Odkaz na ÚRSO a RDS – protest v Martine

Minulý piatok 29. 5. zorganizovala Energia budúcnosti o.z. protestné zhromaždenie, ktorého účelom bolo upozorniť na porušovanie zákonov zo strany ÚRSO a distribučiek. Pri organizovaní sme my (SAPI) a ďalšie dve profesné asociácie (malých vodných elektrárni a bioplynová) toto nové občianske združenie samozrejme podporovali. 

Protestom sa zúčastnení alternatívni výrobcovia elektriny snažili verejne ukázať na toho, kto v skutočnosti porušuje zákon a neplní si svoje povinnosti. Spolupráca asociácií a združení sa ukazuje ako veľmi dobrý ťah – protestu sa zúčastnilo do 600 ľudí – takmer polovica z neprávom označených výrobcov. A môžem povedať, že je to iba začiatok – ďalší protest pripravuje v Bratislave.

Sme radi, že sa nám darí ukázať na pravého vinníka súčasného biedneho stavu v energetike – úrad a distribučky, ktoré sa snažia konzervovať jednu z posledných „studní“ nekontrolovaných peňazí.

Zhromaždenie aspoň na diaľku podporil aj poslanec Európskeho parlamentu p. Štefanec. A v spojitosti s našou návštevou v Bruseli na Európskej komisii môžem skonštatovať jedno: keď naši politici odídu robiť politiku von na európsku úroveň, pochopia, že tak ako sa hráme tu na Slovensku, tak to je len zakuklený starý režim a myslenie s pred 25 rokov. Som rád, že vonku našu situáciu vidia jasnejšie. Už len preto, že zavádzanie úradu a distribučiek nemá na vonkajšie videnie taký dosah a vonku si dovolia aj nezávisle rozmýšľať.

Vidno to aj na našom podpredsedovi Európskej komisii p. Šefčovičovi. Ako podpredseda EK už nie je len politik u nás takmer vše ovládajúceho Smeru. Svojim konceptom Energetickej únie presahuje slovenský rozmer a zastupuje celú Európsku úniu. Paradoxne z úst nášho premiéra neustále počuť námietky proti konceptu Energetickej únie. Konceptu, ktorý by mohol a mal do energetiky vniesť poriadok, lacnejšie ceny aj väčšiu bezpečnosť. Len tam kde je väčší poriadok, sa horšie „loví“. A stratil by tak možnosť s energetikou manipulovať vo svoj prospech.

Jeden zo zaujímavých momentov bol aj pochod Martinom – na pešej zóne sme mali a možnosť osloviť bežných občanov a som rád, že v rozhovoroch nám vyslovujú podporu.

pochod 1
pochod 2

14 thoughts on “Odkaz na ÚRSO a RDS – protest v Martine

 1. Pingback: Poslanecké podanie na Ústavný súd | SAPI.sk

 2. MARTIN,
  podľa mňa veľmi dobrá akcia – jasná, kultivovaná s výzvou pre URSO – Holjenčíka…
  Obával som sa len toho, že nakoniec sa to neurží.. a ľudia mu rozmlatia okná.

 3. Neviem či niekto postrehol zmenu stránky VSD a tam v sekcii výrobcovia nahlasovanie údajov, podpora výroby, jadrový fond. Treba si to pozrieť, lebo 15. 8 sa blíži a zase na nás niečo našijú. Môžte ma ešte usmerniť či FVE s inštalovaným výkonom 10 kw je malý zdroj, ktorý nepodniká v energetike. Na URSO mi bolo povedané, že ak predávam elektrinu do siete, tak podnikám a niekto mi tvrdil, že nie. Ďakujem.

  • veď si pozrite aj jadrovu a vyradovaciu na http://www.registeruz.sk a tam si zadajte nazov spoločnosti a hneď viete že za minuly rok bol zisk 12mil a predchádzajúci 11mil. Mne je jasné že treba aj na rozvoj týchto spoločností ako je SEPS a podobne, ale tak veľa? a hlavne keď to odvedú do rozpočtu?

 4. Pingback: Kolobeh financií – nepochopiteľné príbehy | EnergiaWeb

 5. Jadrová a vyraďovacia spoločnosť dostala pomoc vo výške 70,17 miliónov EUR (OD MINISTERSTVA HOSPODÁRSTVA) na vyraďovanie jadrových elektrární A1 a V1 v Jaslovských Bohuniciach. „V porovnaní s predchádzajúcim rokom sa výška štátnej pomoci v oblasti výroby energie, prenosu a rozvodu zvýšila o 11,76 miliónov eur, čiže o viac ako 20 %“, informovalo Ministerstvo financií SR.

  AJ TO JE ZAPOČÍTANÉ DO CENY JADROVEJ ENERGIE…?

 6. Bratislava – 30. mája (TASR)
  Každá krajina má právo rozhodnúť, aký energetický mix chce mať.
  Pre Slovensko je podľa europoslanca Ivana Štefanca (SDKÚ-DS) dôležité, aby investovalo do oblastí, ktoré znížia cenu energie. Potenciál vidí aj v obnovitelných zdrojoch, avšak podpora štátu nie je nastavená tak, aby cenu znižovala. „Na Slovensku panuje predsudok, že obnovitelné zdroje zvyšujú cenu energií, čo vôbec nie je pravda. Bolo to spôsobené aj zlým nastavením, aj zlou politikou regulátora, že predražoval cenu energií príliš vysokou výkupnou cenou niektorých druhov. Dôležité je podporovať ich tak, aby sme v konečnom dôsledku cenu energie znižovali,“ povedal pre TASR po tohtotýždňovom sneme Slovenskej asociácie malých podnikov (SAMP). Pripomenul prudký rozvoj technológií, čo spôsobuje zlacňovanie výroby.
  „Treba ich viac využívať, byť flexibilní a pozerať sa po svete, aby sme mali dostatok energie za čo najlepšiu cenu. Aj o tom je Energetická únia, o väčšej spolupráci členských štátov, o zabezpečení našich zdrojov, ale aj o postupnom znižovaní energetickej závislosti. Pretože v celej únii máme 53-% dovoz energií z teritórií mimo EÚ,“ konštatoval poslanec EP. Na znižovaní závislosti od dovozu sa podla Štefanca môže podielať aj výroba energie z obnovitelných zdrojov.
  Postupy Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) sú v súlade s európskou legislatívou, reagoval na kritiku hovorca ÚRSO Miroslav Lupták. „Regulácia cien a trhu s energiami vyrobenými z obnovitelných zdrojoch nie je rýdzo domácim výtvorom. Vychádza z programov, smerníc a nariadení EÚ. Zavedené podpory a dotácie deformujú národné i európske trhy a ceny energií sa neznižujú, ba naopak, zvyšujú sa v celej EÚ,“ konštatoval hovorca ÚRSO. Úrad rozvoju obnoviteľných zdrojov nebráni. Myslí si, že zabrániť ich negatívnemu vplyvu na koncové ceny energií sa dá len vtedy, ak sa produkty z ich výroby nebudú podporovať osobitnými tarifami, ale budú sa predávať za trhové ceny.

  OTÁZKY:

  Prečo sa potom všetko nepredáva za trhové ceny?

  A čo podpora uhlia a jadra?
  napríklad:
  http://energia.dennikn.sk/dolezite/elektrina-a-elektromobilita/na-menej-elektriny-z-domaceho-uhlia-bude-vyssi-doplatok/16433/

  A čo všetko sa ešte ako podporuje….?
  Do ceny jadrovej energie zarátajú potom len náklady na prevádzku, ale čo bude s jadrovým odpadom nikto nevie (iba pripravujeme našim deťom časovanú bombu… niekto to raz bude musieť riešiť!). A koľko platí štát priamo na podporu jadra (priame výdavky na likvidáciu alebo odstávky…) to tiež nikto do toho nezapočíta… A ešte každý platí odvod do jadrového fondu…. ale to je v poriadku…?

  • Zisk SEPS použitý na rozvoj sústavy je v poriadku. Ale ako dividenda štátu je to len ďalšia nepriama daň – navýšenie ceny elektriny o viac ako 2,3 €/MWh. V percentách oproti priemernej cene je to 1,5%. To v poriadku nie je.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.