Malý povzdech a väčšia dávka optimizmu

Približne mesiac sa niektorí výrobcovia potýkajú s „oznámením o neposkytnutí podpory na 2015“. Mnohým to pokazilo Vianoce a Silvestra. Väčšine z vás to spôsobuje stres, pre viacerých to je ohrozenie ich ekonomickej existencie.

Týmto príspevkom by som vám chcel dodať optimizmu, že je to vec, ktorá má riešenie a že sa dostaneme k náprave stavu. I keď ešte veľa práce je pred nami a vec sa nevyrieši „sama“.

Samozrejme si aj chcem povzdychnúť nad niektorými dezinformáciami, zjednodušeniami a podobne. Hnevám, že keď si novinár zjednoduší prácu a celú vec už v titulke článku hodí na „solárníci“ „porušenie zákona“ a „boja“. Je to lacný trik ako si zvyšovať čítanosť, pretože potom už nezainteresovaný čitateľ má nastavenú pohľad a obsah už to len trochu koriguje. A je jedno ťi tak píšu u nás alebo v Čechách.

(Ne)absolvovali sme stretnutie s predstaviteľom Západoslovenskej distribučnej a.s. (ZSDis). Stretnutie bolo zrušené zo strany ZSDis pre jeho mediálizáciu z našej strany. Teraz si „prihrejem našu polievočku“ – keby mala distribučka čisté svedomie, pokojne sa nielen stretnú s nami, ale všetkým prítomným povedia na rovinu, že ste porušili zákon a teraz budete niesť následky. Na druhú stranu si zasa musím povzdychnúť nad tým, ako málo nás tam bolo. Asi tak 15 z regiónu ZSDis, 4 z regiónu SSE-D a aj jeden z regiónu VSD. To len na ukážku toho, že sa vedia ľudia podporiť aj keď sa to ich priamo netýka.

Absolvovali sme stretnutie aj na SSE-D a.s. Na jednej strane som rád, že na výzvu na stretnutie zareagovali a sedeli sme s dvoma najvyššími predstaviteľmi tejto spoločnosti – generálnym riaditeľom a predsedom predstavenstva. Ich postoj je však neoblomný – výrobcovia porušili zákon a my nemôžme dať podporu. Postavili sa k tomu tak, že tí čo si povinnosť splnili a aj tak dostali list o neposkytnutí podpory, majú SSE-D žalovať (na upozornenie môjho kolegu na rokovaní – majú upozorniť na nedostatok a dokázať, že si povinnosti splnili). Takže ak zjednoduším záver, nie je na strane SSE-D priestor na dohodu a riešenie. I napriek tomu som presvedčený a aj sme im to prezentovali, že aj SSE-D prekročila svoje právomoci, porušuje zákon a bude niesť dôsledky.

Máme dohodnuté stretnutia (oficiálne, žiadne pokútnosti a lobbing), ktoré teraz nechcem medializovať, ktoré pevne verím, že pomôžu v riešeniu.

Ale najmä vám chcem opätovne dať do pozornosti aj organizované stretnutie: www.sapi.sk/stretnutie-vyrobcov-oze/, ktoré má okrem iného ukázať silu a jednotu poškodených. Verím, že sa nás tam stretne značne viac ako na ZSDis. Okrem iného budeme informovať aj o výsledku spomínaných stretnutí.

Rád sa tam s vami stretnem.

20 thoughts on “Malý povzdech a väčšia dávka optimizmu

 1. Vinco súhlasím s tebou a máš pravdu.

  Napr.: ZSE posielalo oznámenie aby si výrobcovia splnili svoje povinnosti.

  Pán Gromlus ak Vám nie je jasne prečo ste zaradený na listinu, preštudujte si dátum vášho podania.
  Oneskorili ste sa len o cca. 3 týždne. Takže aj študent prvého ročníka na právnickej fakulte Vám poskytne verdikt „Zákonná podmienka nebola nesplnená.“
  Veď prečo sa na to nespýtate Vašich profi právnikov, určite Vám to vysvetlia.
  A ak náhodou by ste chceli platiť súdne spory na radu Vašich právnikov, pošlite peniaze na charitu oni ich zužitkujú lepšie.

  PRAVDA ak je to tak o čom píšeš v súvislosti s OKTE a SSE-D, daj podnet na súd alebo na URSO a iniciuj nápravu. Možno sa dá tvojmu zdroju veriť, možno nie.

  • Roman asi zareaguje sám, ale ako si z „povinnosti mam splnene vsetky, nacas a riadne, distribucka mi potvrdila prevzatie oznamenia 5.9.2014 a aj tak ma dala na ich ciernu listinu“ usúdil, že poslal až 5. 9.? Píše, že mu potvrdili prevzatie oznámenia. A to je trochu rozdiel.
   Ja sa len čudujem Vincovi a tebe, že sa vôbec s nami „menej chápavými“ zahadzujete a tratíte (asi) drahý čas na diskusiu. Navyše ak podľa reakcií nemáte o problematike ani šajnu, len tu robíte vlny.
   Opravdu všetkým vášho druhu želám, nech si svoj život užijete v tejto naivnej bubline, kde všetci dodržujú, zákony, predpisy a pod.

   • ak ti PDS potvrdila dorucenie 5.8., tak s najvacsou pravdepodobnostou si dane oznamenie neposlal zarovn aj na URSO … zakon hovori o povinnosti oznamit uplatnenie podpory na dalsi rok sucasne URSO a PDS

    • Vinco, Vinco, splnené 30.4.2014.

     Členovia SAPI majú k dispozícií kalendár povinnosti, takže nie je problém s ich dodržaním. To by ale na RDS museli mať poriadok v papieroch, však?

 2. Dostal som takú informáciu, že SSE-D nepravdivé, falošné údaje hlási celý rok pre OKTE z niektorých výrobcov OZE. Proste, čo nahlási výrobca napr. OZE pre SSE-D, tak tento údaj falšujú a falšovaný údaj prepošlú pre OKTE. Tento skutok sa stalo v tomto roku a do dnes nepravdivé údaje hlásia. Ešte to neopravili, máme potvrdenie od SSE-D, že tento skutok uznajú a že urobili chybu, ale do dnes to neopravili !!!!
  Na nich prečo neplatí zákon? Prosím výrobcov OZE a KVET, aby to prekontrolovali, overili, lebo verte mi ľudia, SSE-D má veľké problémy hlásením pre OKTE.

 3. Doslo k poruseniu aj samotnej Smernice Europskeho parlamentu a Rady 2009/28/ES z r. 2009.

  Upozornil by som na Clanok 14 – Informacie a odborna priprava.

  Podla cl, 14 citujem niektore poziadavky na clenske staty:
  1. Clenske staty zabezpecia, aby informacie tykajuce sa podpornych opatreni boli dostupne pre vsetky zainteresovane strany…
  5. Clenske staty zabezpecia, aby boli k dispozicii usmernenia pre vsetky zaintertesovane strany, najma…
  6. Clenske staty vytvoria za ucasti miestnych a regionalnych organov (moja vsuvka – napriklad distribucnych spolocnosti) vhodne programy informovania, zvysovania podpornych usmerneni alebo odbornej pripravy s cielom informovat obcanov o vyhodach a praktickych podrobnostiach vyroby a vyuzivania energie z obnovitelnych zdrojov energie.

  • okrem toho ze s tou smernicou si uplne mimo, okrem toho ze zakon bol ZVEREJNENY v zbierke zakonov, znamena tvoj komentar snad to, ze by si chcel aby kazdy urad, voci ktoremu mas pocas roka nejaku zakonnu povinnost, ta o tomto vopred pisomne informoval aspon 2 tyzdne pred terminom ?
   chore zmyslanie …

   • Viem viesť konštruktívny dialóg ale nie s osobou, ktorá nenapíše svoje celé ctené meno. Ja sa za svoje názory neschovávam. Tento portál je určený pre ľudí, ktorí sú na jednej lodi a veslujú jedným smerom. Ak sa Vám to nepáči, rešpektujem to. Zoberte si plávaciu vestu a šup do vody, aby ste nemárnili svoj čas ani čas nás ostatných.

 4. najkrajsie je ze pan sudruh premier bere doplatok nasim OZE ale cinskym investorom chce dat vybudovat na Ipli vodnu elektraren….

 5. vinco? Napr.: prečo výrobcov OZE a KVET neinformoval PDS-ka a URSO písomne? Aspoň mohli by poslať jeden lacný, obyčajný list, že ľudia dajte pozor, toto a toto stane, keď to nepošlite. A čo sa stalo? Veľký, dopredu organizovaný a veľmi dobre pripravený podvod, môžeme aj konštatovať, že pasca pre výrobcov OZE a KVET. A prečo? Lebo štátt nemá peniaze a takto chcú zabezpečiť „balíky“ z čoho ktorých jeden každý týždeň nám hrdo ukážu v televízii. Tak viem, že včera bola ten druhý balík ukázano v televízii. (vieš vinco to je politika, nejak musia vyhrať budúce voľby, kašlú na podnikateľov, len aby ich lenivý, nepracujúce občania a úradníci volili)….Žiaľ, ja osobne takto vidím a ako sledujem správy a internet noviny, ako tečie čas, tak prídem na to, že žiaľ mám pravdu. 🙁
  Mal si otázku: preco sa pana Simona nespytas co robil zaciatkom augusta, ked nikoho na tuto povinnost s tak vaznym postihom NEINFORMOVAL ?
  Možno, máš trošku pravdu, ale podľa mňa PDS-ka a URSO musí nás písomne informovať, ale žiaľ toto sa nestalo.
  To celé, čo sa tu deje veľmi smrdí a aj je to je divné, že všetko média tají, proste v televízií v novinách ukážu všeličo blbosti, ale riadne tento podvod vôbec nevysvetlia pre ľudí. Občania nevedia presne, že čo sa tu deje, len niečo videli v televízií, ale nevedia o veciach, že neboli napr. písomne informovaní výrobcovia, atď., atď…..
  Škoda reči – tak sa povie

 6. Je vo mne stále veľká zlost a na každom kroku sa musím krotit. Z listu čo som otvorilvečer 18.12. som sa nemohol dlho spametat a pomáhala mi manželka. Keby bol poblizku niekto s nápisom na tričku VSD alebo by sa ich pokúšsl obraňovat tak určite by neobišiel naprázdno. Je to ako zlý sen a v živote by som si nemyslel že to možu urobit. Ved sú z fachu a vedia o čo ide že návratnost je minimum 8 rokov. Podnikám v stavebníctve. Samozrejme finančná strata je obrovská. Beriem to tak že štát nás na to najskôr nalákal aby splnil 20 20 20 a teraz nas chce oklamat a aj sa mu to darí. Keď som zistil že niesom sám tak som sa potešil lebo sám by som asi nezmohol nič. Myšlienka ktorá ma prenasleduje / kedže niesom právnik) je že úspech može byt iba s pomocou nátlaku vacsieho počtu ľudí. Vychádzam pritom z úspechu ktorý dosiahli v minulosti doktori, dopravcovia, alebo návštevníci pred domom pašku. Kým doktori neprestali ordinovat tak nedosiahli nič, dopravcovia kým nezastavili cesty tiež nič nedosiahli a ct zariadenie tiež vieme čo s tým pohlo. Ked zlyhaju právne možnost ktoré sú dostupné tak podľa mna by mohlo zafungovat blokada ciest.
  Keby sme sa stretli v piatok o 15 do 22 hod na donovaloch pod mostoma bolo by nás 1200 áut, dodávok s prívesmi a podobne a dostali by sme defekt tak by si to určite niekto všimol.
  Bohužial je to tak že by trpeli všetci ale inak to nebolo ani pri doktoroch čo sme pacienti všetci ani pri dopravcoch co sme ich zákazníci všetci a predsa naši zákazníci sú tiež všetci ludia čo majú prípojku elektriny.
  Každému čo by chcel byt proti nám by som prial aby sa mu stalo niečo podobné proti čomu by sa cítil bezmocný a niekto by ho surovo okradol oklamal a ešte by to bol štát čo nám má pomáhat vedie ho predsa sociálna demokracia.
  Napríklad nech mu zoberú invalidný dochodok, nejaký príspevok na chránenú dielňu, alebo dotáciu na kupelnu pre starších rodičov, nech súd rozhodne že rodič dostane výživné na 1 dieta iba 27 eur zo sociálneho minima, nech mu neprisposobivý robčania niečo drahé ukradnú a potom im štát postaví byty v a dá pozemky za 1 euro a bude ich ochranovat polícia, . Kádému čo by chcel byt proti nám výrobcom by som toto prial. , lebo nikto z tých ludí nemá predstavu aké neskutočné množstvo papierov je potrebné. Ďalšia vec je že výrobcovia z oze všetci sú zdravé firmy čo štátu nedlhujú ani cent ináč by nedostali všetky potvrdenia a tiež tak ako ja zamestnávajú v svojich firmách ďalších ľudí.
  Dúfam že ked sa bude novelizovat tento zákon tak ho s týmito hlupostami ktoré tam sú prezident nepodpíše. Napríklad prečo sme nemohli požiadat o podporu na celých 15 rokov čo nám platí cena hned na začiatku? Majú nás prednostne pripojit a odkúpit celu elektrinu z oze – musia a prečo potom pri každom kontakte s pds alebo urso sa človek cíti ako ich najvačší nepriateľ? Prečo napríklad pds neposlala hejaký email s upozornením že ked nepošlete papier tak vám zastavíme platby? prečo nieje výška pokuty napríklad na 1 mesiac ale hned na celý rok?
  T tiež ked náhodou vojdem do jednosmerky v cudzom meste tak ma hned policajti musia zastrelit? Nestačí ked mi daju dohovor ale hned mi musia zobrat celoročný plat?
  Aj ked by sa to náhodou zvrátilo tem nepríjemný pocit že ma okrádajú zostane vždy a budem teraz ešte viac obozretný ako som bol.

  • ty konkretne si mal aky problem so splnenim si primitivnej zakonnej povinnosti (s poslanim primitivneho oznamenia na urso a PDS) ?

   zakon platil 9 mesiacov, oznam bol aj na stranke URSO 3 tyzdne pred lehotou …

   preco si myslis ze niekto iny moze za ZVOJE nesplnenie povinnosti ?

   btw: preco svoju zlost neobracias napr. na pana Simona, ktory sa na tejto stranke hrdí vyhlasenim ze
   „Buďte ako PRVÍ informovaní o všetkých zmenách, ktoré sa týkajú fotovoltiky, ZMIEN V LEGISLATIVE,“

   preco sa pana Simona nespytas co robil zaciatkom augusta, ked nikoho na tuto povinnost s tak vaznym postihom NEINFORMOVAL ?

   ty ani danove a uctovne zakony necitas, lebo predpokladas ze ked nieco plati v case tvojho zacatia podnikania, tak to pre teba plati naveky ?

   • Vinco ty za ktoru distribucku kopes? Keby si bol v obraze, tak by si vedel, ze podmienky za ktorych sme investovali peniaze do elektrarni su uz davno v prdeli, ze sa odvtedy zmenili (v nas neprospech) niekolkokrat a nikto nevie co nas este caka. Ja ti zle neprajem, prave naopak, pevne zdravie a v zivote len to najlepsie, aby si nepocitil tu horkost, ked ta niekto okrada a pritom sa tvari ako tvoj spasitel…

   • Mili Vincku, vsetci clenovia SAPI boli riadne informovani o povinnostiach. Tu nejde oclenov SAPI a zbytocne budes cerit hladinu.
    Tu ide o cosi ine a to o podstatupravneho statu. Pisal som ti toviackrat. Ja som clenom SAPI, povinnosti mam splnene vsetky, nacas a riadne, distribucka mi potvrdila prevzatie oznamenia 5.9.2014 a aj tak ma dala na ich ciernu listinu. Akym pravom?
    Kto otom rozhodol a na zaklade coho? Neplati na Slovensku prezumpcia neviny?
    Ja ti do Tvojho zivota prajem iba tolko spravodlivosti, kolko jej prajes ty ostatnym.

 7. Dňa 12. 1. 2015 bola v hlavných správach o 19:00 na STV odvysielaná reportáž s názvom “Asi 1200 zelených elektrární bez dotácií“. Reportáž si môžete pozrieť na tomto odkaze http://www.rtvs.sk/televizia/archiv/7600/56657 , začína sa v čase 15:16.
  Okrem iného v spomínanej reportáži odznela aj táto veta:
  “Regulačnému úradu a distribučnej spoločnosti mali“ (výrobcovia energie z obnoviteľných zdrojov) “totiž poslať list že pokračujú vo výrobe a chcú podporu aj na ďalší rok.“

  Pochopiteľne všetci vieme, že táto informácia má dopredu jasnú odpoveď. Prečo by ktokoľvek investoval peniaze do niečoho, čo sa mu má vrátiť do desiatich a viac rokov a v po prvých troch rokoch sa rozhodne že nechce pokračovať. Odpovedzte si sami.

  Vyzývam slovenských dôchodcov, aby si riadne preveril zákony, či náhodou niekde nie je napísané, že dôchodcovia majú nahlásiť do 15.8., koľko jogurtov pojedia v budúcom roku, aby kvôli nesplneniu si tejto dôležitej povinnosti neprišli na celý budúci rok o dôchodok, aby sa nestalo, že ostanú na ulici keď nebudú schopný platiť si bývanie, energie, stravu, lieky a podobne.

  Keď sme v roku 2013 žiadali ÚRSO o cenový výmer, dostali sme ho až do termínu skončenia podpory. V mojom prípade to bol rok 2026. Ako to bolo vo vašom prípade ? Odvolali ste sa proti tomuto rozhodnutiu ? Ja nie ! Prečo by som to robil ? Aj ten najhorší kriminálnik má právo odvolať sa. Podľa toho čo sa aktuálne deje, sú výrobcovia zelenej energie horší ako kriminálnici, pretože nemajú právo odvolať sa.

  Tí z Vás, ktorí ste žiadali o zmluvy s RDS na straty a o doplatok v roku 2014 na rok 2014, dobre si pozrite aké povinné prílohy ste museli ku týmto žiadostiam doložiť a aké údaje v týchto dokumentoch sú. Možno tam nájdete odpoveď na to, či ste nahlásili predpokladané množstvo vyrobenej elektriny do svojej RDS pre budúci rok (pomôcka cenový výmer z ÚRSO, strana 2).

  Buďme v našich životoch príčinami, nenechajme iných, nech si s nami robia čo im a iba im vyhovuje.

  Príďte všetci, ktorých sa táto vec priamo, ale aj nepriamo, týka 21.1.2015 do Technopolu a podporte našu budúcnosť.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *