Európska investičná banka Slovensku navrhuje, aby viac ako desať percent z budúcich eurofondov vyčlenila na finančné nástroje, teda finančnú pomoc, ktorú musí prijímateľ štátu časom vrátiť. Najväčší potenciál využitia finančných nástrojov EIB vidí v investíciách do energetickej efektívnosti. V súvislosti s Európskou zelenou dohodou sa zvyšujú požiadavky na znižovanie energetickej náročnosti budov, čo si vyžiada väčšie investície ako doteraz. Európska zelená dohoda a snaha odstrihnúť sa od ruských fosílnych palív nás nútia zabrať v sektore obnoviteľných zdrojov. EIB si myslí, že pri hľadaní peňazí na ich rozvoj budú musieť zohrať hlavnú úlohu finančné nástroje. Najväčší potenciál na ich uplatnenie vidí banka pri bioplyne, veternej, vodnej a geotermálnej energii.
O novom trhu s elektrinou sme už v našich spravodajoch informovali. EÚ vo svojej iniciatíve pokračuje a plány začínajú naberať reálne kontúry. Komisia už predstavila svoj návrh.
21. 03. 2023VIAC →
Nemecko od vypuknutia vojny na Ukrajine čelí problémom v oblasti energetiky. Dôvodom je predčasné vypnutie jadrových elektrární, ktoré v kombinácii s nedostatkom plynu (na ktorý krajina výraznou mierou spoliehala) spôsobili nedostatok ponuky na trhy.
15. 03. 2023VIAC →
Podľa najnovšej analýzy dánskej spoločnosti Danfoss máme už dnes prístup k zdroju, ktorý by nás mohol výrazne posunúť k naplneniu dekarbonizačných cieľov. Ide o odpadové teplo, ktoré vzniká ako vedľajší produkt priemyselných a energetických zariadení.
01. 03. 2023VIAC →
Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek