REPowerEU - Európa hľadá riešenie plynovej krízy

SAPI
21. 03. 2022Téma energetického rizika v spojení s dodávkami ruského plynu ostáva naďalej jednou z najdiskutovanejších tém v mediálnom priestore. Autority hľadajú nové možnosti, keďže žiadna alternatíva nie je ideálna. Európska komisia minulý týždeň zverejnila plán nazvaný REPowerEU, ktorý má pomôcť Európe diverzifikovať zdroje energie v reakcii na vojnu na Ukrajine. Plán počíta s navýšením produkcie biometánu, ktorým chce EÚ nahradiť až 20% objemu dodávaného plynu z Ruska, ale aj obnoviteľného vodíka. Na druhej strane čelí Európa aj riziku, keďže viaceré členské krajiny začínajú hľadať riešenie v návrate k uhliu. Takéto riešenie by mohlo v dôsledku emisných kvót ďalej navyšovať ceny energií a tepla v Európe.

Komentáre

Súvisiace

Zástupcovia vlády, ministerstiev, štátnej správy, firiem a profesijných organizácií hovorili za okrúhlym stolom o budúcnosti slovenskej energetiky

V utorok 16. apríla 2024 si za jeden stôl sadli zástupcovia ministerstiev a ďalších orgánov štátnej správy, firiem a asociácií pôsobiacich v energetike, aby spoločne prediskutovali očakávania a plány Slovenska na ceste k uhlíkovej neutralite.

18. 04. 2024VIAC

 

Európa zaznamenala rekordný pokles v emisiách

Od spustenia systému obchodovania s emisiami zaznamenala minulý rok Európa najväčší rekord v medziročnom poklese emisií uhlíka.

12. 04. 2024VIAC

 

Európsky parlament prijal návrh zákona o obnove prírody

Po niekoľkých mesiacoch odkladov a rokovaní schválil Európsky parlament návrh znenia zákona o obnove prírody. Cieľom zákona je zvrátiť stratu biodiverzity a zmenu klímy vplyvom ľudských zásahov do prírody a prirodzeného prostredia živočíchov.

06. 03. 2024VIAC

VŠETKY AKTUALITY

Chcete dostávať najnovšie informácie?

Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek