Téma energetického rizika v spojení s dodávkami ruského plynu ostáva naďalej jednou z najdiskutovanejších tém v mediálnom priestore. Autority hľadajú nové možnosti, keďže žiadna alternatíva nie je ideálna. Európska komisia minulý týždeň zverejnila plán nazvaný REPowerEU, ktorý má pomôcť Európe diverzifikovať zdroje energie v reakcii na vojnu na Ukrajine. Plán počíta s navýšením produkcie biometánu, ktorým chce EÚ nahradiť až 20% objemu dodávaného plynu z Ruska, ale aj obnoviteľného vodíka. Na druhej strane čelí Európa aj riziku, keďže viaceré členské krajiny začínajú hľadať riešenie v návrate k uhliu. Takéto riešenie by mohlo v dôsledku emisných kvót ďalej navyšovať ceny energií a tepla v Európe.
Európsky parlament definitívne schválil novú podobu smernice o energii z obnoviteľných zdrojov. Jednou z hlavných zmien bolo navýšenie cieľov pre podiel OZE na energetickej spotrebe - do roku 2030 by malo vyše 42% energií pochádzať z obnoviteľných zdrojov.
21. 09. 2023VIAC →
Agentúra pre spoluprácu regulačných orgánov v oblasti energetiky (ACER) vydala koncom júla správu hodnotiacu pokrok v uvoľňovaní cezhraničných kapacít prenosových sietí.
09. 08. 2023VIAC →
Podľa tlačovej správy asociácie SolarPower Europe, ktorej členom je aj SAPI, sa celoeurópske ciele pre solárnu energiu do roku 2030 navýšili o približne 63%. Vyplýva to z aktualizovaných Národných energetických a klimatických plánov, ktoré zatiaľ odovzdalo 12 členských štátov EÚ.
09. 08. 2023VIAC →
Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek