Európska komisia bude riešiť problém slovenských výrobcov čistej energie

(Tlačová správa Slovenskej asociácie fotovoltického priemyslu)

 

Európska komisia začína prešetrovať a riešiť sťažnosť slovenských výrobcov energie z obnoviteľných zdrojov. Potvrdilo to rokovanie, ktoré absolvovali v Bruseli. Výrobcovia energie tiež spájajú svoje sily a vo forme spoločného občianskeho združenia Energia budúcnosti chcú dôraznejšie upozorňovať – napríklad aj protestmi – na nezákonné a likvidačné praktiky v tomto odvetví. Sú totiž indície, že sa budú opakovať a stupňovať, čo ohrozuje celý segment tohto energetického odvetvia.

 

Tohtoročné nezákonné odobratie zákonom zaručenej podpory, ku ktorému siahli distribučné spoločnosti, ohrozuje 1200 firiem a až 3600 zamestnancov. Vážnejšia je však obava, že ak sa takýto krok „prepečie“ v roku 2015, môže sa zopakovať v ďalších rokoch. Znamenalo by to, že výrobcovia, ktorým zákon garantuje podporu na celých 15 rokov, z nej už viac neuvidia ani cent.

 

„Záruka podpory na 15 rokov je štandardný postup. Pred rokmi bola cena technológii vyššia a výrobcovia si na ich realizáciu brali úvery,“ vysvetľuje Pavel Šimon, zastupujúci riaditeľ Slovenskej asociácie fotovoltického priemyslu (SAPI). „Je to podobné, ako v oblasti počítačov alebo komunikačných technológií, aj tu ceny klesajú. Navyše, zavádzanie inovácií v energetike aj v iných oblastiach, sa zväčša spája s prvotným podporným impulzom – nehovoriac o oveľa štedrejších stimuloch, ktoré sa dnes rozdávajú často len na základe politickej priazne.“

 

V roku 2015 distribučné spoločnosti zrušili podporu mnohým výrobcom pod umelou administratívnou zámienkou. „Už to je pre mnohých výrobcov likvidačné. Ide o malé firmy alebo poľnohospodárske družstvá, ktoré často dávajú prácu ľuďom v regiónoch s vysokou nezamestnanosťou.“ hovorí Pavel Šimon. „Ak sa tento krok zopakuje, potvrdí sa, že išlo naozaj iba o zámienku a že rok 2015 bol iba akousi generálkou. Stratou akejkoľvek podpory na celý zvyšok 15-ročného obdobia sa počet ohrozených výrobcov dramaticky zvýši. Chápeme teda celú situáciu za rovnako nebezpečný skutok ako akúkoľvek inú krádež, ibaže v sofistikovanejšej podobe. Výrobcom niekto bez zábran berie to, čo im zo zákona patrí.“

 

Preto chce občianske združenie Energia budúcnosti s podporou ďalších asociácii obnoviteľných zdrojov zorganizovať protesty v Martine 29. mája a asi o ďalšie týždne aj v Bratislave.

Zástupcovia výrobcov sa tiež listami obrátili na podpredsedu Európskej komisie Maroša Šefčoviča a na eurokomisára pre klímu a energetiku Miguela Ariasa Caňeteho. Ich sťažnosť sa tak dostala na pôdu generálneho direktoriátu pre energetiku v Bruseli, kde bola delegácia tento týždeň tlmočiť svoje postoje. Sťažnosť zo Slovenska sa bude prešetrovať a riešiť. Takisto sa chcú zástupcovia výrobcov obrátiť na Ústavný súd.

 

„Nie je možné niekomu uvaliť takéto drastické finančné sankcie iba tak, bez riadneho správneho konania, bez možnosti odvolania, hoci na Slovensku sme si už zvykli na všeličo,“ hovorí Pavel Šimon zo SAPI. „Ide nám však aj o princíp – predovšetkým o to, aby sa Slovensko stalo krajinou s modernou energetikou, aby aj v tomto sektore mali oveľa väčšia slovo občania a spotrebitelia. K tomu smeruje aj projekt Energetickej únie a je scestné, ak mu na jednej strane formálne prikyvujeme a na druhej strane ho doslova sabotujeme. Výroba energie z obnoviteľných zdrojov na Slovensku dosahuje cca 10-percentný podiel a všetko smeruje k tomu, že sa ešte viac zníži, hoci v celom vyspelom svete je to presne naopak.“

 

Viac na SAPI.sk alebo stránke EnergiaBuducnostiOZ.sk

10 thoughts on “Európska komisia bude riešiť problém slovenských výrobcov čistej energie

 1. Pingback: Jeseň opäť rozprúdila aktivity k Akcii 1508 | SAPI.sk

 2. Dobrý deň,

  aj Vám povedali, že ako dlho to EK bude prešetrovať? alebo to je tam ako u nás….zvyčajne 30dní?

  Ďakujem

 3. Pingback: Odkaz na ÚRSO a RDS – protest v Martine | SAPI.sk

  • To je super, len by výrobcovia nemali podľahnúť pocitu, že teraz už sa to dorieši samo. Bez osobnej a silnej angažovanosti každého výrobcu to nepôjde. Kto iný ako okradnutý výrobca by mal byť aktívny. A ak sa nebudeme ozývať tak budú len dva druhy alternatívnych výrobcov: okradnutý teraz a okradnutý v budúcnosti (a verte, že krátkej).

   • Veď práve,
    v tom ZÁKONE je toľko „PERLIČIEK“, že im len stačí si LEN vybrať a ŠIKANOVANIE VÝROBCOV môže pokračovať veselo ďalej.
    V takomto zmätku „LEGISLATÍVNYCH POVINNOSTÍ“ výrobcov z OZE, že ich nikto nevie pre jednotlivé kategórie spísať dokopy ani zo strany ÚRSO ani zo strany žiadnej RDS sa nejaká „skulinka“ a „nedokonalosť“ vždy nájde, aby si našla svoju obeť…!
    A keby z toho bolo vidno reálny výstup ale väčšina týchto „POVINNOSTÍ“ doslova obťažuje prijímateľov tlačív a nemajú ani toľko slušnosti, aby poslali potvrdenie alebo akceptáciu

 4. Dakujeme.
  Verim,ze v Bruseli rozmyslaju inak ako na Slovensku.
  Nie je mozne,aby prevadzkovanie elektrarni bolo tak komplikovane a byrokrativne pre obycajnych ludi.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.