Návrh zákona o občianskoprávnej zodpovednosti za jadrovú škodu a o jej finančnom krytí

Na portáli právnych predpisov pribudol „Návrh zákona o občianskoprávnej zodpovednosti za jadrovú škodu a o jej finančnom krytí a o zmene a doplnení niektorých zákonov“ – lt.justice.gov.sk. Samotný zákon ako taký je celkom v poriadku, teda aspoň pre nezasvätených ako sme my. Čo mi však na návrhu zákona vadí je maximálna výška zodpovednosti za škodu.Ide o § 5 „Limity zodpovednosti prevádzkovateľa“ – odsek (1) uvádza: Prevádzkovateľ zodpovedá v etape uvádzania do prevádzky a v etape prevádzky každého jadrového zariadenia

a) s jadrovým reaktorom alebo jadrovými reaktormi, slúžiacich na energetické účely najviac v rozsahu 300 000 000 eur za každú jadrovú udalosť, v dôsledku ktorej vznikla jadrová škoda,…

A práve tu sa mi nepozdáva výška maximálnej zodpovednosti. 300 miliónov € sa môže javiť ako dosť vysoká suma. Ale Černobyľ aj Fukušima bola iba jedna „jadrová udalosť„. A škody pri obidvoch katastrofách boli značne vyššie ako 300 M€. Samozrejme, že je málo pravdepodobné očakávať taký rozsah jadrovej udalosti, ale zákon musí byť pripravený aj na túto veľmi (veľmi, veľmi) veľkú nepríjemnosť. A v tom prípade 300 mil. € je smiešne.

Len si predstavte, že taká katastrofa sa môže dotknúť všetkých obyvateľov Slovenska a odškodné by v tom prípade bolo necelých 60 € na osobu.

Čo s tým?

Navrhujem aby SAPI dala závažnú pripomienku k tomuto zákonu, kde by sme navrhli aby boli aspoň dve kategórie „jadrovej udalosti“ – nepríjemná (nechce sa mi napísať „normálna“) a veľmi veľká. Tá nepríjemná by mohla mať odškodnenie tých navrhovaných 300 M€, a veľmi veľká aspoň 1 G€ (1 miliarda €).

Pripomienkové konanie končí 18. 9. 2014, tak vás členov, ale aj ostatných (nečlenov) čo si to prečítate požiadam o vyjadrenie, či to vidíme správne.

2 thoughts on “Návrh zákona o občianskoprávnej zodpovednosti za jadrovú škodu a o jej finančnom krytí

  1. slovensko uz vela krat ukazalo ze obstoji iba tak na pripravku k vyhinutiu.Vsetky kroky ktore sa robili od 93roku
    boli a su len smerovanim ako si vlastny pripravuju svoj zanik a tento ako i z dasich mnoho az ab..normalinych zakonov
    co sa tu na slovensku prijali je aj tento deklaraciou ze zanik je priam pripravovany vlastnymi sukmenovcami.Ale ked sa nieco take stane ako v Fukusime stane tak toto slovensko nerozchodi…Kazdy kto vie naratat 2+2 vie ze skody budu musiet zapaltit aj okolitim statom u ktorych asi po takejto udalosti voci slovensku nebude lutostiva.Kto by toleroval retardovaneho ktory by ho pripravil o rodinu a zamoril polia a zem na ktorej zijeme.Takze slovensko sa tymto dava do minulosti zaniku a na smetisko dejin…..zbohom zdravi rozum.

  2. Bolo by zaujimave zistit ako to riesia v zahranicnych jadrovkach. Spolocnost TEPCO / Fukusima sposobila skodu cca 23 miliard Eur a evakuovalo sa 100 tis.osob . Musela zaplatit v obcianskom sude aj manzelovi zosnulej manzely 350 tis. Eur . Aj ked sa suma vyspha na miliardu, tak to nebude satisfakcia pre dotknutych obcanov .
    Mato Z

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.