ÚVOD → AKTUALITY →Tlačové správy
TLAČOVÁ SPRÁVA
28. február 2019
Dlhých 5 rokov „stopstavu“ a stagnácie celého sektora bolo náročným obdobím pre všetky firmy pôsobiace v elektroenergetike. Jeho zrušenie preto vytvára dobrý predpoklad na to, aby sa Slovensko začalo viac približovať k energetickej hospodárnosti budov, samovýrobe, samospotrebe, či podpore inovatívnych a efektívnych zelených technológií, ktoré výrazne prispejú k zmierneniu dopadov klimatickej zmeny. Navyše sa reálne začína objavovať šanca, že Slovensko bude schopné splniť ciele energetickej únie do roku 2030 a odkloniť sa konečne od závislosti na fosílnych palivách a jadrovej energii.
Juraj Vedej, 0944 161 976, juraj.vedej@agenturaprestiz.sk
[1] Hoci oficiálne nikto túto situáciu nepriznal a kompetentní tvrdili, že
nič také na Slovensku neexistuje, tento tzv. „stopstav“ sa stal neslávne známym pojmom slovenskej
energetiky.
AKTUALIZÁCIA:
Na informáciu o zrušení stopstavu a vyčlenení kapacít zaregoval aj analytik Jozef Badida, ktorý hovoril o nerovnomernom rozdelení záťaže medzi jednotlivé distribučné sústavy a pýtal sa, prečo ministerstvo uprednostnilo obnoviteľné zdroje pred kogeneráciou. Odpovede na námietky pána Badidu sú veľmi jednoduché. V prvom rade je potrebné zdôrazniť, že Slovenská republika aktuálne neplní záväzky voči energetickej únii v oblasti OZE, nie kogenerácie. Aj keď je KVET schopné nahradiť uhlie, stále funguje prevažne na fosílnych palivách, teda nie na obnoviteľných zdrojoch. Navyše, zákon dal takýmto výrobniam množstvo iných úľav a nadštandardnej podpory, ako napríklad pokračujúca 15 ročná podpora po rekonštrukcii. No a pripomeňme si opäť, že práve profesné združenie teplárov ostro a zásadne protestovalo proti Lokálnemu zdroju po celú dobu prípravy konceptu, napriek našim ponukám na spoluprácu.
Ak ste teda mali záujem o výstavu Lokálneho zdroja s využitím technológie VÚ KVET, vedzte, že tak nie je možné urobiť nikde na Slovensku. V pôvodnom návrhu od nás totiž bola použitá akákoľvek technológia, nielen OZE. Otázky o motivácii predsedu tohto združenia na takéto konanie je nutné preto smerovať tam.
Problém nevidíme ani v „nerovnomernom zaťažení sietí", keďže technická úroveň sietí v SR nie je rovnaká a každá distribučná spoločnosť má iný stav sietí. Zdôrazňujeme, že kapacity na lokálne zdroje boli stanovené SEPS podľa technických možností v danom regióne. Je aj logické, že, ak sú na západnom Slovensku nové závody vytvárajúce dopyt a ZSD aj najväčšia distribučná spoločnosť, bude aj viac priestoru pre nové zdroje. Potenciál pre pripájanie nových zdrojov, ako aj technický stav našich sietí podrobne mapuje štúdia WEC, ktorá SAPI rada poskytne záujemcom na vyžiadanie.
https://slovensko.hnonline.sk/
Ministerstvo hospodárstva SR zverejnilo predbežnú informáciu o pripravovanej transpozícii revidovanej Smernice EK o energetickej efektívnosti a Smernice EK o energetickej hospodárnosti budov. Podnety pre pripravované novely súvisiacich zákonov môže verejnosť zasielať do 2. mája.
22. 04. 2025VIAC →
Rezort hospodárstva spustí do 15. júla tri výzvy určené pre podnikateľský sektor zamerané na podporu výstavby zelených zdrojov. Ako informovala ministerka hospodárstva Denisa Saková, prvú výzvu zameranú na podporu výstavby zariadení na výrobu elektriny z OZE a batériových úložísk už rezort spustil.
07. 04. 2025VIAC →
Ministerstvo hospodárstva SR oznámilo rozdelenie 44 miliónov eur z Plánu obnovy na podporu batériových úložísk (BESS) a modernizáciu prečerpávacích vodných elektrární.
14. 10. 2024VIAC →
Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek