SAPI: Vláda musí riešiť plán zelenej obnovy komplexne

Juraj Vedej

SAPI
29. 04. 2020



TLAČOVÁ SPRÁVA

29. apríl 2020

   

SAPI: Vláda musí riešiť plán zelenej obnovy komplexne 

Iniciatíva ministra životného prostredia ostane len formalitou, ak sa nepripoja ministri hospodárstva a dopravy

 

Aktuálna kríza má, popri nespočetných negatívach, aj niekoľko pozitívnych dopadov na klímu a životné prostredie. Aj v tejto súvislosti silnejú volania po „zelenšom“ reštarte. K výzvam sa pridávajú ministri, europoslanci, korporácie a samozrejme aj odborníci a aktivisti. Svorne tvrdia, že teraz je ten správny čas na zmenu prístupu ľudstva k našej planéte.

 

Rozsiahlejšie diskusie o zelenom reštarte ekonomiky vyvolala iniciatíva 12 európskych ministrov životného prostredia, ktorí ešte dňa 14.4.2020 podpísali výzvu na zelenú obnovu, v ktorej žiadajú, aby sa Európsky ekologický dohovor začlenil do obnovy ekonomiky EÚ po skončení prebiehajúcej krízy. K aktivitám ministrov sa v rovnaký deň pridalo aj 79 poslancov Európskeho parlamentu, 37 riaditeľov korporácií (IKEA, H&M, Unilever, Danone, E.ON), 28 podnikateľských asociácií, 7 neziskových organizácií a 6 think tankov. Dňa 17. 4. 2020 sa k výzve pridal aj slovenský minister životného prostredia Ján Budaj.

 

Odborníci a aktivisti však už dlhodobo vyzývajú na podporu reálnych riešení pre zmierňovanie zmeny klímy, pričom z mnohých z nich by, podľa nich, mala mať úžitok najširšia verejnosť. Najviac skloňované sú opatrenia ako zvýšenie tempa zatepľovania budov, rozvoj elektrifikovanej verejnej hromadnej dopravy a cyklodopravy, ekologické poľnohospodárstvo, či environmentálne formy nakladania s odpadmi, so zameraním na opätovné používanie a recykláciu alebo lokálnu a čo najviac sebestačnú energetiku z obnoviteľných zdrojov.

 

„Minister Budaj dokázal, že si uvedomuje hrozbu, ktorú pre svet predstavuje klimatická kríza a ukázal obrovskú dávku odhodlania. Je ale ešte priskoro na veľké oslavy, keďže Ministerstvo životného prostredia SR nesie len menšiu časť celej agendy,“ upozorňuje Ján Karaba, riaditeľ Slovenskej asociácie fotovoltického priemyslu a OZE (SAPI). „V tomto smere bude minimálne rovnako dôležitý postoj ministerstiev hospodárstva a dopravy. Aj preto neustále apelujeme na kompetentných, aby naplnili svoje predvolebné sľuby, postavili sa výzve tvárou a pomohli Európe k zelenším zajtrajškom. Spoločenský dopyt tu rozhodne je a každým východom slnka je silnejší,“ dodáva Karaba.

 

SAPI zároveň poukazuje, že kým Slovensko začína dávať stanoviská, ostatné krajiny už konajú. V Poľsku prebehli nedávno aukcie na obnoviteľné zdroje a dnes už krajina realizuje nové projekty. Tým sa pomáha udržiavať hospodárstvo, keďže okrem investícií vzniknú v sektore OZE tisícky nových pracovných miest. Dlhodobým príkladom zelenej stratégie je Rakúsko, ktoré využilo koronakrízu a v polovici apríla 2020 odstavilo poslednú uhoľnú elektráreň, čím sa opäť priblížilo k cieľu 100% dodávky elektriny z OZE do roku 2030.

 

Kontakt pre médiá:

Juraj Vedej, 0944 161 976, j.vedej@chapter4.sk

Súvisiace

Zelené zdroje pokryli v EÚ takmer polovicu spotreby elektriny, Slovensko čelí žalobe za ich pomalé povoľovanie

Prínos obnoviteľných zdrojov energie k pokrytiu spotreby elektriny v EÚ rástol podľa Eurostatu v roku 2023 najviac za posledných 20 rokov. Kým Európa využíva nízke ceny technológie na znižovanie závislosti na dovoze energetických komodít z iných regiónov, Slovensku hrozí žaloba zo strany Európskej komisie za meškajúce zjednodušenie povoľovania zelených zdrojov.

21. 02. 2025VIAC

 

Slovensko nezjednodušilo povoľovacie procesy pre OZE, hrozí mu žaloba EK

Meškajúce zjednodušenie povoľovacích procesov pre projekty OZE na Slovensku môže skončiť žalobou na Európskom súdnom dvore. Keďže Slovensko nedostatočne vysvetlilo meškanie zjednodušenia povoľovania v zmysle Smernice (EÚ) 2023/2413, oznámila Európska komisia spustenie tzv. infringementu voči Slovensku.

21. 02. 2025VIAC

 

EÚ znížila minulý rok vďaka OZE emisie o 8 percent

EÚ dosiahla minulý rok významný pokrok ku klimatickej neutralite najmä vďaka OZE. Podľa Európskej environmentálnej agentúry stálo za poklesom emisií skleníkových plynov v roku 2023 o osem percent najmä rast využívania obnoviteľných zdrojov a pokles spotreby uhlia.

28. 11. 2024VIAC

VŠETKY AKTUALITY

Chcete dostávať najnovšie informácie?

Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek