Návrh nového zákona o ekologickej transformácii počíta s inštalovaním 3 GW veternej a solárnej energie ročne po dobu desať rokov. Uhoľné bane sa majú zatvoriť už tento rok.
Španielska socialistická vláda zásadne otáča kormidlo v energetike a pripravuje ambiciózny plán ako priviesť elektrickú sieť v krajine k plne obnoviteľným zdrojom do roku 2050 a následne úplne dekarbonizovať ekonomiku.
Predstava plánovačov je taká, že emisie skleníkových plynov sa znížia o 90 % v porovnaní s úrovňou z roku 1990. Ako vyplýva z nového návrhu zákona o klimatickej zmene a transformácii energetiky, vláda by sa mala zaviazať k inštalovaniu kapacít minimálne 3 GW veternej a solárnej energie ročne počas nasledujúcich desiatich rokov. Naopak, prestane vydávať nové licencie na vrty fosílnych palív, či prieskum uhľovodíkov.
Celý článok si môžete prečítať tu.
Prínos obnoviteľných zdrojov energie k pokrytiu spotreby elektriny v EÚ rástol podľa Eurostatu v roku 2023 najviac za posledných 20 rokov. Kým Európa využíva nízke ceny technológie na znižovanie závislosti na dovoze energetických komodít z iných regiónov, Slovensku hrozí žaloba zo strany Európskej komisie za meškajúce zjednodušenie povoľovania zelených zdrojov.
21. 02. 2025VIAC →
Meškajúce zjednodušenie povoľovacích procesov pre projekty OZE na Slovensku môže skončiť žalobou na Európskom súdnom dvore. Keďže Slovensko nedostatočne vysvetlilo meškanie zjednodušenia povoľovania v zmysle Smernice (EÚ) 2023/2413, oznámila Európska komisia spustenie tzv. infringementu voči Slovensku.
21. 02. 2025VIAC →
EÚ dosiahla minulý rok významný pokrok ku klimatickej neutralite najmä vďaka OZE. Podľa Európskej environmentálnej agentúry stálo za poklesom emisií skleníkových plynov v roku 2023 o osem percent najmä rast využívania obnoviteľných zdrojov a pokles spotreby uhlia.
28. 11. 2024VIAC →
Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek