Podiel OZE na spotrebe energie v EÚ dosiahol 18%

Juraj Vedej

SAPI
27. 01. 2020Portál venergetike.sk informoval o podiele OZE na spotrebe energie v EÚ. Ten predstavoval v roku 2018 približne 18%, čo nie je najhoršie číslo, no mohlo by byť aj lepšie, ak by všetky členské štáty napĺňali svoje záväzky, pochvala patrí 12 štátom, ktoré svoje národný cieľ pre 2020 dosiahli už v roku 2018. Slovensko, na druhej strane zaostáva a chýba nám aj koncepčné riešenie, ako tento stav napraviť. V roku 2018 sme skončili pod 12% a za ostatné 2 roky sa toho tiež veľa nevybudovalo, aj keď treba povedať, že ministerstvo aspoň čiastočne prelomilo stopstav prostredníctvom zavedenia inštitútu Lokálneho zdroja a už rok sľubuje aukcie. Vyčlenené kapacity ale rozhodne stačiť nebudú, pre to sme zvedaví, ako sa Slovensko k tomuto zlyhaniu postaví.

 

Komentáre

Súvisiace

Nezávislá analýza upozorňuje na nízke ambície krajín strednej a východnej Európy v oblasti energetickej transformácie

Nezávislý think tank Ember zverejnil analýzu, podľa ktorej môžu krajiny strednej a východnej Európy prostredníctvom veternej a slnečnej energie zvýšiť svoju energetickú bezpečnosť a znížiť ceny energií naprieč regiónom až o 29 %. Vyžaduje to však vyššie ambície všetkých krajín regiónu a aktívnejší prístup zo strany politikov a relevantných inštitúcií.

18. 05. 2023VIAC

 

EÚ musí znížiť závislosť na dovoze komponentov z Číny

Problémy, ktoré Európe spôsobila energetická závislosť od Ruskej federácie, sú veľkým varovným prstom pre členské štáty a jasným impulzom pre urýchlenie energetickej transformácie.

17. 05. 2023VIAC

 

Nemecko schválilo definitívny zákaz plynových kotlov

Nemecká vláda tak spravila prijatím zákona, podľa ktorého musia od budúceho roka vykurovacie systémy poháňať obnoviteľné zdroje energie najmenej zo 65 percent.

10. 05. 2023VIAC

VŠETKY AKTUALITY

Chcete dostávať najnovšie informácie?

Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek