Trošku recesie do „oznámení“

Situácia pre tých čo im bola odobratá podpora na rok 2015 je skutočne vážna, ale pomaly sa blíži aj 15. 8. 2015. Preto treba myslieť na to, že ak chcete podporu v roku 2016 tak do 15. 8. 2015 by mali RDS aj ÚRSO mať od vás oznámenie o záujmu poberať podporu a výšku budúcoročnej dodávky.

Avšak skúsenosti z Akcie 1508 ukazujú, že jedno doručenie nestačí. Môžu ho zaprieť. Preto v diskusii k inému článku napísali, že to už teraz dávajú do faktúry. A ja odporúčam ak budete mať akúkoľvek listovú, mailovovú alebo telefonickú komunikáciu s ÚRSO alebo RDS, vždy im dať aj informáciu: “Týmto vám oznamujeme, že aj v roku xxxx (napísať nasledujúci rok) žiadam o podporu podľa § 3 ods. 1. a do RDS dodám asi ZZZZ MWh. Súčasne je tento oznam nutné brať ako moje splnenie si povinnosti podľa zákona č. 309/2009 Z.z. §4. odsek (2) písm. c).” Ak vám na takúto komunikáciu odpovedia je to potvrdené prijatia oznámenia. A už nebude možné sa vyhovoriť, že to nedostali. Dajte si to do podpisu v maily, na faktúry, do listov – všade. I na komunikáciu s týmito subjektami, ktorá nijako nesúvisí s podporou, ale týka sa vás ako výrobcu. Pri tom množstve komunikácie už nebudú mať uhnutia.

Je to trochu švejkovské riešenia, ale vzhľadom na môj pôvod sa mi páči a je efektívne. A aj si uvedomia (časom), že toto hlásenie je nezmyslené. Po 15. 8. 2015 treba iba vymeniť rok a už začínate plniť oznámenie na nasledujúci kalendárny rok.

9 thoughts on “Trošku recesie do „oznámení“

 1. Dobrý deň. Nie som právnik, tak sa možno mýlim. Ale v znení zákona je, že som povinný najneskôr do 15.8. v príslušnom roku poslať oznámenie o pokračovaní vo výrobe a množstvo vyrobenej energie na nasledujúci rok. Slovo „najneskôr“ inak povedané znamená kedykoľvek skôr. Takže idem zaslať na SSE a na URSO balíček 30 kusov týchto oznámení, datovaných na roky 2016 až 2046. To je plánovaná životnosť elektrárne a skoro určite to presahuje moju životnosť 🙂 Mám fotovoltaiku a tak je môj odhad výroby každý rok rovnaký… Keďže tieto listy budú odoslané pred 15. augustom predošlého roku, budú platiť a už by som to v živote nemal zabudnúť spraviť. Priložím list s potvrdením a požiadam ich o zaslanie potvrdenia o obdržaní tohto dôležitého oznámenia na roky 2016 – 2046 🙂 🙂

  • Bohužiaľ znenie v zákone je „trochu“ iné: „oznámiť…, vždy k 15. augustu na nasledujúci kalendárny rok“. A i keď vo svojom vysvetlení máte v podstate pravdu, tak úrad a RDS majú iný pohľad na podstatu. Pre úrad je to dané na (potvrdené = doporučene) prepravu poštou v termíne 1. 1. do 15. 8. Pre RDS je to (potvrdené) doručenie na podateľňu (spoločnosť) v termíne 1. 1. až 15. 8.
   Práve preto je dobré to dať ako poznámku do každej komunikácie. Najmä tej na ktorú vám musia odpovedať.

 2. Dobrý deň, ja osobne som si dovolil napísať list na Europsku Komisiu…

  ak chcete pridajte sa…..

  Vážená Európska Komisia,
  Som obyvateľom Slovenskej Republiky. Váš úrad resp. Náš úrad, lebo to je úrad pre obyvateľov Európskej Únie, ako aj celá Európska Únia sa rozhodla pred časom podporovať Obnoviteľné Zdroje Energie.
  Z tohto rozhodnutia vzišla potreba podporovať výrobu z Obnoviteľných Zdrojov Energie formou dotácií a každá členská krajina bola zaviazaná do určitej doby (myslím že do roku 2020) splniť určitú kvótu výroby elektrickej energie z takýchto zdrojov. Slovenská Republika tak isto.
  Približne od roku 2009 vymysleli slovenské štátne orgány formu podpory Obnoviteľných Zdrojov Energie a začali sa stavať elektrárne. Mnoho firiem investovalo finančné prostriedky do slnečných elektrární a tak isto aj do iných druhov výroby elektriny z Obnoviteľných Zdrojov Energie.
  Slovenskému regulačnému úradu URSO však začalo vadiť množstvo elektrární tak s týmito výrobcami energie začal postupne bojovať. Najprv prišiel u nás nazývaný G-komponent – sieťový poplatok – v roku 2013 sa s ním oboznámila aj Európska Komisia, vraj ho u Vás obhajoval aj sám predseda regulačného úradu. V súčasnosti však štátne orgány vymysleli, že výrobu musia výrobcovia z Obnoviteľných Zdrojov Energie oznamovať veľkému množstvu úradov: SEPS, OKTE, URSO, MH SR, RDS….až sa z toho človeku krúti hlava.
  V minulom roku – 2014, sa podarilo štátnym inštitúciám dostať do zákona bod, v ktorom je napísané, že ak distribučnej spoločnosti nenahlásite predpoklad výroby na ďalší rok, tak na tento rok strácate nárok na podporu. A tak sa stalo, že približne 1100 elektrární na Slovensku z celkového množstva cca 3000 nebude mať v roku 2015 dotáciu na výrobu elektriny z Obnoviteľných Zdrojov Energie zaplatenú.
  Pýtam sa teda Európskej Komisie:
  1. Nie je jednou z priorít v Európskej Únii znižovať spotrebu elektrickej energie vyrobenej z uhlia, plynu, ropy a podobne?
  2. Nie je prioritou, aby krajiny EU boli menej závislé od dovozu energetických zdrojov z tretích krajín (mimo EU a hlavne z Ruska)?
  3. Prečo EU podporuje Obnoviteľné Zdroje Energie, ale členská krajina trestá investorov? Zaťažuje výrobcov nadmernou byrokraciou, namiesto pomoci a podpory?

  Ďakujem za Váš čas, ktorý budete venovať uvedenej problematike aj s ohľadom na práve prebiehajúci geopolitický konflikt, ktorý tiež ukazuje, akým smerom sa EU musí viac orientovať. Smerom k svojej samostatnosti a menšej odkázanosti od dovozu energií.

  S pozdravom

  • Ak má niekto e-adresy našich europoslancov nech ich dá. Kto vie či vôbec tušia, čo sa s podporou obnoviteľných zdrojov energie na Slovensku deje.Aj oni by sa mohli troška hambiť za túto „aroganciu nezávislého“ regulačného úradu. S veľkou radosťou im pošlem list Palo

   • Hej, hej, máte pravdu, len žiaľ väčšinu našich europoslancov ovláda Smerr, takže máte žiaľ obrovský problém, lebo práve Smerr a banda ovláda a riadi všetko 🙁
    Ak chcete niečo myslím dosiahnuť, tak treba priamo na cudzích, nie na našich poslancov…
    A ešte môj názor, viete budem uprimný a priamy: viete táto špinavá banda je horšia, ako posledný žobrák ktorý kradne, žobrák v malom to robí oni vo veľkom, keď žobráka chytia tak dostane pokutu, ale keď ich chytia vo veľkom, tak nedostanú žiadny trest, max. odvolajú ich,
    sú to obyčajné vyškolené parazity a špinavci 🙁 („na vyššom úrovni“)
    A ešte jednu vec, ako sledujem manipulované správy všade, lebo len manipulované správy dovolia vysielať v médiách, aj tak prídem na to, že spolupracujú aj v Bruseli aj ostatnými, cudzími, takže podľa mňa nemáte kde ísť sa sťažovať….

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.