Po nedávnom fiasku s dotáciami pre domácnosti sa Zelená domácnostiam vracia k pôvodnej schéme a program bude podporovať všetky ciele. Je to výborná správa pre domácnosti aj pre celý sektor a veríme, že ďalšie nápady na zmeny už budú dlhšie konzultované s odbornou verejnosťou. Pozitívna správa je aj dodatočných 30 miliónov eur vyčlenených na najbližšie kolo a rovnako pozitívne vnímame aj kroky, ktoré majú viesť k tomu, aby sa k dotáciám mohol dostať každý, kto má reálny záujem. SAPI odporúča žiadateľom o finančný príspevok, aby sa s podaním žiadosti neuponáhľali, ale radšej si dobre zvážili s akým dodávateľom a za akých podmienok uzatvoria zmluvu tak, aby bola inštalácia a s ním spojené aj preplatenie finančného príspevku bezproblémové. Je skvelé, že pripomienky SAPI padli na úrodnú pôdu a veríme, že sa bude spolupráca medzi štátnymi orgánmi a SAPI naďalej prehlbovať, aby sme spoločne dosiahli európske klimatické ciele.
Záujem slovenských domácností o vlastnú fotovoltiku, tepelné čerpadlo, kotol na biomasu či veternú elektráreň je vyšší, ako sa očakávalo. Aj podľa konzervatívneho odhadu tempa čerpania, vychádzajúceho z doterajšieho záujmu domácností, sa podľa projekcií SAPI prostriedky v programe Zelená domácnostiam minú najneskôr v júni. Ministerstvo hospodárstva SR by preto podľa SAPI malo zintenzívniť práce na presune iných zdrojov EÚ na tento program a alokovať naň aspoň 500 mil. eur.
23. 04. 2025VIAC →
Slovenské domácnosti majú veľký záujem o vlastnú fotovoltiku, tepelné čerpadlo, biomasu či veternú elektráreň. Za necelý polrok od spustenia poskytovania dotácií z programu Zelená domácnostiam, alokovala Slovenská inovačná energetická agentúra už príspevky v objeme 65 % prostriedkov vyčlenených na tento účel až do roku 2029.
29. 01. 2025VIAC →
Podľa analýzy Euractiv v rokoch 2022 až 2023 stúpol záujem o dotácie na fotovoltické panely o 280 % a na tepelné čerpadlá o 70 %.
11. 09. 2024VIAC →
Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek