Reakcia na listy SSE-D malým výrobcom elektriny

Viacerí malí výrobcovia a ich inštalatéri dostali od jedného z troch prevádzkovateľov regionálnej distribučnej sústavy (SSE-D) list, ktorý ich znepokojil. SSE-D požaduje „zabránenie neoprávneným dodávkam“.

Projekt „Zelená domácnostiam“ beží už tretí rok, inštalovať malý zdroj pre domácnosť je možné viac ako tri roky. Za túto dobu si ľudia nainštalovali tisíce malých fotovoltík. Či už s podporou EU fondov, alebo čisto za vlastné financie. Tieto inštalácie boli umožnené novelizáciou energetického zákona a zákona o podpore OZE.

Zákon o podpore OZE dovoľuje malým zdrojom (pokiaľ si ich majiteľ financuje sám) využiť právo na odber elektriny na krytie strát. Bohužiaľ, tým čo využili podporu z projektu „Zelená domácnostiam“, zákon toto právo odobral.

Situácia si vyžaduje riešenie, preto by bolo na mieste situáciu skôr rozdiskutovať na odbornej úrovni a nájsť technické a legislatívne riešenia. Zvlášť, keď všetci zainteresovaní vedia, že sa chystá novela oboch energetických zákonov.

V súčasnosti je dovolenkové obdobie, viacerí výrobcovia majú dovolenky a 30 dní na riešenie im akurát spôsobuje stres. A aj tu u nás v SAPI je dovolenkový režim a riaditeľka (so svojím tímom) sa do riešenia vrhne hneď po návrate. Preto zostaňte na „príjme“ a čoskoro vás budeme informovať.

2 thoughts on “Reakcia na listy SSE-D malým výrobcom elektriny

 1. Ak si dobre pamatam, pri ziadosti o pripojenie maleho zdroja sa v tlacive SSE-D nikde neuvadzalo, ci je maly zdroj financovany z projektu „Zelena domacnostiam“. Zapadoslovaci to maju podchytene aspon pri ziadosti o krytie strat, kde v naslednom formulari sa vyznacuje ci je alebo nie je maly zdroj financovany zo Zelenej domacnotiam (i ked krytie strat nezabezpecuje distribucia).

  • Dobrý deň,
   naša domácnosť taktiež obdržala tento dopis z čoho nie sme moc nadšení. Fotovoltickú elektráreň sme zrealizovali bez podpory zelená domácnostiam aj s reguláciou prebytkov, za nie malý peniaz. Dnes je to už viac menej ako hoby. Presnosť regulácie prebytkov máme v pomere vyrobenej spotrebovanej energie v domácnosti voči dodanej do DS 99%. Od začiatku roka to predstavuje cca 20kWh dodanej do DS. Keby som jedného dňa dňa vedel, že ma čaká takáto ústretovosť, myslím si, že by som si to veľmi dobre rozmyslel s celou FVE.
   Informoval som sa u SSE-D na doplňujúce otázky ohľadom porušenia zmluvy a čakám na odpoveď.
   Ak má niekto taktiež tento problém, prosím dajte o sebe vedieť a napíšte taktiež vaše názory a postrehy.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *