Mimoriadne zasadnutie ministrov pre energetiku k rastúcim cenám energií

SAPI
13. 09. 2022Koncom minulého týždňa sa v Bruseli stretli zástupcovia členských krajín Európskej únie. Hlavnou úlohou zasadnutia bolo nájsť spôsoby, akými by mohla EÚ ochrániť svojich spotrebiteľov. Dôraz bol pri tom kladený na spoločný postup Únie ako celku. Podľa Karola Galeka, štátneho tajomníka Ministerstva hospodárstva SR, dali členské štáty jasný signál, že treba opatrenia hľadať a aplikovať spoločne – v prípade nesúladu by mohla byť totiž narušená jednota EÚ. V otázke úspechu tohto stretnutia však neexistuje zhoda. Kým rozhodnutie o obmedzení nečakaných ziskov výrobcov energií z lacnejších zdrojov pokladajú niektorí aktéri za krok dobrým smerom, iní politici kritizujú neexistujúci posun v iných otázkach, ako napríklad v téme oddelení cien elektriny od plynu. Svoje sklamanie so zasadnutím vyjadrili aj vo Svaze průmyslu a dopravy ČR, podľa ktorého chýbajú konkrétne riešenia pre stabilizáciu situácie v energeticky náročných spoločnostiach. Na výsledky zasadnutia ministrov priamo nadviaže Európska komisia, ktorá ich využije pri príprave prvotných návrhov k riešeniu krízy. Tie by mali byť predstavené v priebehu tohto týždňa.

Komentáre

Súvisiace

OZE by mohli byť naozaj riešením energetickej krízy

Europoslanci v rámci revízie smernice o obnoviteľných zdrojoch minulú stredu zahlasovali za zvýšenie podielu energie z obnoviteľných zdrojov na konečnej spotrebe v EÚ do roku 2030 na 45 %.

20. 09. 2022VIAC

 

Je zastropovanie cien správe riešenie?

Vlády európskych krajín sa s rastúcimi cenami energií a plynu vyrovnávajú rôzne. Čoraz častejšie sa hovorí o zastropovaní cien, ako o najlepšom možnom riešení.

20. 09. 2022VIAC

 

Komisia zvažuje zmenu 25-ročného dizajnu trhu s elektrinu

Španielsko prišlo ešte minulý rok s návrhom, zmeny spôsobu stanovovania ceny elektriny na európskom trhu, ktorý v tom čase komisia odmietla ako nevýhodný.

07. 09. 2022VIAC

VŠETKY AKTUALITY

Chcete dostávať najnovšie informácie?

Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek