraného návrhu musí byť to, čo domácnosť skutočne potrebuje a nie výška dotácie,“ dodáva Veronika Galeková.  

 

5 krokov pre správnu realizáciu:

Správny systém by mal mať čo najnižšie prebytky a pokrývať aktuálnu spotrebu. Batériové systémy umožňujú skladovanie energie, no treba mať na pamäti, že aj batérie majú svoje kapacity. Preto je dobré vyberať kvalitnú realizačnú firmu, ktorá sa o návrh aj realizáciu spoľahlivo postará. Ak sa do procesu domácnosť pustí, odborníci zo SAPI odporúčajú dodržať postupnosť nasledovných piatich krokov:

 

  1. Šetrenie – je dobré najprv sa zamyslieť, čo skutočne potrebujeme a bez čoho sa zaobídeme, kde máme rezervy ušetriť nielen energiu, ale aj financie
  2. Úsporné opatrenia - následne je dobré vykonať úsporné opatrenia. Ako sa hovorí, na prvom mieste musí byť energetická efektívnosť. Od výmeny spotrebičov, žiaroviek, až po okná, zateplenie, či opravu strechy, všetko sa počíta.
  3. Zhodnotenie spotreby - kvalitný inštalatér urobí audit domácnosti, kde zhodnotí kedy ste doma, aká je vaša ročná spotreba elektriny, čím kúrite, koľko členov má vaša domácnosť...
  4. Návrh systému – následne Vám pripraví návrh fotovoltického systému. Alebo zhodnotí, že pre vás nie je vhodný. Nie je teda pravidlom, že fotovoltika sa hodí do každej domácnosti a už vôbec by motivácia nemala byť iba dotácia.
  5. Prebytky – správne nastavený a používaný systém by mal mať minimálne prebytky.

 

Nasledujúce fotovoltické kolo bude vyhlásené 20. augusta 2019 a vyčlenené prostriedky budú opäť 500 000 eur.

 

Kontakt pre médiá:

Juraj Vedej, 0944 161 976, juraj.vedej@agenturaprestiz.sk

Komentáre

Súvisiace

Zelená domácnostiam s novými podmienkami a ďalším odkladom

Ministerstvo hospodárstva SR predstavilo novú podobu projektu Zelená domácnostiam. Tú oproti predchádzajúcim plánom sprevádza hneď niekoľko zmien. V prvom rade sa mení prerozdelenie prostriedkov medzi jednotlivými krajmi, kde sa doteraz počítalo s alokáciou 50 miliónov eur pre Bratislavský kraj, ktorý nebol doteraz súčasťou projektu.

03. 07. 2024VIAC

 

SAPI apeluje na MH SR, aby bezodkladne spustilo vydávanie poukážok k Zelenej domácnostiam a tiež program Zelená podnikom

Ministerstvo hospodárstva konečne predstavilo novú podobu programu Zelená domácnostiam. Mení sa alokácia rozpočtu medzi jednotlivé kraje, ako aj výška dotácií pred jednotlivé OZE.

28. 06. 2024VIAC

 

Predaj tepelných čerpadiel medziročne klesol, dlhodobo však stále zaznamenávajú rastúci trend

Pokles predaja tepelných čerpadiel zaznamenala v roku 2023 celá Európska únia. Kým celoeurópsky predaj klesol o približne 5 %, Slovensko zaznamenalo v porovnaní s rokom 2022 až 16 % pokles.

13. 06. 2024VIAC

VŠETKY AKTUALITY

Chcete dostávať najnovšie informácie?

Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek