Portál Euractiv sa venoval potrebe odstránenia bezodplatných emisných kvót. Pôvodne bol systém obchodovania EU ETS myslený ako nástroj pre dekarbonizáciu, pričom priemysel má nárok na časť bezodplatných kvót z dôvodu, aby nedochádzalo k úniku uhlíka za hranice EU (napr. ak sa fabrika miesto investovania do dekarbonizácie presunie mimo EU) a zároveň sa tým malo zabrániť zhoršeniu konkurencieschopnosti európskeho priemyslu oproti zahraničiu. Výsledok žiaľ je, že priemysel nie je motivovaný investovať do čistých technológií a EÚ plánuje povolenky nahradiť cezhranižnou uhlíkovou daňou na priemyselné výrobky mimo EU. Tým by sa podporila konkurencieschopnosť domáceho priemyslu, ktorý by už na bezodplatné povolenky nemal nárok. Zdá sa však, že priemyselná lobby intenzívne pracuje na tom, aby tieto dva mechanizmy podpory fungovali súčasne, čo by znamenalo dvojitú pomoc, na čo, ostatne, upozorňuje WTO. Čína zas varuje, že takéto opatrenia by mohli viesť k obchodnej vojne alebo minimálne k zhoršeniu obchodných vzťahov. Ak nebude systém EU ETS platiť pre všetkých rovnako a bude neustále vytvárať výnimky, môže tak podkopať celé snaženie o uhlíkovú neutralitu do roku 2050.
Prínos obnoviteľných zdrojov energie k pokrytiu spotreby elektriny v EÚ rástol podľa Eurostatu v roku 2023 najviac za posledných 20 rokov. Kým Európa využíva nízke ceny technológie na znižovanie závislosti na dovoze energetických komodít z iných regiónov, Slovensku hrozí žaloba zo strany Európskej komisie za meškajúce zjednodušenie povoľovania zelených zdrojov.
21. 02. 2025VIAC →
Meškajúce zjednodušenie povoľovacích procesov pre projekty OZE na Slovensku môže skončiť žalobou na Európskom súdnom dvore. Keďže Slovensko nedostatočne vysvetlilo meškanie zjednodušenia povoľovania v zmysle Smernice (EÚ) 2023/2413, oznámila Európska komisia spustenie tzv. infringementu voči Slovensku.
21. 02. 2025VIAC →
EÚ dosiahla minulý rok významný pokrok ku klimatickej neutralite najmä vďaka OZE. Podľa Európskej environmentálnej agentúry stálo za poklesom emisií skleníkových plynov v roku 2023 o osem percent najmä rast využívania obnoviteľných zdrojov a pokles spotreby uhlia.
28. 11. 2024VIAC →
Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek