Slovensko nemôže vyberať poplatok za vývoz elektriny vyrobenej doma.
Súdny dvor EÚ so sídlom v Luxemburgu vo štvrtok upozornil, že členské štáty EÚ nemôžu uložiť poplatok, ktorý by zaťažoval vývoz elektriny vyrobenej na ich území. Podľa rozhodnutia súdu takýto poplatok nemožno odôvodniť cieľom spočívajúcim v zabezpečení stability dodávok elektriny na vnútroštátnom území.
Súd pripomenul, že na Slovensku sa po odstavení dvoch blokov jadrovej elektrárne Jaslovské Bohunice a v snahe zaistiť bezpečnosť, spoľahlivosť a stabilitu elektrickej sústavy – najmä v priebehu roku 2008 – ukladal osobitný poplatok za užívanie tejto sústavy pri vývoze elektriny vyrobenej na území SR vrátane jej vývozu do iných členských štátov Únie.
Celý článok si môžete prečítať tu.
Prínos obnoviteľných zdrojov energie k pokrytiu spotreby elektriny v EÚ rástol podľa Eurostatu v roku 2023 najviac za posledných 20 rokov. Kým Európa využíva nízke ceny technológie na znižovanie závislosti na dovoze energetických komodít z iných regiónov, Slovensku hrozí žaloba zo strany Európskej komisie za meškajúce zjednodušenie povoľovania zelených zdrojov.
21. 02. 2025VIAC →
Meškajúce zjednodušenie povoľovacích procesov pre projekty OZE na Slovensku môže skončiť žalobou na Európskom súdnom dvore. Keďže Slovensko nedostatočne vysvetlilo meškanie zjednodušenia povoľovania v zmysle Smernice (EÚ) 2023/2413, oznámila Európska komisia spustenie tzv. infringementu voči Slovensku.
21. 02. 2025VIAC →
EÚ dosiahla minulý rok významný pokrok ku klimatickej neutralite najmä vďaka OZE. Podľa Európskej environmentálnej agentúry stálo za poklesom emisií skleníkových plynov v roku 2023 o osem percent najmä rast využívania obnoviteľných zdrojov a pokles spotreby uhlia.
28. 11. 2024VIAC →
Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek