Téma energetického rizika v spojení s dodávkami ruského plynu ostáva naďalej jednou z najdiskutovanejších tém v mediálnom priestore. Autority hľadajú nové možnosti, keďže žiadna alternatíva nie je ideálna. Európska komisia minulý týždeň zverejnila plán nazvaný REPowerEU, ktorý má pomôcť Európe diverzifikovať zdroje energie v reakcii na vojnu na Ukrajine. Plán počíta s navýšením produkcie biometánu, ktorým chce EÚ nahradiť až 20% objemu dodávaného plynu z Ruska, ale aj obnoviteľného vodíka. Na druhej strane čelí Európa aj riziku, keďže viaceré členské krajiny začínajú hľadať riešenie v návrate k uhliu. Takéto riešenie by mohlo v dôsledku emisných kvót ďalej navyšovať ceny energií a tepla v Európe.
Prínos obnoviteľných zdrojov energie k pokrytiu spotreby elektriny v EÚ rástol podľa Eurostatu v roku 2023 najviac za posledných 20 rokov. Kým Európa využíva nízke ceny technológie na znižovanie závislosti na dovoze energetických komodít z iných regiónov, Slovensku hrozí žaloba zo strany Európskej komisie za meškajúce zjednodušenie povoľovania zelených zdrojov.
21. 02. 2025VIAC →
Meškajúce zjednodušenie povoľovacích procesov pre projekty OZE na Slovensku môže skončiť žalobou na Európskom súdnom dvore. Keďže Slovensko nedostatočne vysvetlilo meškanie zjednodušenia povoľovania v zmysle Smernice (EÚ) 2023/2413, oznámila Európska komisia spustenie tzv. infringementu voči Slovensku.
21. 02. 2025VIAC →
EÚ dosiahla minulý rok významný pokrok ku klimatickej neutralite najmä vďaka OZE. Podľa Európskej environmentálnej agentúry stálo za poklesom emisií skleníkových plynov v roku 2023 o osem percent najmä rast využívania obnoviteľných zdrojov a pokles spotreby uhlia.
28. 11. 2024VIAC →
Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek