SAPI považuje zrušenie stop-stavu za udalosť historického významu

Ján Karaba

Juraj Vedej

SAPI
06. 04. 2021



TLAČOVÁ SPRÁVA

6. apríl 2021

   

SAPI považuje zrušenie stop-stavu za udalosť historického významu

 

Slovenská elektrizačná a prenosová sústava (SEPS) dnes oznámila spoločne so zástupcami Ministerstva hospodárstva SR (MH SR) a Ministerstva financií SR (MF SR) oficiálne ukončenie stop-stavu na Slovensku, ktorý viac než 7 rokov znemožňoval pripájanie nových zdrojov energie a tým aj rozvoj zelenej energetiky na Slovensku. Slovenská asociácia fotovoltického priemyslu a OZE (SAPI) vníma zrušenie stop-stavu ako jeden z najdôležitejších úspechov súčasnej vlády a hovorí o historickom význame.

 

Slovenská elektrizačná a prenosová sústava dnes oznámila spustenie nového prepojenia medzi Slovenskom a Maďarskom, ktoré uvoľňuje kapacity pre pripájanie nových zdrojov do distribučnej sústavy o hodnote 1837 MW, z ktorých má byť pre nové variabilné obnoviteľné zdroje energie (OZE) vyčlenených 407 MW. „Rozhodnutie o ukončení stop-stavu má historický význam pre rozvoj obnoviteľných zdrojov na Slovensku a po viac než siedmich rokoch prestávame byť európskym múzeom energetiky. Vláde Slovenskej republiky a predovšetkým SEPSu gratulujeme ku správnemu kroku smerom k dekarbonizácií Slovenska,“ hodnotí riaditeľ SAPI Ján Karaba. Týmto rozhodnutím sa podľa Karabu potvrdzuje, že zavedenie stop-stavu nebolo technickým, ale predovšetkým politickým rozhodnutím, zameraným na zastavenie rozvoja nových, dotovaných OZE. 

 

„Veríme, že dnešné rozhodnutie je len začiatok a tak, ako naznačil štátny tajomník MH SR Karol Galek, sa Vláda SR bude aktívne venovať aj ďalším dvom kľúčovým problémom zelenej energetiky na Slovensku. Bariéry rozvoja OZE totiž predstavujú aj technická a administratívna náročnosť pripojovacích procesov, environmentálne a stavebné konania v rámci povoľovacích procesov výstavby nových OZE a v neposlednom rade aj sieťové poplatky, vrátane diskriminačného G-komponentu. Práve ten spôsobuje, že nové aj existujúce zdroje elektriny sú zaťažované neodôvodnenými nákladmi, pri ktorých sa investorom jednoducho stavať a vyrábať neoplatí,“ upozorňuje Ján Karaba.

 

Podľa SAPI môže ostať pokojný aj minister hospodárstva Richard Sulík, keďže fotovoltické ani veterné elektrárne už dnes nepotrebujú žiadnu špeciálnu finančnú podporu zo strany štátu. Nové zdroje potrebujú len vpustiť do siete a nastaviť efektívne povoľovacie procesy. Dnešné zrušenie stop-stavu vysiela silný pozitívny signál domácim aj zahraničnými investorom a výrobcom elektriny, aby sa opäť začali zaujímať o prípravu a výstavbu projektov OZE na Slovensku.

    

Kontakt pre médiá:

Juraj Vedej, 0944 161 976, j.vedej@chapter4.sk

Komentáre

Súvisiace

Slováci vidia budúcnosť v obnoviteľných zdrojoch, najmenej využívaný z nich je vietor

Budúcnosť výroby elektriny vidia Slováci predovšetkým v obnoviteľných zdrojoch energie. Ukázal to reprezentatívny prieskum agentúry 2muse, ktorý realizovala v septembri tohto roka. Podľa Slovenskej asociácie fotovoltického priemyslu a OZE (SAPI) je preto pozitívne, že v programovom vyhlásení vlády sa po dlhých rokoch spomína konkrétne aj potreba rozvoja veternej energetiky ako jedného z najvýznamnejších obnoviteľných zdrojov.

14. 11. 2023VIAC

 

Nová štúdia SAPI prináša odporúčania pre dekarbonizáciu teplárenstva v SR

Slovenská asociácia fotovoltického priemyslu a OZE (SAPI) vypracovala „Štúdia rozvoja OZE ako súčasti udržateľného vykurovania na Slovensku“, ktorá definuje najzásadnejšie systémové bariéry rozvoja OZE v sektore teplárenstva a predstavuje 10 politických odporúčaní, ktoré by transformáciu teplárenstva mali urýchliť.

13. 11. 2023VIAC

 

Akčný plán EK môže veternej energetike na Slovensku priniesť nielen know-how, ale aj financie

Akčný plán pre veternú energetiku, ktorý v utorok predstavila Európska komisia, môže priniesť Slovensku významný impulz nielen pre rozvoj veternej energetiky. Podľa Slovenskej asociácie fotovoltického priemyslu a OZE (SAPI) by preto jednou z priorít novej ministerky hospodárstva Denisy Sakovej malo byť prihlásenie sa Slovenska k akčnému plánu, ale najmä využitie nástrojov, ktoré členským krajinám EÚ prináša.

26. 10. 2023VIAC

VŠETKY AKTUALITY

Chcete dostávať najnovšie informácie?

Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek