Podľa prieskumu Eurobarometra súhlasí až 90 percent Európanov s tým, že emisie skleníkových plynov by sa mali znížiť na minimum a zvyšné emisie by sa mali vykompenzovať tak, aby EÚ dosiahla klimatickú neutralitu do roku 2050. Pre 87 % Európanov je dôležité, aby si EÚ stanovila ambiciózne ciele na rozsiahlejšie využívanie energie z obnoviteľných zdrojov a rovnaké percento tvrdí, že EÚ musí poskytovať podporu na zlepšovanie energetickej efektívnosti. Prieskum SKI zas hovorí, že dovoz zemného plynu by podporilo len 30 % ľudí, kým využívanie OZE až 60 %. Na prvý pohľad kontrastne vyznieva rozhovor s riaditeľom Slovenskej agentúry životného prostredia Michalom Macom, podľa ktorého nie sú ľudia na Slovensku psychicky ani finančne pripravení na obnoviteľné zdroje. Michal Maco upozorňuje na problém energetickej chudoby a na skutočnosť, že Slovensko zaostáva v ekonomickej sile obyvateľstva za krajinami ako Nemecko, a preto je potrebné vnímať inovatívne technológie aj z hľadiska ich finančnej dostupnosti. V teórii tak Slováci uprednostňujú OZE, ako aj naznačujú rôzne prieskumy, no v praxi už vyberajú zdroj podľa svojich finančných možností, čo v niektorých regiónoch znamená emisne najnáročnejšie zdroje, ako drevo či odpad.
Prínos obnoviteľných zdrojov energie k pokrytiu spotreby elektriny v EÚ rástol podľa Eurostatu v roku 2023 najviac za posledných 20 rokov. Kým Európa využíva nízke ceny technológie na znižovanie závislosti na dovoze energetických komodít z iných regiónov, Slovensku hrozí žaloba zo strany Európskej komisie za meškajúce zjednodušenie povoľovania zelených zdrojov.
21. 02. 2025VIAC →
Meškajúce zjednodušenie povoľovacích procesov pre projekty OZE na Slovensku môže skončiť žalobou na Európskom súdnom dvore. Keďže Slovensko nedostatočne vysvetlilo meškanie zjednodušenia povoľovania v zmysle Smernice (EÚ) 2023/2413, oznámila Európska komisia spustenie tzv. infringementu voči Slovensku.
21. 02. 2025VIAC →
EÚ dosiahla minulý rok významný pokrok ku klimatickej neutralite najmä vďaka OZE. Podľa Európskej environmentálnej agentúry stálo za poklesom emisií skleníkových plynov v roku 2023 o osem percent najmä rast využívania obnoviteľných zdrojov a pokles spotreby uhlia.
28. 11. 2024VIAC →
Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek