„Trochu“ menej povinností pre majiteľov FVE

Novela vyhlášky ÚRSO č. 24/2013

Informácia overená našimi členmi:

Dňom 1.1.2014 nadobudla účinnosť vyhláška Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) č. 423/2013, ktorou sa mení a dopĺňa vyhláška ÚRSO č. 24/2013, ktorou sa ustanovujú pravidlá pre fungovanie vnútorného trhu s elektrinou a pravidlá pre fungovanie vnútorného trhu s plynom.

Podľa vyhlášky ÚRSO č. 423/2013 výrobca elektriny už nemá povinnosť poskytovať údaje o výrobe elektriny prevádzkovateľovi prenosovej sústavy (Čl. I. , § 12). Z toho dôvodu už nebude SEPS a.s. od vás vyžadovať údaje o výrobe elektriny.

Táto novela je síce malým krôčikom, ale predsa len krôčikom, k zjednodušenie povinností výrobcov energii, OZE a fotovoltiku nevynímajúc. Pevne veríme, že postupným vývojom sa do roku 2015 dostaneme k jednoduchším informačným povinnostiam – až k situácii podobnej ako v Českej republike. Tak už režim „single buyer“ a ich obdoba OKTE (OTE a.s.) je jediným informačným miestom (teda ani RDS a české ÚRSO – ERÚ).

4 thoughts on “„Trochu“ menej povinností pre majiteľov FVE

 1. Neviem ci je to spravne, kedze v odseku 3 §12 čl. I vyhlasky 423 je uvedene, ze:
  “ Ak výrobca elektriny podľa odseku 1 vyrába elektrinu z obnoviteľných zdrojov energie alebo vysoko účinnou kombinovanou výrobou a uplatňuje si právo na podporu podľa osobitného predpisu,18) odovzdáva údaje podľa odseku 1 prevádzkovateľovi sústavy“ ….takze pre SEPS.
  A ked si pozriete osobitny predpis, 18) tak je to zakon č.309/2009 Z.z. o podpore OZE a KVET

  Poprosim o blizsie vysvetlenie, resp. upresnenie osobitneho predpisu, 18) ak sa mylim.

  Dakujem

  • No ono to pokračuje:
   „odseku 1 prevádzkovateľovi sústavy, do ktorej je zariadenie na výrobu elektriny pripojené, a organizátorovi krátkodobého trhu s elektrinou osobitne za každý generátor zariadenia na výrobu elektriny“
   Väčšina OZE je pripojená do distribučnej nie prenosovej sústavy. To sú ZSDis, SSE-D a VSD…
   Takže SEPS je mimo.
   A áno poznámka je 309/2009 – podla neho sa jedná o OZE.

 2. A dávam do pozornosti, že nie potrebné podávať nulové Daňové priznanie na spotrebnú daň z elektriny. Takisto sa zvýšil limit na 5,- EUR.
  Pribudla možnosť podávať DP elektronicky….

  • Ohladom colneho uradu by som vsak vsetkych chcel upozornit na jednu vec. Vcera mi vsak volal pani z colneho uradu, ze hlasenie , ktore som posla za december uz dostali, ale toto malo byt uz elektronicky. Ked som jej vysvetlil ze tymto hlasenim s colnym uradom koncim, bo od 1.1.2014 voci nim nemam zadne povinnosti, tak mi oznamila, ze to je sice pravda, ale sucasne od 1.1.2014 je povinnost komunikovat s colnym uradom IBA elektronicky. Cize take male Kocurkovo. Hlasenie som podaval sice za minuly rok podla vtedy platneho zakona, no podal som ho az v tomto roku a tak sa uz musim riadit, co sa sposobu komunikacie s nimi tyka, novym zakonom. Preto ak sa chcete tomuto vyhnut, nulove hlasenie na CU za december 2013 uz nepodavajte. Nikto vas uz za to nahanat nebude.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *