Nahlasovanie údajov o výrobe OKTE

Zástupcovia SAPI prejednali s OKTE nové povinnosti výrobcov elektriny z OZE zakotvené vo vyhláške 24/2013, konkrétne znenie zmluvy o poskytovaní údajov a návrh prevádzkového poriadku. Z jednania vyplynulo nasledovné:

– Prevádzkový poriadok ešte nie je kompletný, momentálne sa dopracúva a čaká na schválenie ÚRSO.

– IT vývojári pracujú paralelne na iných technických spôsoboch, ako jednoduchšie nahlasovať údaje o výrobe – online a bez potreby certifikátu a ručného nahrávania údajov.

– Nový systém by mal byť funkčný začiatkom júna, skúšobná prevádzka bude spustená 1.7.2013 a ostrá prevádzka začne od januára 2014.

– Údaje bude možné odovzdávať aj prostredníctvom splnomocnenia tretej osoby (avšak zmluvný vzťah vznikne len medzi výrobcom a OKTE – najmä kvôli efektívnemu riešeniu situácií).

– Vyhláška 24/2013 ukladá povinnosť odovdzávať údaje OKTE, neukladá však povinnosť podpisovať zmluvu o poskytovaní údajov s OKTE, ani vynakaldať prostriedky na technické zabezpečenie s týmto súvisiace. Avšak uzavretím zmluvy (a po dotiahnutí technických detailov efektívneho odovzdávania údajov) sa podstatne sprehľadní a zjednoduší celý systém a vzťah výrobca – OKTE.

– Kým nebude vyjasnený najlepší a najefektívnejší spôsob odovzdávania údajov a zároveň pripravený prevádzkový poriadok (očakávame, že to bude pripravené začiatkom júna 2013), odporúčame zmluvu nepodpisovať.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.