Mimoriadne zasadnutie ministrov pre energetiku k rastúcim cenám energií

SAPI
13. 09. 2022Koncom minulého týždňa sa v Bruseli stretli zástupcovia členských krajín Európskej únie. Hlavnou úlohou zasadnutia bolo nájsť spôsoby, akými by mohla EÚ ochrániť svojich spotrebiteľov. Dôraz bol pri tom kladený na spoločný postup Únie ako celku. Podľa Karola Galeka, štátneho tajomníka Ministerstva hospodárstva SR, dali členské štáty jasný signál, že treba opatrenia hľadať a aplikovať spoločne – v prípade nesúladu by mohla byť totiž narušená jednota EÚ. V otázke úspechu tohto stretnutia však neexistuje zhoda. Kým rozhodnutie o obmedzení nečakaných ziskov výrobcov energií z lacnejších zdrojov pokladajú niektorí aktéri za krok dobrým smerom, iní politici kritizujú neexistujúci posun v iných otázkach, ako napríklad v téme oddelení cien elektriny od plynu. Svoje sklamanie so zasadnutím vyjadrili aj vo Svaze průmyslu a dopravy ČR, podľa ktorého chýbajú konkrétne riešenia pre stabilizáciu situácie v energeticky náročných spoločnostiach. Na výsledky zasadnutia ministrov priamo nadviaže Európska komisia, ktorá ich využije pri príprave prvotných návrhov k riešeniu krízy. Tie by mali byť predstavené v priebehu tohto týždňa.

Komentáre

Súvisiace

Nemecko predstavilo stratégiu pre rozvoj fotovoltiky

Nemecko je dlhodobo vnímané ako jeden z hlavných aktérov, ktorí OZE promujú nielen verbálne, ale aj podnikajú reálne opatrenia. Nemecká vláda sa po novom bližšie pozrela aj samostatne na fotovoltiku ako čiastkovú technológiu, ktorú sprevádzajú nielen príležitosti, ale aj opatrenia, ktoré je potrebné prijať, aby mohla byť využitá naplno.

29. 03. 2023VIAC

 

Slovensko pripravuje transpozíciu komponentu REPowerEU do Plánu obnovy a odolnosti

Minulý týždeň bolo ukončené medzirezortné pripomienkové konanie k návrhu aktualizácie Plánu obnovy a odolnosti o kapitolu REPowerEU. Návrh kapitoly obsahuje štyri hlavné oblasti, na ktoré by mali byť vyčlenené financie – jednou z nich je aj energetika a povoľovacie procesy s ňou spojené.

29. 03. 2023VIAC

 

OZE v roku 2022 narástli celosvetovo takmer o 10%

Medzinárodná agentúra pre obnoviteľné energie (IRENA) informovala, že celosvetová kapacita obnoviteľných zdrojov energie v minulom roku vzrástla o rekordných 295 GW, teda 9,6 percenta.

29. 03. 2023VIAC

VŠETKY AKTUALITY

Chcete dostávať najnovšie informácie?

Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek