Novela vyhlášky ÚRSO č. 221/2013 o cenovej regulácii

Úrad pre reguláciu sieťových odvetví na portáli právnych predpisov zverejnil novelu vyhlášky o cenovej regulácii na pripomienkovanie. Novela je tu lt.justice.gov.sk. Poprosím kohokoľvek táto oblasť zaujíma, alebo ho ovplyvňuje nech nám napíšete pripomienky k tejto novele. A to mailom, alebo tu v komentároch.

Bohužiaľ ÚRSO nevyužilo možnosť napraviť nezákonosť pôvodnej 221/2013 a o „G-komponente“ v novele nie je ani zmienka a tým pádom je stále v platnosti a celú vec budú musieť uzavrieť súdy, tak ako sme začali. Riešime súdy aj Ústavný súd. Súdom aj Ústavnému súdu to ale bude chvíľu trvať.

V ďalšej časti rieši zmenu cien elektriny pre jednotlivé druhy zdrojov. Ostatné nebudem riešiť, ale pre produkciu elektriny zo Slnka sa opätovne znížila cena – tentokrát na 88,89 €/MWh. To je pokles na 89,84%, a od zavedenia podporovanej cena na 19,84%. Samotné percentá sú podľa legislatívy. Avšak vo vyhláške je aj stanovené, že sa cena elektriny z OZE vypočítava s návratnosťou 12 rokov. Som presvedčený, že cena technológie sa neznížila o 10% ako by vychádzalo z tohto návrhu.

Pripomienkovanie je do 6. 6. takže vás požiadam o pripomienky najneskôr do 4. 6. do 12:00 nech máme možnosť vaše aj naše pripomienky zlúčiť a podať na portáli.

3 thoughts on “Novela vyhlášky ÚRSO č. 221/2013 o cenovej regulácii

  1. Otazka je skor nie preco nieje vykupna cena 12r ale aka je vykupna cena pri ostatnych podporovanych vyrobach elektriny. Ked sa podporuju mali by sa potom vsetky podporovat rovnakymi kriteriami t.j. navratnostami napriklad.
    Skor ma zaraza relativne vysoka vykupna cena spoluspalovania slamy ktora ma urcite lepsie a ekologickejsie vyuzitie a moze sposobit dalsi neziaduju boom, alebo spalovanie komunalneho odpadu ktory by sa mal uplne inak redukovat ale to je uplne iny zakon. Body e, f, g patria do kategorie kogeneracie podla mna. Tplne zarazajuce je ze sa skoro ako FV podporuje spalovanie fosilnych dovedenych komodit, nema byt zakon o zvyseni nezavilosti na nich? A spalovanie v motoroch je naviac urcite superneucinne vzhladom na vyrebenu elektricku energiu, nemala by sa len vysokoucinna kogeneracia podporovat? Co na druhej strane je chyba je podpora domacej: termoeletrickej premeny, palivoveho clanku, mechanicke premeny tepla na elektrinu, rekuperacie elektrickej energie a pod.

  2. Keďže vyšla novela zákona moja otazka k teme je nasledovná: …. aké sú teda KOMPLETNÉ legislatívne požiadavky na výstavbu fotovoltaických systémov pre domácnosti? …

    • Novela je zatiaľ iba v legislatívnom konaní a teda neschválená. Navyše je to novela cenovej vyhlášky. Podľa dosavdného čítania to na proces výstavby FVZ nemá vplyv – teda okrem zníženej výkupnej ceny.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.