PPA zmluvy môžu byť odpoveďou na vývoj cien na trhu elektriny z OZE

SAPI
27. 09. 2024



TLAČOVÁ SPRÁVA

27. september 2024

  

PPA zmluvy môžu byť odpoveďou na vývoj cien na trhu elektriny z OZE

 

Výroba a predaj zelenej elektriny je oblasť, ktorá sa neustále vyvíja. Rastúci dopyt veľkých firiem po elektrine z obnoviteľných zdrojov energie (OZE) mení fungovanie trhu, ktorý sa snaží novým podmienkam prispôsobiť. Jednou z odpovedí na tieto zmeny sú PPA (Power Purchase Agreement) zmluvy, ktoré sú však na Slovensku novinkou. Pozornosť sa im rozhodla venovať SAPI – Slovenská asociácia udržateľnej energetiky na jednom zo svojich odborných podujatí. 

 

Najnovšie podujatie zo série SAPI Biznis Tuesdays otvorilo v rámci témy efektívnej výroby a predaja elektriny vyrobenej z OZE aj otázku PPA zmlúv. „Podľa údajov z European PPA Market Outlook 2024 bolo v roku 2023 zaznamenaných na trhu s PPA až 16,2 GW zverejnených kontraktov, čo je, v porovnaní s predchádzajúcim rokom, nárast o viac ako 40 %. Počet obchodov vyvrcholil na úrovni 272 PPA, čo predstavovalo oproti roku 2022 nárast o 65 %,“ priblížil Peter Hudec z Tatra banky.

Na Slovensku sú PPA zmluvy stále novinkou, ktorá má však veľký potenciál. Podľa Jozefa Hudáka z advokátskej kancelárie Poláček & Partners sa v priebehu rokov zmenil trh a aj prístup investorov. „Kým fungovala podpora štátu v podobe doplatku bolo dôležité elektráreň postaviť. Následne už vyrábala a elektrina sa predala za každých okolností. V súčasnosti sa už nové projekty dostávajú na otvorený trh a investor si musí vopred zabezpečiť odber vyrobenej elektriny. Až potom môže pristúpiť k výstavbe.“

Pomocou PPA zmlúv sa zelená elektrina môže dostať od výrobcov priamo ku konkrétnemu odberateľovi. Ide spravidla o dlhodobé kontrakty s vopred dohodnutou fixnou cenou, ktoré ponúkajú obom zmluvným stranám dôležité garancie. „Výrobca má garantovanú výkupnú cenu na niekoľko rokov a tým aj pokrytie investičných nákladov. Odberateľ má zas istotu, že nakupuje skutočne elektrinu z OZE, záruky pôvodu a elektrinu za predikovateľnú cenu bez ohľadu na výkyvy na trhu,“ priblížil Peter Kalman zo spoločnosti Greenlogy.

 

Tri druhy PPA a podpora zo strany štátu

PPA zmluvy môžu byť on-site, kedy je výroba a spotreba na jednom mieste, čo je v slovenskej legislatíve problematické a pre takýto prípad sa u nás v praxi využíva inštitút lokálneho zdroja, ktorý dostala do legislatíva práve SAPI. Druhou možnosťou je off-site PPA zmluva, kde sa na prepravu energie využíva distribučná sústava a je potrebné vyriešiť prebratie zodpovednosti za odchýlku. „Novinkou je virtuálna PPA, kde sa stanoví referenčná cena a strany si len kompenzujú výkyvy z nej. Takáto zmluva je už na východnom Slovensku v platnosti a veríme, že bude inšpiráciou aj pre ďalších výrobcov a firmy. PPA by mohli byť spôsobom, ako zrýchliť rozvoj OZE na Slovensku a priblížiť sa viac západnej Európe. Ak by štát konečne spustil do legislatívy podporu formou dvojsmerných rozdielových zmlúv v súlade s novou európskou legislatívou, vytvoril by tak efektívny nástroj na prekonanie problémov s nestabilnými cenami elektriny na spotovom trhu, ktoré tvoria hlavnú prekážku pre financovanie projektov,“ uzatvára Ján Karaba, riaditeľ SAPI.

 

 

Kontakt pre médiá:

Juraj Vedej, 0944 161 976, j.vedej@chapter4.sk

Súvisiace

Dotácie na zelené zdroje pre domácnosti sa minú najneskôr v júni

Záujem slovenských domácností o vlastnú fotovoltiku, tepelné čerpadlo, kotol na biomasu či veternú elektráreň je vyšší, ako sa očakávalo. Aj podľa konzervatívneho odhadu tempa čerpania, vychádzajúceho z doterajšieho záujmu domácností, sa podľa projekcií SAPI prostriedky v programe Zelená domácnostiam minú najneskôr v júni. Ministerstvo hospodárstva SR by preto podľa SAPI malo zintenzívniť práce na presune iných zdrojov EÚ na tento program a alokovať naň aspoň 500 mil. eur.

23. 04. 2025VIAC

 

Nové kapacity na výrobu elektriny vo svete ťahali minulý rok obnoviteľné zdroje energie

Takmer 100 % nových kapacít na výrobu elektriny vo svete tvorili minulý rok obnoviteľné zdroje energie, lídrom v ich výstavbe bola Čína. Podobný trend zaznamenala výroba elektriny v roku 2024 aj na Slovensku, avšak podľa Slovenskej asociácie udržateľnej energie je tempo stále pomalé najmä kvôli pretrvávajúcim prekážkam rozvoja.

01. 04. 2025VIAC

 

Založiť energetickú komunitu bude jednoduchšie SAPI predstavila finálnu verziu príručky pre zakladateľov

SAPI - Slovenská asociácia udržateľnej energetiky predstavila finálnu verziu príručky pre záujemcov o založenie energetických komunít (EK) na Slovensku. Príručka bude slúžiť ako praktický sprievodca procesom založenia a manažovania takýchto spoločenstiev.

26. 03. 2025VIAC

VŠETKY AKTUALITY

Chcete dostávať najnovšie informácie?

Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek