Tlačová správa Slovenskej asociácie fotovoltického priemyslu k tvrdeniam, podľa ktorých fotovoltika môže za drahú elektrinuRepubliková únia zamestnávateľov je oprávnene rozhorčená nad drahou elektrickou energiou pre podnikateľské subjekty. „Súhlasíme s tým, že cena je na Slovensku privysoká a treba podniknúť kroky na odstránenie tohto stavu. S čím sa však stotožniť nemôžeme, je poukazovanie na obnoviteľné zdroje a menovite na fotovoltiku ako na vinníka tohto stavu. Tento argument totiž nie je správny z vecného hľadiska,“ hovorí zastupujúci riaditeľ SAPI Pavel Šimon.
Cenu za dodávky elektrickej energie ovplyvňujú viaceré faktory – cena samotnej elektriny (čiže cena silovej elektriny, čo sú priamo náklady na jej výrobu) a sieťové poplatky, súčasťou ktorých je aj takzvaná tarifa za prevádzkovanie systému (TPS).
Súčasťou tejto tarify je
podpora obnoviteľných zdrojov (OZE) a kombinovanej výroby elektriny a tepla (KVET)
podpora baníctva
náklady na informačný systém(OKTE).
Náklady na podporu fotovoltiky naozaj predstavujú súčasť tarify. Opomeňme, že ich súčasnú podobu nastavilo rovnaké vedenie ÚRSO a v podstate aj rovnaká politická reprezentácia.
Podstatné je, že sa táto položka významne nezvyšuje. Od roku 2009 nastal výrazný pokles novopripájaných kapacít a aj pokles výkupnej ceny za energiu zo slnka na pätinu vtedajšej hodnoty.
Cena silovej elektriny klesla z 90 eur za MWh v roku 2008 na dnešných približne 35 eur za MWh.
„Tak ako sa dá ľahko spočítať, že 2 + 2 = 4, dá sa bez problémov zrátať aj nasledovné: Ak je podpora fotovoltiky dnes už zhruba konštantná, cena za elektrinu samotnú výrazne klesá a napriek tomu za jej dodávky platíme viac, potom je zjavne problém niekde inde a nie tam, kam sa snažia poukazovať závery RUZ,“ vysvetľuje Pavel Šimon.
SAPI považuje za dôležité zdôrazniť tieto fakty z troch dôvodov:
V najbližšom čase bude významne narastať počet ľudí, ktorí si budú inštalovať vlastný FV zdroj. Za vlastné prostriedky, bez podpory štátu, nanajvýš s použitím príspevku z eurfondov z programu na to určeného. Títo ľudia nijako nezaťažia peňaženky nás ostatných, preto nie je správne a korektné, aby sa na celú fotovoltiku vrhal tieň ako na vinníka problému.
Toto odvetvie zamestnáva a bude zamestnávať nemálo ľudí.
Ak sa nesprávne určí pôvod resp. pôvodca problému, potom sa tým znemožňuje jeho úspešné riešenie.
Preto by sa mali hľadať príčiny:
v transparentnosti určovania cien za elektrickú energiu. Vieme naozaj presne, čo všetko sa v tejto cene skrýva a za čo v skutočnosti platíme navyše? Podpora všetkých obnoviteľných a kombinovaných zdrojov tvorí len polovicu z výšky TPS. Čo predstavuje druhú polovicu?
v obrovských rozdieloch medzi cenami za elektrinu pre domácnosti a pre firmy. Naozaj tento rozdiel zodpovedá reálnym rozdielom v dodávkach pre obe skupiny zákazníkov?
„Kto sa díva dlho do Slnka, môžu ho jeho lúče oslepiť. Hľadanie vinníka v slnečnej energii takisto oslepuje a zabraňuje odbornej i laickej verejnosti vidieť skutočné príčiny problémov,“ dodáva zastupujúci riaditeľ SAPI Pavel Šimon. „Veríme, že nejde o zámer. Vítame iniciatívu RUZ na otvorenie odbornej diskusie k problematike ceny elektriny a radi prispejeme k hľadaniu skutočných riešení namiesto poukazovania na nesprávneho vinníka.“
Komentáre
Chcete dostávať najnovšie informácie?
Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek