Odkaz z diskusie: „Prosím Vás pekne, robte už niečo pre výrobcov OZE a KVET…“

Pod minulou výzvou na regionálne stretnutia sme dostali v diskusii odkaz: „Prosím Vás pekne, robte už niečo pre výrobcov OZE a KVET…“. Týmto by som začal opätovnú výzvu na regionálne stretnutia poškodených výrobcov a stručným súhrnom čo sa udialo za posledný čas. hneď na začiatku zopakujem adresy na registráciu na jednotlivé regióny:

Región VSD: Registačný formulár

Región SSE-D: Registačný formulár

Región ZSDis: Registačný formulár

Teraz k tej horšej stránke – chápem pocity poškodených výrobcov. Máme prakticky koniec apríla a väčšina nevidí žiadnu zmenu. Časť poškodených sa dočkala vydania predbežného opatrenia. Tie nariaďujú distribučke vyplácať podporu podľa zákona do doby ukončenia súdu (a/alebo do konca roka 2015). Najviac ich bolo vydaných pre VSD. Iní ale naopak dostali zamietavé stanovisko k predbežnému opatreniu – najmä v regióne SSE-D. Súd pristúpil na argumentáciu, že „by mohla SSE-D skrachovať“. Takže vidno, že už na okresných súdoch je značná nejednotnosť výkladu toho istého zákona, tej istej situácie. Aj to je jeden z hlavných dôvodov na stretnutie a výmenu informácií.

Kancelária p. Prezidenta nám aj druhýkrát odpovedala, že sa našou (vašou) vecou nemôže zaoberať a nie sú pripravení dať podanie na Ústavný súd. V širších súvislostiach rozhodnutie kancelárie prezidenta chápem. Prezident sa pre množstvo jedincov a aj organizácií stal poslednou nádejou na malé množstvo spravodlivosti. Len pán Prezident chce podľa jeho verejných slov byť záštitou slušnosti a morálky. A tu je masovo a jednoznačne zneužívaný zákon. A to by si mali v kancelárii prezidenta uvedomiť. Tu nejde „len“ o jednotlivca, tu ide o množstvo postihnutých z celého Slovenska. Navyše je tým nivočený odbor priemyslu a ľudskej činnosti, ktorý vo svete začína tvoriť základ novej ekonomiky. Odbor, ktorý zamestnáva narastajúce množstvo ľudí, nie však na Slovensku.

V piatok minulý týždeň sme boli na seminári organizovanej podpredsedom EK p. Šefčovičom v súvislosti s pripravovanou Energetickou úniou. Jeden z piatich nosných pilierov tejto únie je „dekarbonizácia“ a OZE by mali hrať zásadnú rolu. S pánom podpredsedom nachádzame množstvo porozumení, a v myšlienke Energetickej únie ho jednoznačne podporujeme. Bohužiaľ i napriek príprave sa na osobné stretnutie nevytvorilo miesto. Takže náš list so žiadosťou o pomoc v Akcii 1508 ešte riešime.

Na záver sa opätovne vrátim k výzve z diskusie. Moja odpoveď bola (a stále zostáva): „chápem tvoje spravodlivé rozhorčenie. Ale tvoj hnev sa obracia nesprávnym smerom – nie SAPI odmietlo vyplácať zákonnú podporu. A ani výzva “robte už niečo pre výrobcov” nejde správnym smerom. Mala znieť: Výrobcovia urobte už niečo pre seba. Poškodených je do 1200 a na protest príde 300. To sme mali podvádzať a najať si 900 ľudí z Bratislavy? Po týždni výzvy na stretnutie sa zaregistrovalo menej ako 100 ľudí. A to zatiaľ ani netreba nikam ísť, len sa napísať do formulára.“ Malé upresnenie – už sme sa prehupli nad 100 prihlásených – bohužiaľ zo všetkých regiónov spolu. A ešte dodatok: ak sa to nezmení, tak vlastne majú na distribučkách pravdu – môžu si to dovoliť. Je to proti zákonu aj etike, ale veď tu ide o desiatky miliónov EURO a vtedy je aj špinavosť „dovolená“, najmä ak sa obete nemajú chuť brániť.

6 thoughts on “Odkaz z diskusie: „Prosím Vás pekne, robte už niečo pre výrobcov OZE a KVET…“

    • Link som na stránku nedával, lebo sa to týka iba zahraničných investorov. Bohužiaľ Slovákom to nepomôže. Ale ten kto má zahraničných investorov môže toto využiť.

  1. Bohužiaľ, motivácia výrobcov OZE postupovať pri boji s distribučkami, klesá s výškou sumy doplatku za vyrobenú ročnú elektrickú energiu, ktorú môžu stratiť ak nebudú bojovať. Je priamo úmerná tomu, čo môže jednotlivý výrobca získať, ak by uspel po dlhodobo pretrvávajúcich sporoch s distribučkami. Podľa môjho názoru výrobca strácajúci niekoľko 100.000 eur za výrobu ročne, bude aktívnejšie postupovať vo vymáhaní jeho pohľadávky, ako ten malý čo stratí 300 eur za rok. Ak by postupoval rovnako, stratil by oveľa viac, ako by získal. Preto sa nemôžeme diviť , že sú v tejto veci zdržanlivejší a čakajú ako sa to celé vyvinie. A týmto operujú podľa môjho názoru aj distribučky.

  2. S podaním na ústavný súd sa teda ide čakať na rozhodnutie Generálnej prokuratúry? Nie je možné získať skupinu poslancov na podanie na ústavný súd v skoršom termíne (ako to bolo aj pri G-komponente)? Zo strany prezidenta v tom vidím zase len marketing a to ako sa ľudia pozerajú na výrobcov z OZE, bohužiaľ… 🙁

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.