Aktualizácia 20150102 – Prvý krok proti neoprávnenému postupu distribučiek

Aktualizácia 20150102: Zmena listu na SSE-D na aktuálny po ich oznámení o strate podpory.

Aktualizácia 20141223: pridaný vzor listu na úrad pre výrobcov z VSD a ZSD.

Aktualizácie 20131221: Opravené listy na ZSD a pridaný list na SSE-D.

V poslednom týždni nám Slovákom nachystali polo štátne regionálne distribučky skorý vianočný darček. Avšak darček hodný tých najzlobivejších detí. O čo ide: distribučky začali rozosielať výrobcom elektriny z OZE a KVET oznámenie o zastavení podpory na rok 2015 z dôvodu porušení zákona.

O čo ide: Výrobca elektriny mal vždy povinnosť (§4 odsek (2) písmeno c.) oznámiť ÚRSO a RDS záujem o uplatnenie podpory a predpokladanú výšku výroby na nasledujúci rok do 15. 8. kalendárneho roka.

Do 31. 12. 2013 bolo v odseku (3) písane, že ak si nesplní povinnosti podľa §4 odsek (2) písmeno a. a b. stráca nárok na podporu výkupom na straty. Novelou 382/2013 sa ale odsek (3) zmenil na znenie, že ak si nesplní povinnosti podľa odseku (2) tak stráca podporu výkupom elektriny a doplatkom na ďalší kalendárny rok.

 

Toto teraz distribučky (v útorok VSD, štvrtok ZSDis, SSE asi bude nasledovať) začínajú používať ako argument a posielajú oznámenie, že výrobcom musí byť zmenená existujúca zmluva a posielajú dodatok na rok 2015 s výkupom elektriny iba na základe aktuálnej ceny elektriny.

 

Celé je to protizákonné, lebo:

 1. Zákon 382/2013 nezmenil iba §4 odsek (3), ale pridal aj §18 e – „§ 18e Prechodné ustanovenia k úpravám účinným od 1. januára 2014: (1) Podmienky podpory výroby elektriny z obnoviteľných zdrojov energie a podpory výroby elektriny vysoko účinnou kombinovanou výrobou pri zariadení výrobcu elektriny, ktoré bolo uvedené do prevádzky pred 1. januárom 2014, zostávajú zachované podľa doterajších predpisov.“
 2. Podľa ustálenej právne praxe sa „(3) Výrobca elektriny s právom na podporu, ktorý nesplní povinnosti podľa odseku 2,“ musí vykladať ako všetky povinnosti, nie len jedna z mnohých.
 3. Výška sankcie za nesplnenie nepatrnej administratívnej povinnosti je neprimeraná, likvidačná a proti ústavná. ÚRSO má v svojom zákone úroveň pokút od 500 € až do 100 000 €. Tých 100 000€ je za veľmi vážne porušenia. Sankcia podľa §4 ods. (3) je aj 1 000 000 € (BPS) a viac. Čo hrubo prekračuje adekvátnosť.
 4. RDS majú s výrobcami podpísané dlhodobé zmluvy na výkup elektriny na straty a doplatok. Väčšina z nich sa nanovo podpisovala tento rok, a teda sa to dá považovať za oznámenie podľa § 4 ods. (2) písm. c. Zákon nestanovuje formu ako má byť oznámené, a teda aj toto sa dá považovať za oznámenie. Navyše RDS má preľad koľko ktorý výrobca výrába a teda vie pomerne presne koľko bude asi vyrábať na budúci rok.

 

Argument 4. je iba pomocný, ale ukazuje, že celý odsek zákona (3) je iba na šikanovanie a je v zákone najmä na tento účel. Ústavný súd v normálnej krajine by ho musel zrušiť.

 

Dosah:

Týka sa to vraj viac ako poloviny výrobcov, od 2 kW až po tie 4 MW, týka sa to bioplyniek, ale aj kombinovanej výroby. Pre väčšinu to bude znamenať krach nie len samotného výrobcu, ale aj ich materských firiem. To sú aj PD aj výrobné podniky a reálne sú ohrozené tisícky ľudí v desiatkach až stovkách firiem.

 

SAPI v spolupráci s renomovanými právnikmi pripravila vzorový list ako odpoveď na túto akciu distribučiek. Odporúčam si ho prečítať, doplniť svoje údaje a

22. 12. 2014 by ste ho mali o 10:00 doručiť na jednotlivé regionálne distribučné spoločnosti v Bratislave, Košiciach aj Žiline.

Vzhľadom na krátkosť času nemôžeme zorganizovať protestné zhromaždenie, to je potreba nahlásiť 7 dní dopredu. Takže neorganizujeme zhromaždenie, len vás chceme vo vašom záujme požiadať aby ste v pondelok o 10:00 doniesli na podateľne RDS váš list. A nakoľko je to vec vážna, mali by ste na podateľňu prísť so svedkami – to zabezpečí dokázateľné odovzdanie. Ak budete mať svedkov doručenia aj viac, viac to zaváži.

Náš hlavný cieľ je ukázať, že:

 1. Je to zlodejstvo mimo zákona
 2. Týka sa to reálnych firiem produkujúcich a zamestnávajúcich tisíce ľudí – nie je to o pár „solárníkoch“
 3. Sú tým ohrozené pracovné miesta ale aj banky
 4. Dnes ide o takéto porušenie zákona pološtátnou firmou s podporou štátneho orgánu a zajtra bude daň zo vzduchu, okien, a ja neviem čoho
 5. Dodržiavať zákon musia všetci a a tiež celý zákon.
 6. Zákony majú ľudom pomáhať a nie ich ruinovať

Znenie návrhu listu je tu:

 • List na VSD: List VSD
 • List na ZSDis: Listy ZSD – pozor v súbore sú dva listy – tá istá adresa dve spoločnosti (ZSE Energia a.s. a Západoslovenská distribučná a.s.) (tí, ktorí už ho majú pripravený a nemajú možnosť ho zmeniť aj pôvodný stačí. Tento bude lepší + pridať ten na Západoslovenskú distribučnú a.s.)
 • List SSE-D: List-SSE-D2 upravený list nakoľko aj SSE-D už oznámila svoj zámer porušovať zákony. List-SSE-D – nakoľko SSE-D ešte neposielalo list o zrušení podpory, tak list na SSE-D je iný. Tu sa výrobca dotazuje, či k podobnému protiprávnemu konaniu nedôjde. Prosím aj tí v regióne SSE-D nepodceňujte to a chodte odovzdať tento list.
 • List na ÚRSO (pre výrobcov v regióne VSD a ZSD): List-URSO stačí poslať doporučene. 

45 thoughts on “Aktualizácia 20150102 – Prvý krok proti neoprávnenému postupu distribučiek

 1. Cele toto je je presne načasovane na volby 2016 NRSR a koncove ceny el energie v roku 2016. Nakolko distribuckam ktore sa podieľaju asi na 2/3 z ceny koncovej el. energie v roku 2015 vzniknú menšie opravnené náklady a tak na konci roka výnos URSO bude zníženie ceny distribucie a tým aj koncových cien el.energie pre ficovoličov. V roku 2017 zasa stupnu ceny distribucie nakolko vo výmere z roku 2016 uz kazdý jeden výrobca si da na toto pozor a distribučky sa preukazu vyzsimi nakladami pre rok 2016 a tak na konci roka 2016 URSO vo výmere im dovolí zvýšit ceny pre rok 2017. Celé je to veľmi dobre naplanované. v roku 2016 sa tešme budeme mať najnižšie ceny el energie, ktore v 2017 zasa stúpnu na povodnú hodnotu ako v roku 2015.

 2. Napisem vam jeden pripad,moj kamarat,s ktorym som stale v kontakte,teraz mi povedal,ze on podal ten papier narok na doplatok,uznali mu,takze ma povolenie na fakturaciu na tento rok,ale hovori,ze robil tak,ze vyhladal to z roku 2013,prepisal len datum a rok,ani neprecital,takze vsetky udaje zostali na tlacive tak ako bolo podane uz v roku 2013.Podla mna oni tieto udaje ani necitaju,ked dostanu na poste list,hodia do pocitaca ze to tlacivo dostali,a ide im to do archivu.To je jeden konkretny pripad na to cele nezmyselne saskovanie s tymi papierovackami.

 3. Mili priatelia,
  takze uz to posiela aj SSE-D. Dnes mi to prislo a podla predbeznych zisteni je jasne, ze predpoklad vyroby na rok 2015 som posielal. Zajtra presne zistim kedy to odislo aby to nebolo toho 13.8. ako tu niekto pisal. Bolo by to svinstvo, keby sa za datum dorucenia povazovalo fyzicke prevzatie zasielky…. Ved to staci neprevzat od postara, nechat si vypisat zlty listocek a nechat to 14 dni trcat na poste….. To kde uz zijeme??????

 4. So mnou tiez vy..bali,bohuzial pondelok som nemal moznost ist do ZSD osobne,ale podal som im doporuceny list.
  Mimochodom,hlavne pan Vinco, podali ste tento rok na mestsky urad ziadost ,aby ste mali narok byvat vo vasom vlastnom dome v roku 2015? Ak nie, pre istotu este medzi sviatkami prestudujte vsetky zakony, aby ste nebol prekvapeny,ze dostanete list 30. decembra z mestskeho uradu,ze nemate narok byvat vo vlastnom byte cely buduci rok,aby vas nevystahovali nahodou,lebo v tomto state je vsetko mozne. Dalej, OKTE tiez potrebuje blbosti,konkretne aby som vyplnil dopredu predpokladane planovane mnozstvo elektriny. Ja som im vyplnil tabulku zatial na 20 rokov dopredu,ale ak budem mat trosku casu,vyplnim na 100 rokov dopredu pre istotu,aby som nezabudol v dalsich rokoch,lebo mozno o rok kvoli tomu zoberu niekomu peniaze,ze nevyplnil OKTE.

  • Ešte dnes, len som sa venoval aj rodine a tradičnému vianočnému rituálu – upratovanie. A taktiež zajtrajšej organizácii.
   List na ÚRSO bude stačiť poštou.

 5. Znovu sa pripominam,tato akcia je hromadnym vyjadrenim nasho nesuhlasu,preto ak mozete,nenechavajte list niekomu odniest,chodte osobne!!! Preto vas opatovne vyzyvame,aby ste prisli v pondelok presne o 10:00 na DS s co najvacsim mnozstvom ludi. Musime odovzdat listy spolocne. Pri kazdej DS v BA,ZA a KE bude zastupca SAPI.
  Na margo toho,ci to nie je zbytocne,pozrite si nasu historiu,od roku 2010 robime akcie,niekedy sa nam ustupok podaril,vacsinou vsak nie. Nie som vestica a neviem,ako by vyzeral stav OZE bez nasich akcii,kazdopadne rovnako ako Pavel,viem,ze sa sebe aj svojim detom mozem pokojne pozriet do oci,lebo som urobila vsetko,co bolo v mocj silach,rovnako ako kolegovia. Hlavnym problemom vsak vzdy ostava,ked stojime pred URSO 20ti,ci na MHSR 7mi. My to radi zorgannizujeme,pripravime,ale vy,ktorych sa to tyka,MUSITE PRIST. Dovidenia pondelok!

  • Bolo by dobré podotknúť a upresniť ohľadom zajtrajšej účasti na príslušných distribučkách či sa majú zúčastniť aj tí elektrárnici, ktorý ešte nedostali oznámenie. Pretože región ZSE-Dis bol posielaný vo štvrtok-piatok. V rámci solidárnosti je nevyhnutné, aby sme sa zúčstnili v čo najväčšom počte.
   Veď neviete tý, ktorý si povinnosť našťastie splnili, čomu budete v budúcnosti tejto ,,vláde,, čeliť. Preto sa len ,,nevezte,, ale príďte.

   • Ďakujem,
    presne toto som mal na mysli – aby ste prišli aj so svedkami. Ak sa prídu opýtať aj tí čo nedostali žiaden list, aspoň budú mať „väčšiu istotu“.
    Viac ľudí viac vie a sú viac vidieť.
    A nie len na ZSDis, ale aj na VSD a SSE-D.

 6. pán Šimon, navrhujem využiť mediálny priestor v jedinom slovenskom nezávislom médiu internetovom rádiu Slobodný vysielač, nech sa o tomto nehoráznom podvode a skutočnej pravde celej problematiky dozvie aj jednoduchý občan, voči ktorému je to v konečnom dôsledku nasmerované.

 7. Celé je to pripravené a presne načasované. Pôvodcov a tvorcov celého nápadu je potrebné odhaliť, pomenovať a vyvodiť osobnú zodpovednosť sa spôsobené finančné a morálne škody. Slováci konečne sa zobuďme!!!
  Zaujímavé pri tomto gangsterskom mafiánskom čine DS by bolo aj overiť, či si stihol v plnom rozsahu splniť svoju povinnosť výrobca el. energie Ing. Ľubomír Vážny, Na Karlove 54, Banská Bystrica.

 8. Rovnako nás prichytili naivných a nepripravených ako ostatných diskutujúcich. Začínali sme takto pred rokom a celý rok 2014 sme mali dosť problémov aby sme sa BPS naučili zvládať, ďalej technické problémy a samozrejme počasie a surovina. Boli sme hlúpy keď sme si mysleli že keď sme v lete 2013 vyhrali boj z URSOm o výkupnú cenu, máme garantovanú cenu na 15 rokov. Vtedy nám pomohol tlak cez médiá poslancov a podporil nás aj minister Jahňátek. (z 35 ohrozených investícií BPS sme vtedy za vec bojovali len 5-ti. Ostatní sa s nami zviezli.) S takýmto svinstvom a aroganciou štátu však sme nerátali. Úradníci, ktorí to teraz pripravili asi neuvažovali že za BPS sú poľnohospodárske podniky, ktoré preorientovali celú svoju výrobu z tržných plodín na produkciu vstupných surovín pre BPS. Likvidáciou BPS je aj ich osud jasný. Tieto podniky zamestnávajú desiatky ľudí ktorí prídu o prácu. Len v našom prípade príde o prácu cca 100 ľudí a veľa z nich sú jediný živitelia rodín. Toto je zaujímavá sociálna politika štátu. Dobre tu bolo povedané že sa jedná o krach desiatok firiem a o stratu niekoľko tisíc pracovných miest.
  Tento štát jednou rukou rozdáva zahraničným firmám aby tu nastavali hangáre a zamestnali ľudí a druhou berie domácim podnikateľom aby na tieto podpory mal.
  Som veľmi rád, že sú takí ľudia ako je pán Šimon ktorí obetavo a cieľavedome podnikajú konkrétne kroky a nečakajú ako väčšina Slovákov že to niekto urobí za nich. My Slováci sme jednoducho také sprosté povahy, že držíme huby a nastavujeme chrbty. Nevieme sa zjednotiť a vykopať tých arogantov čo o nás rozhodujú niekde ďaleko do pekla. Zdá sa mi však že je jedno či tam sedia červení alebo modrí.
  Je potrebné aby každý okrem právnych krokov v rámci svojich možností robil „krik“ cez médiá, listami na poslancov ministrov ,prezidenta, premiéra a samozrejme treba to posunúť do Bruselu a to čím skôr. Tentoraz by to podľa mňa mohlo v Bruseli byť na našej strane, veď jedným šmahom zlikvidujú možno 50% OZE čo by ich mohlo zaujímať. My sme mali na BPS už dve TV a rozposielame listy tak ako som to uviedol. Je potrebné aby tlak bol z každej strany a aby bol mohutný. V 2013 nám to pomohlo. Keď nás rozdelia ako Svätoplukove prúty tak nás po jednom zlikvidujú. Nezabúdajme že ide volebný rok a prisľúbili zníženie ceny elektriky takže budú kopať ako zdochýnajúci kôň. Neviem či je urobená databáza postihnutých podnikov. Myslím, že by to bolo dobré urobiť buď cez Váš portál aby sme vedeli presný rozsah.
  Poprosil by som majiteľov BPS ktorých sa to týka, aby poslali kontaktné údaje na laterra@laterra.sk . Urobili by sme databázu postihnutých BPS.
  Pán Šimon držím Vám palce.

  • Ja si nemyslím, že štátni úradníci „asi neuvažovali“. Osobne v tom vidím presne pripravený postup finančných skupín o ovládnutie celého energetického komplexu. Veď takto napr. v exekúciách môžu poskupovať hotové BPS za zlomok ich cien. Divím sa, že na tento podraz nereaguje ani zaspaté ministerstvo práce, ktorého sa to v konečnom dôsledku poriadne dotkne.

  • My sme sa s nasou elektrarnou trapili takmer rok, kym sme vychitali vsetky muchy, kym po niekolkych skusobnych spusteniach konecne zacala naplno fungovat, i tak nam este posledne tri mesiace nesla zhruba 5 dni v mesiace. Palivom su piliny, takze stale to este na niecom zahapruje. Stalo nas to okolo miliona eur, ale budovali sme to najma preto, aby nam to pomohlo na pile v znizovani nakladov a zvyseni rentability vyroby. Ak doplatok od januara nedostaneme, mozme pcelu pilu zavriet a o pracu pride 50 ludi. Skvela politika lavicovej vlady. A vsetko kvoli jednemu hlupemu tlacivu, ktore sme na URSO zaslali, bohuzial distribucka nam usla pre nejasnu odpoved z URSO, ze uz inu povinnost nemame, kedze cenu mame schvalenu na tri roky. Je to nasa vina, ale ako uz niekto vyssie spomenul, danovy urad vam posle upozornenie aj s pokutou, ale nezavrie vam firmu. Toto je vsak znicujuce a urcite cielene rozhodnutie komunistickej slovenskej vlady.

 9. Som majitelom zdroja, bezohladu na vsetko som si povinost nesplnil tiez napriek tomu ze distribucky na to vyziv
  ali a oznamovanie predikcie vyroby na dalsi rok je pravidlo od vniku zakona 309.
  Vzhladom na to, ze Sapi a hlavne p. SIMON sa iniciativne vyjadruje ku vsetkym zakonom je zarazajuce, ze neinformoval o danej potrebe plnenia si povinnosti vyrobcu.
  Podporu pravnikov (renomovanych) je take iste plytvanie a vyhadzovanie penazi ako pri G komponente. Preto ze stanoviska clenov EK, rozhodnutia ustavneho sudu ako aj ostatnych institucii je v pripade G komponentu vsetko v poriadku, tak isto to dopadne aj tato akcia a namiesto penalizacie, ktoru mam za nesplnenie svojich povinnosti zasluzenu, mal by som prispiet este aj nejakym pravnikom, ktorym dopredu je jasne, ze dany stav je nevratny.

  • Viete, ona ta povinnosť je tam od začiatku. A práve teraz nastáva ten zlomový moment: ak si zoberiete aj to čo píšem, tak novela 382/2013 ktorá rozšírila sankciu aj odobratím doplatku aj povinnosti postihnuté touto sankciou sa na zdroje uvedené pred 1. 1. 2014 nemá čo vzťahovať.
   Písať o niečom čo by nemalo existovať, a čo by distribučky nemali urobiť ma vôbec nenapadlo. A už ma vôbec nenapadlo, že sa takto surovo rozhodnú škrtnúť existenciu stoviek zdrojov a desiatok materských firiem.
   Znovu: uvedomte si, že úrad má v zákone úroveň pokuty 500 € až 100 000 €, tu je sankcia (protiprávna, vytiahnutá z prsta) pre mnohých na úrovni státisícov, bez správneho konania, kde sa môžte brániť. Aj tu v diskúsii sú tí čo si povinnosť splnili 13. 8. aj tak im distribučka berie podporu.

   Čo sa týka G-komponentu „Preto ze stanoviska clenov EK, rozhodnutia ustavneho sudu ako aj ostatnych institucii je v pripade G komponentu vsetko v poriadku“ ja som ešte ani jedno súhlasné stanovisko k našej verzii G-komponentu nevidel.
   Áno podľa europskej legislatívy je G-komponent v poriadku, a aj tá časť pre prenosovky – 0,5 €/MWh je podľa tejto legislatívy. Ale my riešime G-komponent pre distribučky, kde jeho výška prenesená na energie je od 2,8 do 20 €/MWh. A to v poriadku nie je. Takisto riešime, že úrad nemal právo to zaviesť, to môže iba zákon.

   K právnikom: ja som mal rezervovaný postoj k právnikom, ale od spolupráce s p. Poláčkom a jeho kolegami som sa naučil, že nie každý právnik pozerá iba na svoj prospech a sú mnohí slušní – možno aj väčšina. A tiež som zistil, že ich vedomosti sú dôležité, najmä ak sa chcete naťahovať o znenie zákonov a predpisov. A bohužiaľ pre obyčajných ľudí, veľa krát je zákon písaný tak, že mi amatéri si ho sedliacky vyložíme zle a potom sa dopúšťame zbytočných chýb. A keby „ktorym dopredu je jasne, ze dany stav je nevratny.“ tak myslíte, že sa touto vecou trápime? Že budeme odpovedať na desiatky telefónov a stovky mailov? Že budeme pripravovať „nejaké“ listy na distribučky a podobne? Veď som mohol manželke pomáhať predvianočne upratovať a inak si užívať vianočnú pohodu. Ten stav je zvratný a je (nie len) mojou povinnosťou sa podieľať na tej zmene. Aj preto až keď raz budem hodne starý a prídu pravnúčatá aby som im nemusel povedať: prepáčte, mrzí ma že som nič nerobil pre zlepšenie spoločnosti, a preto teraz máte ako neobmedzeného vládcu Slovenska R. Fica III (napríklad).

 10. Som spolumajiteľ taktiež postihnutej BPS, máme za sebou ťažký rok, prioritou bolo zabezpečiť ako tak výrobu pri nedostatku substrátu, sledovať tú lavínu legislatívnych zmien je nad naše sily. Prežili sme, ale v tomto štáte sa zjavne nesmie pripustiť, že už bude lepšie. Pri tomto vedení nebude, aspoň podnikateľom, ktorých vyhlásili za triednych nepriateľov. Tento likvidačný a zákerný ťah som však nečakal. Ale mal som, poznám to dobre z Janukovičovej Ukrainy, kde podnikám. Chcelo by sa pokračovať v paralelách s Janukovičovou vládou, je to ešte ďaleká, aj keď reálna cesta.
  Bolo to očividne pripravené a dobre zinscenované, všetky indície to potvrdzujú. Potrebujeme dobrých právnikov, zatiaľ ťaháme za kratší koniec. Musíme byť jednotní a hľadať všetky cesty k náprave. Aj na medzinárodnom fóre. Viete, že náš spoluobčan je vysokým komisárom EÚ pre energetiku ?
  Ešte jedna konkrétny otázka. Čo sa stane, keď po Novom roku dodáme do siete energiu a pritom nepodpíšeme dodatok ? Neodoberú nám pripojenie ? Im ide o našu likvidáciu.

 11. Omlouvám se za pravopisní chyby. Teď jsem si přečetl co jsem napsal .U paní učitelky bych dostal trojku – možná.

 12. dobrý den zdravím z Moravy na konci roku 2014
  Na Slovensku provozujeme FVE několika MWp.
  Toto co se děje je horší než solární odvod 26% v ČR pod dobu 3 roky,stát SK a jejich banda si tu hraje na slovíčka = jedná se o kriminální čin, všechny bych je zažaloval. Je to jako by jste jel na dálnici místo 130 v réálu 140 a sebrali Vám dům a auto za překročení rychlosti. Je absurdní stanovit roční výrobu solární elektrárny s ročním předpokladem když nevíme záítra jestli vyleze slunce = deziluze. Distribuční lobby spolu se skorumovaným URSEM si prosadilo za tiché spolupráce vlády SK zákon který je bijící do očí všech normálních principů provozování OZE, vypusitili větu má nárok za to že nemá nárok po dobu jednoho roku kdyý si nesplní oznámení kolik vyrobí – to kolik vyrobí je pořád cca stejné, jedná se o úřendní šiml = totální hajtzlovina. Ti kdo to zincenovali boudu mít smůlu = protiprávní jednání = trestně právní zodpovědnost. Udělám všechno proto aby podvodníci byli potřestání.

 13. Tiež sme dostali Oznam o nemožnosti uplatnenia si podpory pre kalendárny rok 2015. My konkrétne sme zaslali všetky potrebné doklady na VSD Košice listom v stredu 13.8.2014 poštou z Popradu, ale na podateľni vo VSD je náš list evidovaný až v pondelok 18.8.2014. Zamestnanec VSD nám oznámil, že ich spoločnosť neakceptuje deň zaslania listu, ale deň doručenia.
  Podľa nášho názoru my sme si svoju povinnosť splnili.

 14. Pre ludí z okolia Popradu.
  V pondelok 22.12.2014. ideme s kolegom do Košíc na VSD podať na podaťeľnu odvolanie vlakom 6,22 hod. prípadne 6,32 hod.
  Ak má niekto záujem aby sme mu zobrali odvolanie budeme na stanici 6,15. a môžte nám zavolať na tieto tel. číala:
  0903/605 808 alebo 0903/624 608.
  Práci česť.

 15. Dobrý deň,
  rád by som poprosil právnika spoločnosti SAPI o reálny odhad šance zvrátenia tejto situácie. Je to viac ako 1% ?

  Ďakujem

  • Ak zoberieme, že sme aspoň trošku normálny štát, tak sa to blíži 100%.
   Ak sa tento odpor nepodarí, je pre všetkých mladých a tiež slobodných (mysľou) reálny dôvod na zváženie či tu vôbec ostať. Nie že by to v iných štátoch bolo zasa až tak radikálne lepšie.

   • To ,že nie sme normálny štát je jasné. Ak zoberiem do úvahy podobné situácie z minulosti tak neviem kde štát ustúpil. Takže prosím zoberte do úvahy všetky faktory politické, právne a skúste urobiť znovu reálny odhad našich šancí. Nie som skeptik, ale treba si povedať pravdu. Toto nie je proces ktorý je náhodný, ak niekto toto spustil tak má pripravený kompletný scenár aj s odporom a listami a právnikmi. Mám obavy, že záver bude jasný až za niekoľko rokov.

    Ďakujem

    • Pan Dieska, to, co pan Simon sa snazil naznacit, je toze vazne treba porozmyslat nad tym, ci sa u nas neuplatnuju praktiky podobne tym z obdobia normalizacie po 68 . Zvazte, ake sance mali vtedy nevinni a ti co bolo v prave a odpovedzte si na otazku sam. Kazdopadne necinne sediet a neozvat sa ked nespravodlivo blizia inemu znamena podporovat a schvalovat zlo. Otazkou potom uz ostava iba, kedy zlu budete celit Vy.

     • To medzi riadkami som pochopil, odchod z krajiny však nič nerieši. Ak sa nad tým zamyslíte hlbšie tak uznáte, že odvolanie je to s čím druhá strana počíta. Tým nespochybňujem, že ho treba podať. Nejaká masovejšia akcia na jednom mieste bez ohľadu na to ku ktorej distribučke patríte by asi zabrala viac než list.
      Mimochodom o tejto akcii niektorí vedeli už o niečo skôr, keď mi to dotyčný hovoril tak som tomu nechcel veriť. Dotyčný má rovnaký problém akurát to vie už viac než dva mesiace. Z toho jednoznačne vyplýva, že sa to pripravovalo cielene a má to riadený priebeh.

     • Aj niektorí z nás o tom vedeli skôr, len bez akcie zo stranu RDS sa ťažko niečo riešilo.
      A taktiež až do posledného okamihu sme verili v právnu podstatu tohto štátu a podnikania.
      Ak si zoberiete dvoch svedkov na doručenie vášho listu, a každý poškodený ktorý toto číta si na doručenie listu zoberie svojich dvoch svedkov doručenia svojho listu. A keďže idú sviatky treba šetriť maximálne čas aj ľuďom na RDS a teda prídete o 10:00 v pondelok, čo bude viac treba?

 16. Zaujimalo by ma,od kedy o sankciach a pokutach rozhoduju distribucky. Mozu distribucky konat v rozpore s pravoplatnym rozhodnutim statneho organu?

  • Odporúčam každému prečítať si tento príspevok je písany presne tak aká je skutočnosť na Slovensku.

 17. Na liste sa pracuje, majte trpezlivost a sledujte nas web – Pavel Simon na tom riadne maka.
  Prosim vas, len urcite pridte o 10:00 aj so svojim oznamenim o zaniku – aj s listom, je to velmi dolezite, aby sme tam boli vsetci naraz! Sirte tuto informaciu dalej.

 18. je az smiesne, aku nebývalu aktivitu dokazu po funuse vyvinut vyrobcovia v case, kedy u nich evidentne doslo k poruseniu zakonnych podmienok na ziskanie prava na podporu, keby co i len desatinu tej energie a casu venovali precitaniu takmer rok zverejnenej novele jedineho zakona ktory sa ich podpory tyka, nemuseli by sa teraz vykrucat ako hady a snazit sa ucelovo a demagogicky krutit paragrafy … samozrejme to nema ziaden zmysel, vyrobca ktory si nesplnil oznamovaciu povinnost, ziadnu podporu v 2015 nedostane ani keby sa pokrajal … PDS na svoje naklady zakon porusovat nebude a fico ich neodskodni lebo vsak to by tam neprepasoval ten novy odsek, ze ? 🙂

  • Drahý Vinco,
   máš nejaký zdroj? Lebo podľa tvojej reakcie nie. Inak by si nemal takú pripomienku. Výrobca a je jedno či má 1 MW alebo 2 kW má povinností na milú ratu.
   A že PDS niečo tvrdí nemusí byť v skutočnosti pravda – čo aj nie je. Len by si musel poznať detaily.
   Keď si požičiaš knihu v knihovni, tak ti pošlú upomienku. A tu ide o iné peniaze.
   A až sa zmení niekedy v budúcnosti zákon niekde inde v niečom čo si nevšimneš, budeš musieť vynaložiť kopu energie na nápravu, potom pochopíš.

   • Asi si si zatiaľ nevšimol že náš krásny štát robý všetko potichučky aby mohol čo najviac ludí a firiem sankciovať. Vieš ty vôbec koľkokrát sa za rok zmenia jednotlivé zákony a to nehovorým len o tomto konkrétnom prípade. Áno neznalosť zákona neospravedlnuje, ale mám pocit že to robí cielene.

 19. Zatial tu ten list,ktorý máme podat nie je..snád nezabudli..Či to niečo zmení,netuším,ale v každom prípade to odnesiem a aj pošlem doporučene druhý.Bohužial som im dnes poslal dodatok k zmluve..Inak…super postoj „obchodneho partnera“…

 20. My sme to poslali o 9 dní neskôr 24.8.2014 mailom aj poštou (nie doporučene) ,preto sme napísali odvolanie a odpísali nám toto : Dobry den
  VSD, a.s. eviduje dorucenie e mailu na adresu ruscak_julius@vsds.sk 24.8.2014, co je po zakonom stanovenom termine 15.8.2014.
  VSD, a.s. dorucenie listu neeviduje
  Vychodoslovenska distribucna, a.s.

 21. Dobrý večer, patrím medzi tých, kto poslal do ZSDIS papiere neskôr… Mám inšt. 3,3 kW na rodinnom dome.
  Dnes som dostal dva doporučené listy, jeden zo ZSDIS a jeden zo ZS Energia….. Pekne ma to rozhodilo. V tomto štáte treba všetkých úradníkov vymeniť, zrušiť všetky zákony jedným – výmimočným zákonom a so všetkým začať odznova…..

  Môj výkon je malý, robil som si to sám s tým, že spravím niečo pre prírodu a tento svet…… a takto sa naša ÚRADNÍCKA PREKOMBINOVANÁ VLÁDA chová voči tým, ktorí uvažujú do budúcna.

  Zaujímavé je to, že naša perfektná vláda sa zaviazala zvyšovať podiel obnov.energie. Tatko si plní záväzok voči EU.

  Podolinčák
  0905 616 341
  dodo@egk.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.