Podľa eurokomisárky pre energetiku Kadri Simsonovej je exekutíva EÚ vystavená "intenzívnemu politickému tlaku", aby preskúmala trh s elektrickou energiou a znížila účty za elektrinu, ktoré európski spotrebitelia platia. Európska komisia má preto plánovať reformu trhu s elektrinou v EÚ v snahe uprednostniť elektrinu vyrábanú z obnoviteľných zdrojov.
Návrhy na reformu trhu s elektrinou v eurobloku prichádzajú po niekoľkomesačnom tlaku Francúzska a Španielska, ktoré požiadali komisiu, aby ukončila systém, podľa ktorého najdrahšie palivo v Únii, ktorým je v súčasnosti zemný plyn, stanovuje cenu za všetku vyrobenú elektrinu. Na tento problém upozorňoval ešte v septembri v jednom zo svojich komentárov aj riaditeľ SAPI Ján Karaba. Ceny energií sú stanovené posledným výrobným zariadením, ktoré má uspokojiť dopyt, čo znamená, že ceny elektriny z obnoviteľných zdrojov sú často určené nákladmi na fosílne palivá. Napriek investíciám do kapacít OZE, ktoré majú nižšie výrobné náklady, tak spotrebitelia stále platia vyššie ceny stanovené zemným plynom.
Nový výskum ukazuje, že agrovoltika (kombinácia solárnych panelov a pestovania plodín) môže výrazne zvýšiť efektivitu a zisky. Analýza think-tanku Ember hovorí o zvýšení výnosov z pestovania ovocia až o 16 % a o náraste ročného zisku až o 1 268 eur na hektár pšenice.
11. 09. 2024VIAC →
Až 90-krát mohli obchodníci s elektrinou na Slovensku v roku 2023 získať elektrinu a nielenže za ňu nezaplatiť, ale dokonca za jej kúpu dostať zaplatené. Podľa Agentúry Európskej únie pre spoluprácu regulačných organov v oblasti energetiky (ACER), ktorej členom je aj Úrad pre reguláciu sieťových odvetví SR, to podobne ako v iných krajinách EÚ súviselo najmä s výrazným zvýšením výroby zelenej elektriny z veterných a fotovoltických elektrární.
09. 09. 2024VIAC →
Hlavným ťahúňom rastu výroby elektriny z obnoviteľných zdrojov energie vo svete sú aj naďalej veterné a fotovoltické elektrárne. Podľa Medzinárodnej energetickej agentúry očakávaný rast spotreby elektriny, ktorý bude najvyšší za predchádzajúce dve desaťročia, význam obnoviteľných zdrojov ešte vzrastie. Veterné a fotovoltické elektrárne majú totiž relatívne krátku dobu výstavby a zároveň najnižšie výrobné ceny elektriny.
22. 07. 2024VIAC →
Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek