Podľa analýzy Euractiv v rokoch 2022 až 2023 stúpol záujem o dotácie na fotovoltické panely o 280 % a na tepelné čerpadlá o 70 %. Naopak, záujem o biomasové kotly klesol o 35 %. Fotovoltika a tepelné čerpadlá ostávajú aj v novom eurofondovom období zďaleka najžiadanejšími zariadeniami OZE z programu Zelená domácnostiam, keď od spustenia programu v júli spolu tvorili takmer 95 % aktivovaných žiadostí. Zelená domácnostiam po novom podporí aj veterné turbíny a rozšíri dotácie aj o vlastníkov domov v Bratislavskom kraji.
Záujem slovenských domácností o vlastnú fotovoltiku, tepelné čerpadlo, kotol na biomasu či veternú elektráreň je vyšší, ako sa očakávalo. Aj podľa konzervatívneho odhadu tempa čerpania, vychádzajúceho z doterajšieho záujmu domácností, sa podľa projekcií SAPI prostriedky v programe Zelená domácnostiam minú najneskôr v júni. Ministerstvo hospodárstva SR by preto podľa SAPI malo zintenzívniť práce na presune iných zdrojov EÚ na tento program a alokovať naň aspoň 500 mil. eur.
23. 04. 2025VIAC →
Slovenské domácnosti majú veľký záujem o vlastnú fotovoltiku, tepelné čerpadlo, biomasu či veternú elektráreň. Za necelý polrok od spustenia poskytovania dotácií z programu Zelená domácnostiam, alokovala Slovenská inovačná energetická agentúra už príspevky v objeme 65 % prostriedkov vyčlenených na tento účel až do roku 2029.
29. 01. 2025VIAC →
Ministerstvo hospodárstva SR predstavilo novú podobu projektu Zelená domácnostiam. Tú oproti predchádzajúcim plánom sprevádza hneď niekoľko zmien. V prvom rade sa mení prerozdelenie prostriedkov medzi jednotlivými krajmi, kde sa doteraz počítalo s alokáciou 50 miliónov eur pre Bratislavský kraj, ktorý nebol doteraz súčasťou projektu.
03. 07. 2024VIAC →
Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek