Zodpovednosť za odchýlku – čo s ňou?

V posledných pár dňoch bolo na našej stránke tichšie ako v priebehu posledných týždňov. Nebolo to pretože sme sa na výrobcov „vykašlali“ alebo stratili silu bojovať. Len sme sa snažili trochu viac porobiť aktivít, ktoré sme neboli schopní a pripravení zverejňovať pred dokončením. O viacerých vás budeme informovať v ďalších článkoch a dňoch.

V pondelok sa pre výrobcov v regiónu ZSDis začalo ďalšie kolo nátlaku v Akcii 1508. Výrobcovia s odopretým právom na podporu dostali list, kde sa ich distribučka „pýta kde majú prenesenú zodpovednosť za odchýlku“:

ZodpoOdchZSDis1

Samozrejme je list písaný tradičným úradným štýlom, takže vlastne pochopiť o čo v list ide, je neľahké. Po prvom prečítaní listu mi utkvelo v pamäti iba, že je 10 dní na odpoveď a čosi zmätočné o pokutách.

ZodpoOdchZSDis2

Druhá myšlienka, alebo skôr emócia bola hnev a tiež chvíľková bezmocnosť. Asi tento pocit poznáte, keď sa stretnete, najmä na cestách, s mimoriadne tupým a agresívnym jedincom. Prvotný impulz je mu „jednu vraziť“ nech sa spamätá. Následne si však poviete – neznižuj sa na jeho úroveň, zostaň stále slušným človekom. Títo jedinci majú tak vysoko štít neomalenosti a ega, že chvíľu si človek pripadá bezmocný. Našťastie som prekonal chvíľkový odpor a znovu sa pustil do čítania. Čítania a rozboru opätovného nepochopenia a ignorancie zákonov a zmlúv.

Na základe toho som pripravil návrh odpovedi na túto výzvu. Taktiež by som chcel poďakovať členom výkonného výboru za jazykovú a štylistickú kontrolu a úpravu. Ako ste si asi z mojich článkov tu alebo na EnergiaWeb.sk, tak perfektná Slovenčina nie je moja najsilnejšia stránka.

Návrh listu je na tomto odkaze: Zodpovednost za ochylku – odpoved_rev

Upravte si adresu vás ako výrobcu, vytlačte a pred termínom 10 od doručenia vám silno odporúčam zaniesť aj s jednou kópiou na podateľňu alebo obchodné miesto ZSDis. Kópiu si nechajte potvrdiť. Tí čo nemajú možnosť navštíviť niektoré z „miest nepochopenia zákona“ – myslené podateľňa alebo obchodné miesto ZSDis, tak samozrejme poslať doporučene a podací lístok odložiť.

V liste navrhujeme sústrediť sa iba na riešenie zodpovednosti za odchýlku a nepúšťať sa do hlbšej argumentácie. Zbytočne by to odvádzalo pozornosť, a preto je aj pomerne jednoduchý. I napriek tomu, že list je krátky, môžem vám povedať, že podobne ako Karolovi aj mne sa z hlavy parilo kým som sa v tom legislatívno zmluvnom „bordeli“ zorientoval a vyprodukoval niečo s hlavou a pätou.

Dodatok

Okresný súd v Košiciach aj Žiline už vydali prvé predbežné opatrenia, kde distribučkám nariaďujú vyplácať podporu podľa zákona 309/2009 Z.z. Viac k tejto téme v ďalšom samostatnom článku (link bude tu). Len malé upozornenie predbežné opatrenie sa vzťahuje iba na toho kto ho podal. Nerieši teda problém ako taký. A to je dobrý dôvod na zapojenie sa viacerých výrobcov do súdneho riešenia.

5 thoughts on “Zodpovednosť za odchýlku – čo s ňou?

 1. Nie je to zase ďalšia povinnosť – hlásiť pre SSE-D podľa zákona – poskytnutie údajov v zmysle §24 (1) g) zákona č. 656/2004 Z.z. – Výrobca?
  Myslím, radšej to opýtam?

 2. Dobrý deň,
  chcel by som opýtať, vidím na webstránke SSE-D:

  http://www.sse-d.sk/portal/page/portal/SSE_Distribucia/Zakladne_informacie/sluzby_zakaznikom/firmy_a_organizacie/dokumenty_na_stiahnutie

  ◾Formulár pre poskytnutie údajov v zmysle §24 (1) g) zákona č. 656/2004 Z.z. – Výrobca

  Požiadavka na údaje v zmysle §24 (1) g) zákona č. 656/2004 Z.z – staré tabuľky, teraz nie som istý,
  že náhodou netreba vyplniť tabuľky pre PDS a poslať, alebo tento zákon už nie je platný, myslím tieto tabuľky už netreba vyplniť pre SSE-D?

 3. Dobrý deň, chcel by som sa opýtať či by sa nedalo hodiť na web všeobecný formulár návrhu na vydanie predbežného opatrenia pre jednotlivé RDS (aj žaloby), nakoľko malých výrobcov právnici ani nebudú zastupovať nakoľko by náklady presiahli tržby ako v mojom prípade a sami právnici nám to neodporúčajú.
  Na základe dostupných informácií (právne analýzy dostupné na webe) by však mohli byť ochotní sa na súde zastupovať sami a kým nerozhodne vyšší orgán (prokuratúra alebo SOI) mohli by tak čiastočne obraňovať svoje záujmy aj sami (samozrejme na vlastné riziko, nakoľko nie sme právnici, ale výklad zákona a pohľad advokáta sme pochopili všetci). Pri ročnej tržbe cca 4000 EUR sa nám však neoplatí platiť právnika, ale nezákonným odpojením nám môže vzniknúť vyššia škoda.
  Prípadne, ak by ho využili viacerí, môžeme sa podieľať na nákladoch na spracovanie týchto návrhov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *