(tlačová správa SAPI, 3. júna 2016)
Dňa 22. júna bude Ústavný súd SR na verejnom pojednávaní rozhodovať o zákonnosti poplatku nazývaného G-komponent. Tento poplatok zaťažuje tisíce výrobcov elektrickej energie na Slovensku, no zo všetkého najviac naňho doplácajú práve výrobcovia zelenej elektriny.
„Ústne pojednávanie vo viac ako dva roky trvajúcej kauze prichádza v čase slnovratu, a teda symbolicky očakávame, že dôjde k pozitívnemu obratu aj v energetike. Čo je však dôležitejšie, prichádza práve v čase nášho začínajúceho predsedníctva EÚ.“ hovorí
výkonná riaditeľka Slovenskej asociácie fotovoltického priemyslu Veronika Galeková.
„Práve slovenský eurokomisár Maroš Šefčovič je obhajcom energetickej únie, ktorá má priniesť nielen väčšiu mieru transparentnosti a spravodlivosti, ale aj nový prístup v energetike. Jeho súčasťou by sa mohlo stať aj spravodlivé vyriešenie tohto sporu. Slovensko, ktoré je už dlhšie v hľadáčiku Európskej komisie pre neplnenie svojich záväzkov v energetike, by tým vyslalo pozitívny signál Bruselu, že to s energetickou úniou a svojimi klimatickými záväzkami myslí vážne.“
Podľa slovenskej legislatívy môže vyhláška upravovať iba platby za tovary a služby. To však nie je prípad G-komponentu, ktorý
nie je platbou, ale poplatkom. Výrobcovia zelenej elektriny ho musia platiť aj keď prístup do sústavy vôbec nevyužívajú. Navyše, G-komponent musia platiť výrobcovia aj vtedy, keď elektrinu práve nevyrábajú.
Na Ústavný súd SR sa 12. marca 2014 obrátilo 45 poslancov vtedajšej opozície, vrátane poslancov za
Most-Híd a Sieť, ktorí dnes už zastupujú vládnu koalíciu. Ide
o prvý spor svojho druhu s podporou poslancov, takže sa dá právom považovať za najväčšiu udalosť v slovenskom súdnictve v oblasti energetiky.
„Z právneho hľadiska vnímame G-komponent ako veľký problém. Existujú závažné argumenty, ktoré poukazujú na to, že G-komponent bol zavedený nezákonne a z právneho hľadiska je neudržateľný“ vysvetľuje
advokát Pavol Poláček z advokátskej kancelárie SEMANČIN POLÁČEK, ktorá poslancov pred súdom zastupuje.
„Všetci chceme žiť v právnom štáte. Zavedením G-komponentu bola porušená celá séria právnych princípov, na ktorých je takýto štát postavený. Úrad môže robiť len to, čo mu zákon dovoľuje a jednoducho nemôže zaviesť nový poplatok bez toho, aby mal na to zákonné oprávnenie. G-komponent porušuje princíp právnej istoty, princíp rovnosti a zákazu diskriminácie a neoprávnene zasahuje do vlastníckeho práva tisícok výrobcov zelenej elektriny.“
Poplatok bol zavedený od 1.1.2014 a jeho výška sa odvíja od inštalovaného výkonu. V prípade zariadenia na výrobu elektriny s inštalovaným výkonom 1 MW tak ročná výška G-komponentu predstavuje sumu približne 20 000 EUR.
Je zaujímavé, že pre zariadenia, ktoré sú pripojené do prenosovej sústavy (prevádzkuje ju Slovenská elektrizačná prenosová sústava – SEPS, a. s.) je výška poplatku fixne stanovená na
50 centov za 1 megawatt hodinu vyrobenej elektriny, čo zodpovedá európskemu štandardu. V prípade zariadení pripojených do distribučnej sústavy však poplatok vychádza mnohonásobne vyšší, pre výrobcov elektriny zo slnečnej energie až 30-násobne.
V prípade, ak Ústavný súd rozhodne o protiprávnosti poplatku, výrobcovia elektriny ho nielenže nebudú musieť vôbec platiť, ale budú sa môcť domáhať aj vrátenia už uhradených poplatkov.
„
Veríme, že pojednávanie prinesie pozitívny obrat nielen pre obnoviteľné zdroje, ale aj vo všeobecnosti pre celú energetiku, aby nebola rukojemníkom rôznych politických záujmov,“ dodáva riaditeľka SAPI Veronika Galeková.
Pojednávanie sa koná v sídle Ústavného súdu SR v Košiciach 22. júna o 10. hodine, je verejné a pozývame naň ako verejnosť, tak aj médiá.