REPowerEU - Európa hľadá riešenie plynovej krízy

SAPI
21. 03. 2022Téma energetického rizika v spojení s dodávkami ruského plynu ostáva naďalej jednou z najdiskutovanejších tém v mediálnom priestore. Autority hľadajú nové možnosti, keďže žiadna alternatíva nie je ideálna. Európska komisia minulý týždeň zverejnila plán nazvaný REPowerEU, ktorý má pomôcť Európe diverzifikovať zdroje energie v reakcii na vojnu na Ukrajine. Plán počíta s navýšením produkcie biometánu, ktorým chce EÚ nahradiť až 20% objemu dodávaného plynu z Ruska, ale aj obnoviteľného vodíka. Na druhej strane čelí Európa aj riziku, keďže viaceré členské krajiny začínajú hľadať riešenie v návrate k uhliu. Takéto riešenie by mohlo v dôsledku emisných kvót ďalej navyšovať ceny energií a tepla v Európe.

Komentáre

Súvisiace

Nový trh s elektrinou

O novom trhu s elektrinou sme už v našich spravodajoch informovali. EÚ vo svojej iniciatíve pokračuje a plány začínajú naberať reálne kontúry. Komisia už predstavila svoj návrh.

21. 03. 2023VIAC

 

Nemci zvyšujú tlak na prechod na zelenú energetiku

Nemecko od vypuknutia vojny na Ukrajine čelí problémom v oblasti energetiky. Dôvodom je predčasné vypnutie jadrových elektrární, ktoré v kombinácii s nedostatkom plynu (na ktorý krajina výraznou mierou spoliehala) spôsobili nedostatok ponuky na trhy.

15. 03. 2023VIAC

 

Odpadové teplo by mohlo byť kľúčom k dekarbonizácii teplárenstva

Podľa najnovšej analýzy dánskej spoločnosti Danfoss máme už dnes prístup k zdroju, ktorý by nás mohol výrazne posunúť k naplneniu dekarbonizačných cieľov. Ide o odpadové teplo, ktoré vzniká ako vedľajší produkt priemyselných a energetických zariadení.

01. 03. 2023VIAC

VŠETKY AKTUALITY

Chcete dostávať najnovšie informácie?

Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek