Podiel OZE na spotrebe energie v EÚ dosiahol 18%

Juraj Vedej

SAPI
27. 01. 2020Portál venergetike.sk informoval o podiele OZE na spotrebe energie v EÚ. Ten predstavoval v roku 2018 približne 18%, čo nie je najhoršie číslo, no mohlo by byť aj lepšie, ak by všetky členské štáty napĺňali svoje záväzky, pochvala patrí 12 štátom, ktoré svoje národný cieľ pre 2020 dosiahli už v roku 2018. Slovensko, na druhej strane zaostáva a chýba nám aj koncepčné riešenie, ako tento stav napraviť. V roku 2018 sme skončili pod 12% a za ostatné 2 roky sa toho tiež veľa nevybudovalo, aj keď treba povedať, že ministerstvo aspoň čiastočne prelomilo stopstav prostredníctvom zavedenia inštitútu Lokálneho zdroja a už rok sľubuje aukcie. Vyčlenené kapacity ale rozhodne stačiť nebudú, pre to sme zvedaví, ako sa Slovensko k tomuto zlyhaniu postaví.

 

Komentáre

Súvisiace

Európsky parlament potvrdil nové cieľe pre využitie OZE

Európsky parlament definitívne schválil novú podobu smernice o energii z obnoviteľných zdrojov. Jednou z hlavných zmien bolo navýšenie cieľov pre podiel OZE na energetickej spotrebe - do roku 2030 by malo vyše 42% energií pochádzať z obnoviteľných zdrojov.

21. 09. 2023VIAC

 

Modernizácia prenosových sietí v EÚ neprebieha dostatočne rýchlo

Agentúra pre spoluprácu regulačných orgánov v oblasti energetiky (ACER) vydala koncom júla správu hodnotiacu pokrok v uvoľňovaní cezhraničných kapacít prenosových sietí.

09. 08. 2023VIAC

 

Ambicióznejšie ciele pre solárnu energiu v EÚ sa stávajú realitou

Podľa tlačovej správy asociácie SolarPower Europe, ktorej členom je aj SAPI, sa celoeurópske ciele pre solárnu energiu do roku 2030 navýšili o približne 63%. Vyplýva to z aktualizovaných Národných energetických a klimatických plánov, ktoré zatiaľ odovzdalo 12 členských štátov EÚ.

09. 08. 2023VIAC

VŠETKY AKTUALITY

Chcete dostávať najnovšie informácie?

Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek