Ministri z krajín EÚ budú rokovať o rozpočte únie. Veríme, že budú v plnej miere zohľadňovať klimatické ciele, ktoré si únia stanovila a rozpočet maximálne prispôsobia ich dosiahnutiu. V praxi to znamená zastaviť podporu fosílnych palív a investovať to čistej energie a obnoviteľných zdrojov. Veterná, či slnečná energia sú, vďaka technológiám dostatočne vyspelé a konkurencieschopné, aby začali nahrádzať neobnoviteľné zdroje ako ropa, zemný plyn, či uhlie. Rovnako dôležité budú investície do energeticky úsporných budov a udržateľnej, ekologickej dopravy. Ak by sa rozpočet podarilo takto nastaviť, profitovali by sme všetci, a to nie len z čistého a zdravého prostredia. Viac inovácií by znamenalo viac pracovných miest. Práve preto sa 101 organizácií, vrátane SAPI, rozhodlo podpísať otvorený list ministrom, v ktorom ich vyzýva, na konzistentnosť rozpočtu s klimatickými cieľmi. Držme si palce.
Prínos obnoviteľných zdrojov energie k pokrytiu spotreby elektriny v EÚ rástol podľa Eurostatu v roku 2023 najviac za posledných 20 rokov. Kým Európa využíva nízke ceny technológie na znižovanie závislosti na dovoze energetických komodít z iných regiónov, Slovensku hrozí žaloba zo strany Európskej komisie za meškajúce zjednodušenie povoľovania zelených zdrojov.
21. 02. 2025VIAC →
Meškajúce zjednodušenie povoľovacích procesov pre projekty OZE na Slovensku môže skončiť žalobou na Európskom súdnom dvore. Keďže Slovensko nedostatočne vysvetlilo meškanie zjednodušenia povoľovania v zmysle Smernice (EÚ) 2023/2413, oznámila Európska komisia spustenie tzv. infringementu voči Slovensku.
21. 02. 2025VIAC →
EÚ dosiahla minulý rok významný pokrok ku klimatickej neutralite najmä vďaka OZE. Podľa Európskej environmentálnej agentúry stálo za poklesom emisií skleníkových plynov v roku 2023 o osem percent najmä rast využívania obnoviteľných zdrojov a pokles spotreby uhlia.
28. 11. 2024VIAC →
Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek