Výzva na účasť v právnych krokoch proti G-komponentu

Od 1. 1. 2014 platí povinnosť výrobcov elektriny platiť poplatok za rezervovanú kapacitu pri prístupe do distribučnej a prenosovej siete (tzv. G-komponent). SAPI zásadným spôsobom nesúhlasí s týmto novým poplatkom, ktorú pre výrobcov elektriny zaviedol Úrad pre reguláciu sieťových odvetví. Zavedenie G-komponentu mení dohodnuté pravidlá hry, ohrozuje investície a narúša už aj tak slabú dôveru v právny poriadok a vymožiteľnosť práva na Slovensku. V neposlednej rade porušuje Ústavu slovenskej republiky, kedy zavádza poplatok iba vyhláškou a nie zákonom. Prijímanie zákonov na Slovensku je v zodpovednosti parlamentu, nie orgánov štátnej správy. To je vymoženosť demokracie.

S cieľom presadzovať záujmy výrobcov elektriny pri rozvoji obnoviteľných zdrojov energie asociácia dlhodobo podporuje a vyvíja aktivity zamerané na proti G-komponentu. V rámci ucelenej stratégie, asociácia v spolupráci s výrobcami elektriny a renomovanou advokátskou kanceláriou (SEMANČÍN POLÁČEK), v najbližšom čase pripravujeme spolu podanie série hromadných žalôb. Budeme veľmi radi, ak sa pridáte aj Vy.

V prípade, ak máte záujem o bližšie informácie, prosím kontaktujte.

One thought on “Výzva na účasť v právnych krokoch proti G-komponentu

 1. Dobrý večer,
  súhlasíme s Vami a máme ten istý názor ako aj Vy. My sme sprevádzkovali fotovoltickú elektráreň na streche rodinného domu v júni 2011. Nikde sa nehovorilo, že máme platiť za prístup do distribučnej siete. V decembri 2013 nám bola doručená zmluva o prístupe do distribučnej od VSD, s tým že je potrebné uhádzať určitý poplatok na základe vystavenej faktúry. Mali sme voči tomu výhrady, ale bolo nám vysvetlené, že sme povinní to platiť. Od januára 2014 nám mesačne zasielajú faktúry, ktoré uhrádzame.
  Ďaľší šok sme zažili, keď nám VSD zaslala list vo februári tohto roku, ktorým nás vyzývajú na uzaretie zmluvy o pripojení pre odber elektrickej energie a zmluvy o združenej dodávke elektriny.
  V ňom okrem iného uvádzajú, že neoprávnene odoberáme elektrinu a že budú postupovať v zmysle platného predpisu týkajúceho sa neoprávneného odberu. Zmluvu s VSD o pripojení sme uzatvorili v júni 2011. Teraz, aby bolo všetko v poriadku uzatvorili sme o Združenenj dodávke elektriny a Zmluvu o pripojení do distribučnej siete, za čo nám bola vystavená faktúra v sume 121,00 eur a ešte budeme mesačne platiť zálohové faktúry,/asi 20 eur/ hoci nás informovali, že samotná výroba fotovoltiky má minimálnu spotrebu.
  Pýtam sa kde boli všetci doteraz? Teraz nás obviňujú, že neoprávnene odoberáme elektrinu.
  Tie nervy neprajeme nikomu čo sme zažívali. Máme však názor, že sú to vymyslené veci ako prísť k peniazom. Sme radi, že niekto má záujem to riešiť. V prípade, že bude potrebná dokumentácia vieme Vám poskytnúť.
  Prajeme veľa šťastia.
  Pekný večer.
  Račeková

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.