Mimoriadne zasadnutie ministrov pre energetiku k rastúcim cenám energií

SAPI
13. 09. 2022Koncom minulého týždňa sa v Bruseli stretli zástupcovia členských krajín Európskej únie. Hlavnou úlohou zasadnutia bolo nájsť spôsoby, akými by mohla EÚ ochrániť svojich spotrebiteľov. Dôraz bol pri tom kladený na spoločný postup Únie ako celku. Podľa Karola Galeka, štátneho tajomníka Ministerstva hospodárstva SR, dali členské štáty jasný signál, že treba opatrenia hľadať a aplikovať spoločne – v prípade nesúladu by mohla byť totiž narušená jednota EÚ. V otázke úspechu tohto stretnutia však neexistuje zhoda. Kým rozhodnutie o obmedzení nečakaných ziskov výrobcov energií z lacnejších zdrojov pokladajú niektorí aktéri za krok dobrým smerom, iní politici kritizujú neexistujúci posun v iných otázkach, ako napríklad v téme oddelení cien elektriny od plynu. Svoje sklamanie so zasadnutím vyjadrili aj vo Svaze průmyslu a dopravy ČR, podľa ktorého chýbajú konkrétne riešenia pre stabilizáciu situácie v energeticky náročných spoločnostiach. Na výsledky zasadnutia ministrov priamo nadviaže Európska komisia, ktorá ich využije pri príprave prvotných návrhov k riešeniu krízy. Tie by mali byť predstavené v priebehu tohto týždňa.

Komentáre

Súvisiace

Európsky parlament potvrdil nové cieľe pre využitie OZE

Európsky parlament definitívne schválil novú podobu smernice o energii z obnoviteľných zdrojov. Jednou z hlavných zmien bolo navýšenie cieľov pre podiel OZE na energetickej spotrebe - do roku 2030 by malo vyše 42% energií pochádzať z obnoviteľných zdrojov.

21. 09. 2023VIAC

 

Modernizácia prenosových sietí v EÚ neprebieha dostatočne rýchlo

Agentúra pre spoluprácu regulačných orgánov v oblasti energetiky (ACER) vydala koncom júla správu hodnotiacu pokrok v uvoľňovaní cezhraničných kapacít prenosových sietí.

09. 08. 2023VIAC

 

Ambicióznejšie ciele pre solárnu energiu v EÚ sa stávajú realitou

Podľa tlačovej správy asociácie SolarPower Europe, ktorej členom je aj SAPI, sa celoeurópske ciele pre solárnu energiu do roku 2030 navýšili o približne 63%. Vyplýva to z aktualizovaných Národných energetických a klimatických plánov, ktoré zatiaľ odovzdalo 12 členských štátov EÚ.

09. 08. 2023VIAC

VŠETKY AKTUALITY

Chcete dostávať najnovšie informácie?

Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek