SAPI: Slovensko musí v klimatických cieľoch držať krok s Európou

Ján Karaba

Juraj Vedej

SAPI
18. 09. 2020



TLAČOVÁ SPRÁVA

18. september 2020

   

SAPI: Slovensko musí v klimatických cieľoch držať krok s Európou

 

V stredu, 16. septembra 2020 vystúpila na pôde Európskeho parlamentu predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyen s prejavom o stave Európskej únie. V prejave sa venovala viacerým dôležitým témam a predstavila priority Európskej komisie, medzi ktoré patrí zníženie emisií skleníkových plynov do roku 2030 (z aktuálnych 40 % na 55 %) oproti roku 1990. To je podľa von Der Leyen možné dosiahnuť.

 

Ambicióznejší cieľ do roku 2030 je podľa predsedníčky eurokomisie základným predpokladom pre dosiahnutie uhlíkovej neutrality do roku 2050. Zároveň sa tým Európska únia stane svetovým klimatickým lídrom a inšpiruje ostatné krajiny. „V súčasnosti máme expertízu, máme investície a sme pripravení presadiť uhlíkovo neutrálne obehové hospodárstvo,“ vyhlásila Ursula von der Leyen. Uhlíková neutralita je dôležitá téma, ktorej sa venuje aj prezidentská kancelária. V pondelok prezidentka Zuzana Čaputová informovala o snahe stať sa prvou uhlíkovo neutrálnou inštitúciou na Slovensku. „Veľmi nás potešila ambícia kancelárie prezidenta dosiahnuť uhlíkovú neutralitu a sme radi, že pani prezidentka ide slovenským inštitúciám aj firmám vzorným príkladom. V nadväznosti na pondelňajšiu tlačovú konferenciu už SAPI pani prezidentke ponúkla bezplatný návrh fotovoltického systému,“ konštatuje Ján Karaba, riaditeľ Slovenskej asociácie fotovoltického priemyslu a OZE (SAPI).

 

K dôležitému prejavu von der Leyen sa ale ostatní slovenskí politici zatiaľ nevyjadrili. Predsedníčka Európskej komisie je pritom presvedčená, že prechod na zelenú ekonomiku prinesie aj benefity v podobe nových pracovných miest, obmedzenia závislosti na dovoze energií a surovín, či zlepšenie kvality ovzdušia. „Zníženie emisií na 55% oproti roku 1990 je splniteľný cieľ aj pre Slovensko, bude však vyžadovať vyššie využitie obnoviteľných zdrojov. Ostatne, k uhlíkovej neutralite sme sa už prihlásili a preto by malo byť v záujme Vlády SR, aby bol návrh komisie schválený. V nadväznosti na prejav predsedníčky von der Leyen by sa naša vláda mala zamyslieť nad tým, kam kráča vyspelá Európa, aby sme neskončili medzi fosílnymi dinosaurami, ako sú Rumunsko, Bulharsko a, žiaľ, aj Česká republika,“ upozorňuje riaditeľ SAPI. 

 

Kontakt pre médiá:

Juraj Vedej, 0944 161 976, j.vedej@chapter4.sk

Súvisiace

Zelené zdroje pokryli v EÚ takmer polovicu spotreby elektriny, Slovensko čelí žalobe za ich pomalé povoľovanie

Prínos obnoviteľných zdrojov energie k pokrytiu spotreby elektriny v EÚ rástol podľa Eurostatu v roku 2023 najviac za posledných 20 rokov. Kým Európa využíva nízke ceny technológie na znižovanie závislosti na dovoze energetických komodít z iných regiónov, Slovensku hrozí žaloba zo strany Európskej komisie za meškajúce zjednodušenie povoľovania zelených zdrojov.

21. 02. 2025VIAC

 

Slovensko nezjednodušilo povoľovacie procesy pre OZE, hrozí mu žaloba EK

Meškajúce zjednodušenie povoľovacích procesov pre projekty OZE na Slovensku môže skončiť žalobou na Európskom súdnom dvore. Keďže Slovensko nedostatočne vysvetlilo meškanie zjednodušenia povoľovania v zmysle Smernice (EÚ) 2023/2413, oznámila Európska komisia spustenie tzv. infringementu voči Slovensku.

21. 02. 2025VIAC

 

EÚ znížila minulý rok vďaka OZE emisie o 8 percent

EÚ dosiahla minulý rok významný pokrok ku klimatickej neutralite najmä vďaka OZE. Podľa Európskej environmentálnej agentúry stálo za poklesom emisií skleníkových plynov v roku 2023 o osem percent najmä rast využívania obnoviteľných zdrojov a pokles spotreby uhlia.

28. 11. 2024VIAC

VŠETKY AKTUALITY

Chcete dostávať najnovšie informácie?

Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek