Zverejnenie správy „Spoločná európska akcia pre dostupnejšiu, bezpečnejšiu a udržateľnejšiu energiu“ je naplánované na 2. marca, pod dohľadom výkonného podpredsedu Fransa Timmermansa. Dňa 15. februára však unikol dokument, ktorý obsahuje 12 prioritných opatrení, ktoré má Komisia vykonať. V prílohe III sa v texte navrhuje spoločný prístup k daniam z neočakávaných ziskov. Navrhuje tiež uverejnenie Usmernenia o reštrukturalizácii zastaraných schém podpory obnoviteľných zdrojov energie. Navrhuje tiež kroky na urýchlenie povoľovania nových projektov obnoviteľnej energie, najmä obmedzením postupov posudzovania vplyvov na životné prostredie, vyhlásením projektov obnoviteľnej energie za „prevažujúci verejný záujem“ v rámci environmentálneho práva. Naša partnerská asociácia SolarPower Europe už pracuje na pripomienkach k uniknutému dokumentu, ktoré zašle Európskej komisii.
Prínos obnoviteľných zdrojov energie k pokrytiu spotreby elektriny v EÚ rástol podľa Eurostatu v roku 2023 najviac za posledných 20 rokov. Kým Európa využíva nízke ceny technológie na znižovanie závislosti na dovoze energetických komodít z iných regiónov, Slovensku hrozí žaloba zo strany Európskej komisie za meškajúce zjednodušenie povoľovania zelených zdrojov.
21. 02. 2025VIAC →
Meškajúce zjednodušenie povoľovacích procesov pre projekty OZE na Slovensku môže skončiť žalobou na Európskom súdnom dvore. Keďže Slovensko nedostatočne vysvetlilo meškanie zjednodušenia povoľovania v zmysle Smernice (EÚ) 2023/2413, oznámila Európska komisia spustenie tzv. infringementu voči Slovensku.
21. 02. 2025VIAC →
EÚ dosiahla minulý rok významný pokrok ku klimatickej neutralite najmä vďaka OZE. Podľa Európskej environmentálnej agentúry stálo za poklesom emisií skleníkových plynov v roku 2023 o osem percent najmä rast využívania obnoviteľných zdrojov a pokles spotreby uhlia.
28. 11. 2024VIAC →
Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek