Komisia chce reformovať trh s elektrinou

SAPI
10. 01. 2023Podľa eurokomisárky pre energetiku Kadri Simsonovej je exekutíva EÚ vystavená "intenzívnemu politickému tlaku", aby preskúmala trh s elektrickou energiou a znížila účty za elektrinu, ktoré európski spotrebitelia platia. Európska komisia má preto plánovať reformu trhu s elektrinou v EÚ v snahe uprednostniť elektrinu vyrábanú z obnoviteľných zdrojov. 

Návrhy na reformu trhu s elektrinou v eurobloku prichádzajú po niekoľkomesačnom tlaku Francúzska a Španielska, ktoré požiadali komisiu, aby ukončila systém, podľa ktorého najdrahšie palivo v Únii, ktorým je v súčasnosti zemný plyn, stanovuje cenu za všetku vyrobenú elektrinu. Na tento problém upozorňoval ešte v septembri v jednom zo svojich komentárov aj riaditeľ SAPI Ján Karaba. Ceny energií sú stanovené posledným výrobným zariadením, ktoré má uspokojiť dopyt, čo znamená, že ceny elektriny z obnoviteľných zdrojov sú často určené nákladmi na fosílne palivá. Napriek investíciám do kapacít OZE, ktoré majú nižšie výrobné náklady, tak spotrebitelia stále platia vyššie ceny stanovené zemným plynom.

Komentáre

Súvisiace

Nový trh s elektrinou

O novom trhu s elektrinou sme už v našich spravodajoch informovali. EÚ vo svojej iniciatíve pokračuje a plány začínajú naberať reálne kontúry. Komisia už predstavila svoj návrh.

21. 03. 2023VIAC

 

Nemci zvyšujú tlak na prechod na zelenú energetiku

Nemecko od vypuknutia vojny na Ukrajine čelí problémom v oblasti energetiky. Dôvodom je predčasné vypnutie jadrových elektrární, ktoré v kombinácii s nedostatkom plynu (na ktorý krajina výraznou mierou spoliehala) spôsobili nedostatok ponuky na trhy.

15. 03. 2023VIAC

 

Odpadové teplo by mohlo byť kľúčom k dekarbonizácii teplárenstva

Podľa najnovšej analýzy dánskej spoločnosti Danfoss máme už dnes prístup k zdroju, ktorý by nás mohol výrazne posunúť k naplneniu dekarbonizačných cieľov. Ide o odpadové teplo, ktoré vzniká ako vedľajší produkt priemyselných a energetických zariadení.

01. 03. 2023VIAC

VŠETKY AKTUALITY

Chcete dostávať najnovšie informácie?

Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek