Portál venergetike.sk informoval o podiele OZE na spotrebe energie v EÚ. Ten predstavoval v roku 2018 približne 18%, čo nie je najhoršie číslo, no mohlo by byť aj lepšie, ak by všetky členské štáty napĺňali svoje záväzky, pochvala patrí 12 štátom, ktoré svoje národný cieľ pre 2020 dosiahli už v roku 2018. Slovensko, na druhej strane zaostáva a chýba nám aj koncepčné riešenie, ako tento stav napraviť. V roku 2018 sme skončili pod 12% a za ostatné 2 roky sa toho tiež veľa nevybudovalo, aj keď treba povedať, že ministerstvo aspoň čiastočne prelomilo stopstav prostredníctvom zavedenia inštitútu Lokálneho zdroja a už rok sľubuje aukcie. Vyčlenené kapacity ale rozhodne stačiť nebudú, pre to sme zvedaví, ako sa Slovensko k tomuto zlyhaniu postaví.
Prínos obnoviteľných zdrojov energie k pokrytiu spotreby elektriny v EÚ rástol podľa Eurostatu v roku 2023 najviac za posledných 20 rokov. Kým Európa využíva nízke ceny technológie na znižovanie závislosti na dovoze energetických komodít z iných regiónov, Slovensku hrozí žaloba zo strany Európskej komisie za meškajúce zjednodušenie povoľovania zelených zdrojov.
21. 02. 2025VIAC →
Meškajúce zjednodušenie povoľovacích procesov pre projekty OZE na Slovensku môže skončiť žalobou na Európskom súdnom dvore. Keďže Slovensko nedostatočne vysvetlilo meškanie zjednodušenia povoľovania v zmysle Smernice (EÚ) 2023/2413, oznámila Európska komisia spustenie tzv. infringementu voči Slovensku.
21. 02. 2025VIAC →
EÚ dosiahla minulý rok významný pokrok ku klimatickej neutralite najmä vďaka OZE. Podľa Európskej environmentálnej agentúry stálo za poklesom emisií skleníkových plynov v roku 2023 o osem percent najmä rast využívania obnoviteľných zdrojov a pokles spotreby uhlia.
28. 11. 2024VIAC →
Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek