Českým majiteľom solárnych elektrární sa nepáči, že museli päť rokov platiť poplatky na recykláciu fotovoltických panelov. V iných európskych krajinách je to na bedrách výrobcov. Zažalovali tak štát, pričom v hre je až 1,64 miliardy českých korún (62 miliónov eur). Mnohé prípady už riešili aj české súdy a dávali väčšinou za pravdu majiteľom elektrární. „Už sme množstvo súdov právoplatne vyhrali. Máme skóre 10:1, zatiaľ sme vysúdili 24 miliónov korún (0,9 milióna eur). Ďalšie desiatky prípadov sú ale na súdoch,“ povedal pre HN Pavel Vincík z právnej kancelárie bpv Braun Partners. Spor má dohru na Európskom súdnom dvore. Nechajme sa prekvapiť, ako to dopadne. Na Slovensku síce nemáme zavedenú schému povinných odvodov do recyklačného fondu z historicky nainštalovaných panelov, avšak na druhej strane pre určité druhy panelov neexistuje žiadna možnosť recyklácie.
Európska únia by mala v oblasti energetiky zvýšiť výdavky do rozvoja sietí a skladovania energií, či zaviesť normy pre kybernetickú bezpečnosť aj pre solárne elektrárne. Ročne totiž členské krajiny zaplatia za fosílne palivá krajinám mimo EÚ 600 miliárd eur, ktoré by pomohli európskej ekonomike a tvorbe pracovných miest.
11. 06. 2025VIAC →
Prínos obnoviteľných zdrojov energie k pokrytiu spotreby elektriny v EÚ rástol podľa Eurostatu v roku 2023 najviac za posledných 20 rokov. Kým Európa využíva nízke ceny technológie na znižovanie závislosti na dovoze energetických komodít z iných regiónov, Slovensku hrozí žaloba zo strany Európskej komisie za meškajúce zjednodušenie povoľovania zelených zdrojov.
21. 02. 2025VIAC →
Meškajúce zjednodušenie povoľovacích procesov pre projekty OZE na Slovensku môže skončiť žalobou na Európskom súdnom dvore. Keďže Slovensko nedostatočne vysvetlilo meškanie zjednodušenia povoľovania v zmysle Smernice (EÚ) 2023/2413, oznámila Európska komisia spustenie tzv. infringementu voči Slovensku.
21. 02. 2025VIAC →
Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek