Podľa eurokomisárky pre energetiku Kadri Simsonovej je exekutíva EÚ vystavená "intenzívnemu politickému tlaku", aby preskúmala trh s elektrickou energiou a znížila účty za elektrinu, ktoré európski spotrebitelia platia. Európska komisia má preto plánovať reformu trhu s elektrinou v EÚ v snahe uprednostniť elektrinu vyrábanú z obnoviteľných zdrojov.
Návrhy na reformu trhu s elektrinou v eurobloku prichádzajú po niekoľkomesačnom tlaku Francúzska a Španielska, ktoré požiadali komisiu, aby ukončila systém, podľa ktorého najdrahšie palivo v Únii, ktorým je v súčasnosti zemný plyn, stanovuje cenu za všetku vyrobenú elektrinu. Na tento problém upozorňoval ešte v septembri v jednom zo svojich komentárov aj riaditeľ SAPI Ján Karaba. Ceny energií sú stanovené posledným výrobným zariadením, ktoré má uspokojiť dopyt, čo znamená, že ceny elektriny z obnoviteľných zdrojov sú často určené nákladmi na fosílne palivá. Napriek investíciám do kapacít OZE, ktoré majú nižšie výrobné náklady, tak spotrebitelia stále platia vyššie ceny stanovené zemným plynom.
Európsky parlament definitívne schválil novú podobu smernice o energii z obnoviteľných zdrojov. Jednou z hlavných zmien bolo navýšenie cieľov pre podiel OZE na energetickej spotrebe - do roku 2030 by malo vyše 42% energií pochádzať z obnoviteľných zdrojov.
21. 09. 2023VIAC →
Agentúra pre spoluprácu regulačných orgánov v oblasti energetiky (ACER) vydala koncom júla správu hodnotiacu pokrok v uvoľňovaní cezhraničných kapacít prenosových sietí.
09. 08. 2023VIAC →
Podľa tlačovej správy asociácie SolarPower Europe, ktorej členom je aj SAPI, sa celoeurópske ciele pre solárnu energiu do roku 2030 navýšili o približne 63%. Vyplýva to z aktualizovaných Národných energetických a klimatických plánov, ktoré zatiaľ odovzdalo 12 členských štátov EÚ.
09. 08. 2023VIAC →
Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek