Ministri z krajín EÚ budú rokovať o rozpočte únie. Veríme, že budú v plnej miere zohľadňovať klimatické ciele, ktoré si únia stanovila a rozpočet maximálne prispôsobia ich dosiahnutiu. V praxi to znamená zastaviť podporu fosílnych palív a investovať to čistej energie a obnoviteľných zdrojov. Veterná, či slnečná energia sú, vďaka technológiám dostatočne vyspelé a konkurencieschopné, aby začali nahrádzať neobnoviteľné zdroje ako ropa, zemný plyn, či uhlie. Rovnako dôležité budú investície do energeticky úsporných budov a udržateľnej, ekologickej dopravy. Ak by sa rozpočet podarilo takto nastaviť, profitovali by sme všetci, a to nie len z čistého a zdravého prostredia. Viac inovácií by znamenalo viac pracovných miest. Práve preto sa 101 organizácií, vrátane SAPI, rozhodlo podpísať otvorený list ministrom, v ktorom ich vyzýva, na konzistentnosť rozpočtu s klimatickými cieľmi. Držme si palce.
O tom, že ÚRSO predložilo vláde návrh definície energetickej chudoby, sme informovali už v septembri. Koncom októbra však svoje odporúčania na boj proti energetickej chudobe vydala aj Európska komisia.
Európska komisia minulý týždeň schválila slovenský program štátnej pomoci, z ktorého majú byť podporované zariadenia na uskladňovanie elektrickej energie.
Začiatkom týždňa Európska komisia oficiálne predstavila svoj nový akčný plán na podporu rozvoja veternej energetiky naprieč Európskou úniou. Podľa stratégie v REPowerEU má Únia do roku 2030 dosiahnuť až 420 GW inštalovanej veternej kapacity - viac než dvojnásobok aktuálnej hodnoty.