Výzva predstaviteľov RDS na spoluprácu pri riešení

Dnes sme na najvyšších predstaviteľov všetkých troch RDS zaslali mailovú informáciu, kde ich upozorňujeme na (možno) neuvážené dôsledky ich konania. Mail išiel na predsedov a podpredsedov predstavenstva všetkých troch, člena predstavenstva ZSDis a generálneho riaditeľa SSE-D.

Text mailu prikladám:

„Vážené vedenie regionálnych distribučných spoločností,

v súčasnej dobe aktívne zastupujeme postihnutých výrobcov elektriny z OZE a KVET (ďalej alternatívny výrobcovia) v problematike neposkytnutia podpory na na rok 2015.
 
V tejto súvislosti sme sa už s niektorými z vás stretli, s niektorými sa nám to nepodarilo. Naša argumentácia je rozdielna od vašej (vašich spoločností), sme však presvedčení, že tieto aktivity sú súčasťou zámeru, kde jeho tvorca nezvážil všetky dôsledky a zrejme ani nie všetky legislatívne podklady a následné akcie. Netvrdím, že náš prístup je jediný správny, ale sme presvedčení, že pri súdnych dohrách bude právo na našej strane.
 
A tu sa dostávam k dôsledku, ktorý sme našli ž v súčasnej dobe a neviem či bol na vašj strane dôsledne zvážený:
Odopieraná podpora je tvorená z: 1. z krytia strát vo vašej distribúcii, 2. z ďalšieho predaja tejto elektriny a 3. vyzberanej TPS. A úrad pre zmenšenú podporu zníži TPS, zlacnie krátkodobo aj cena elektriny. Postihnutí výrobcovia sa obrátia na súd. V budúcom roku im opätovne vznikne nárok na podporu a teda TPS sa vráti do pôvodnej výšky. Následne (sme presvedčení) výrobcovia vyhrajú súdy vôči vašim spoločnostiam a vy ich budete musieť odškodniť. Avšak toto odškodnenie už nebude súčasťou TPS, ani krytie strát vo vedení, ale čisto z vášho zisku. Navyše v značne vyššej výške ako v súčasnosti (protiprávne) odopretej podpory.
 
Preto ešte raz apelujem na váš zdravý rozum, a myslím si, že by aj pre vaše spoločnosti bolo výhodnejšie, keby ste celú vec „presunuli“ na ÚRSO (SOI) tak aby vám zaslali záväzné stanovisko k zákonu a jeho výkladu ako postupovať. Prípadne sa s nami dokonca spojili v tlaku na štát (MH SR, NR SR a Ústavný súd) aby spornú vec urýchlene vyjasnil a uzavrel.
 
V prílohe vám zasielam aj prezentáciu nášho právneho partnera p. Poláčka a tu je jeho pohľad na vec: http://www.sapi.sk/pohlad-advokata-na-stratu-rocnej-podpory-pre-obnovitelne-zdroje-energie/
 
Taktiež vás chcem informovať, že v tejto súvislosti organizujeme množstvo akcií, ktoré budú logicky smerovať proti vašim spoločnostiam. Ich cieľom nie poškodiť vašu spoločnosť, len chrániť záujmy našej strany.
 
Taktiež tento mail prosím považujte za otvorený v tom zmysle, že o ňom a jeho obsahu budeme informovať.“
Ak zvážim informácie v tejto kauze, byť na mieste vedenia RDS, tak sa snažím zodpovednosť vrátiť tak kde mala byť od začiatku. Taktiež by mali sami (alebo spolu s nami) chcieť nájsť správny výklad legislatívy.
O výsledku budeme informovať.

4 thoughts on “Výzva predstaviteľov RDS na spoluprácu pri riešení

  1. Máš pravdu PoriadokNaSlovensku. Potrebujeme to kompletne a masívne organizovať. Neviem na čo čakajú? Teraz, myslím každý len čaká a preto je ticho, ale žiaľ zbytočne čakajú. Nebude inak. Tieto úradníci, a všelijaké, bankové agenti len tu píšu a kritizujú, kvôli im je to celé. Treba už urobiť poriadok, to celé je protiprávne, protiústavné a každý o tom vie a proste nič sa nerobí.

  2. Email na RDS je fajn, ale potrebujeme vazne pritlacit na URSO. Na jednej strane sa pise o 1200 odpojenych vyrobcoch, na druhej pride na stretnutie do BA iba 150. Potrebujeme sa zmobilizovat, urobit strajk s mechanizaciou pred budovou URSO a hned sa tato tema dostane do hlavnych sprav. Ked som bol v Rime, celym Rimom sla masivna kolona traktorov – bol to masivny strajk polnohospodarov. Nevieme to urobit na Slovensku, aby to malo efekt a aby sa z tohto pre mnohych neviditelneho problemu stala akutna celospolocenska tema, ktora potrebuje okamzite riesenie?! …dajte prosim navrh..

  3. V súvislosti s predmetným nárokom na „doplatok“ a k jeho „zákonemu“ odobratie, chcem poukázat ja nižšie uvedený nález ústavného súdu.
    K výkladu právnych predpisov a ich inštitútov nemožno pristupovať len z hľadiska textu zákona, a to ani v prípade, keď sa text môže javiť ako jednoznačný a určitý, ale predovšetkým podľa zmyslu a účelu zákona
    (nález Ústavného súdu SR z 23. mája 2013, č. k. IV. ÚS 71/2013-36)

    P.S. Je právne nepripustné aby si RDS na základe jedného odstavca robila vlastné rozhodnutie.

  4. Mail je sice obsahovo uderny, ale je tam vela preklepov a pravopisnych chyb, co trosku znizuje jeho vaznost. Vyberam: „alternatívny výrobcovia“, „A úrad“, „Ich cieľom nie poškodiť“, chybajuce ciarky… Skoda, ze to uz islo, takze to uz nema zmysel opravovat.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *