Portál venergetike.sk informoval o podiele OZE na spotrebe energie v EÚ. Ten predstavoval v roku 2018 približne 18%, čo nie je najhoršie číslo, no mohlo by byť aj lepšie, ak by všetky členské štáty napĺňali svoje záväzky, pochvala patrí 12 štátom, ktoré svoje národný cieľ pre 2020 dosiahli už v roku 2018. Slovensko, na druhej strane zaostáva a chýba nám aj koncepčné riešenie, ako tento stav napraviť. V roku 2018 sme skončili pod 12% a za ostatné 2 roky sa toho tiež veľa nevybudovalo, aj keď treba povedať, že ministerstvo aspoň čiastočne prelomilo stopstav prostredníctvom zavedenia inštitútu Lokálneho zdroja a už rok sľubuje aukcie. Vyčlenené kapacity ale rozhodne stačiť nebudú, pre to sme zvedaví, ako sa Slovensko k tomuto zlyhaniu postaví.
Nezávislý think tank Ember zverejnil analýzu, podľa ktorej môžu krajiny strednej a východnej Európy prostredníctvom veternej a slnečnej energie zvýšiť svoju energetickú bezpečnosť a znížiť ceny energií naprieč regiónom až o 29 %. Vyžaduje to však vyššie ambície všetkých krajín regiónu a aktívnejší prístup zo strany politikov a relevantných inštitúcií.
18. 05. 2023VIAC →
Problémy, ktoré Európe spôsobila energetická závislosť od Ruskej federácie, sú veľkým varovným prstom pre členské štáty a jasným impulzom pre urýchlenie energetickej transformácie.
17. 05. 2023VIAC →
Nemecká vláda tak spravila prijatím zákona, podľa ktorého musia od budúceho roka vykurovacie systémy poháňať obnoviteľné zdroje energie najmenej zo 65 percent.
10. 05. 2023VIAC →
Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek