Petícia na podporu zelenej energie

Na proteste pred Úradom vlády sme spustili aj petíciu na podporu zelenej energie.

Obsah petície je tu:

Obnoviteľné zdroje energie (ďalej len OZE) sú obeťou rastúceho tlaku. Tento tlak sa pre mnohých výrobcov stáva neznesiteľný a  ohrozuje budúcnosť zelenej energie na Slovensku. Poslednou kvapkou je pochybné odňatie podpory viac ako 1100 výrobcom elektriny. Tento postup považujeme za protiprávny. V právnom štáte je neprípustné, aby komerčná distribučná spoločnosť odňala výrobcom elektriny podporu iba obyčajným listom, bez riadneho administratívneho rozhodnutia voči ktorému sa výrobca môže brániť, a ktoré je výsledkom spravodlivého konania. Nehovoriac o zjavnej neprimeranosti a likvidačnom charaktere sankcie. Práve obnoviteľné zdroje energie prispeli k zásadnému zníženiu trhovej ceny elektriny. Táto zmena sa však neprejavila na znížení koncovej ceny elektriny pre občanom Slovenskej republiky.”

 

TOUTO PETÍCOU ŽIADAME:

 • zníženie koncovej ceny elektriny,
 • zjednodušenie právneho prostredia pri výrobe elektriny z OZE pre vlastnú spotrebu,
 • rovnocenné postavenie pre výrobcov elektriny z OZE,
 • ochranu právnej istoty pri podpore OZE a rešpektovanie základných princípov právneho štátu,
 • zrušenie sankcie odňatia ročnej podpory pre výrobcov elektriny z OZE.

Energia budúcnosti o.z., Robotnícka 9719, 03601 Martin;www.EnergiaBuducnostiOZ.sk

Osoba určená na zastupovanie v styku s orgánom verejnej správy: Ing. Ladislav Slebodník trvale bytom Popradská 41, 821 06 Bratislava.

Podpísaný petičný hárok prosíme doručte na adresu: Energia budúcnosti o.z., Robotnícka 9719, 03601 Martin

Petičné hárky na stiahnutie, vytlačenie a podpisy sú k dispozícii tu: Peticia_OZE_EnergiaBuducnosriOZ.

Podpísané petičné hárky môžte doručiť aj na našu adresu, my ich odovzdáme združeniu.

Dajme vedieť našim politickým vodcom, že želania občanov sa rozchádzajú s ich vyjadreniami a smerovaním. V prípade informačných potrieb sme vám k dispozícii aj na info@sapi.sk.

6 thoughts on “Petícia na podporu zelenej energie

 1. Dobrý deň,
  viete mi poradiť čo sa má od 01.07.2015 posielať na SSE.D a.s. – aké hlásenia a v akej forme? Ďakujem.

 2. Pridavam 2 grafy:

  1) Slovensko ma jednu z najnizsich podpor OZE ako % voci cene elektrickej energie: http://www.carbonbrief.org/blog/2014/01/how-the-cost-of-energy-in-the-uk-compares-to-other-european-countries,-in-five-graphs/

  2) Slovensko ma najvyssie poplatky za prenos energie: http://energia.dennikn.sk/tema/elektrina-a-elektromobilita/entso-e-slovensko-ma-najdrahsi-prenos-elektriny/13760/?infoservis=1018

  Takze kde je problem? Urcite nie v OZE!

 3. tak že nie OZE najviac zdražuje elektrinu !!!!!!!!!!!!!!

  http://energia.dennikn.sk/dolezite/elektrina-a-elektromobilita/v-tps-vlani-narastla-najma-uholna-zlozka/17005/

  percentuálny nárast v roku 2014 oproti roku 2013

  OZE + 4,07%
  KVET + 16,92 %
  ENO uhlie + 22,5%
  OKTE + 55,52%

  v celkovom sumáre na zvýšení ceny tarify TPS sa obnoviteľné zdroje podieľali len 33%

  bolo by sa opýtať či sa ťaží viac uhlia o 22,5% alebo či sa z uhlia vyrobilo o 22,5% viac elektriny.

  To len p. Hovienčík nám bude rozprávať o tom ako OZE predražujú elektrinu. Ale že OZE chráni a nedevastuje ovzdušie a celkovú klímu to už nepovie. Tento raz trvalo 1 rok, pokým sme sa dozvedeli pravdu o zvyšovaní tarify TPS v roku 2014. Kedy konečne priznajú zodpovedný, že poškodenie výrobcov z OZE je podvod. Ja to odhadujem na máj 2016, keď bude po voľbách.

 4. Dobry den, ak tieto tvrdenia viete doložiť, tak ako prvé by to malo isť na radu pre regulaciu, čo je ich nadriadeny organ.

 5. Chcela by som podať informáciu o tom, že URSO nepostupuje rovnako voči všetkým subjektom, teda v zoznamoch subjektov ktorí stratili nárok na podporu v roku 2015 uverejnených na stránke URSO/ktorú po strate podpory na rok 2015 dosť sledujem/nefigurujú subjekty ktorým boli vydané rozhodnutia o pokute /tiež zverejňované na stránke URSO/.Uvedené rozhodnutia obsahujú aj dopustenie sa správneho deliktu -teda nenahlásenie správnych údajov, resp. nenahlásenie údajov k 30.5.2014 vôbec.Uvedené subjekty v jednom prípade doložili uvedenú informáciu úradu až v októbri 2014 alebo niektoré doložili po uvedenom termíne údaje za roky 2012,2013 a 2014/nie plánované údaje na rok 2015/, správne údaje doložili až v októbri 2014. Vieme , že uvedennou povinnosťou v zmysle §27 zákona o energetike je splnená aj oznamovacia povinnosť subjektu voči URSO k 15.8., teda v uvedenom prípade pokutované subjekty si nesplnili oznamovaciu povinnosť k 15.8. a nárok na podporu nestratili. ako je to možné , že u URSO sú postihované iba pokutou a ostatné subjekty sú na čiernej listine subjektov , ktorí stratili nárok na podporu na rok 2015? Dá sa to nejakým spôsobom napadnúť na URSO alebo nie?

  • Toto su zasadne zistenia a dufam, ze to padne na urodnu podu. Bolo by dobre uviest konkretne subjekty, Anka.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.