Ďalšie masírovanie neinformovanej verejnosti

Vždy keď si prečítam kravinu, alebo dezinformáciu v novinách (zväčša internetových, papierové čítam málo) tak som v pomykove či na to upozorniť a ukázať, že sa mýlia, alebo im nerobiť ďalšiu reklamu? Zväčša si však poviem, že aj protiargumentami na to ukážem. Tak robím aj teraz.

Pevne verím, že čitatelia tu na webe SAPI o veci už vedia ďaleko viac ako bežný občan, ktorý sa s výrobou elektriny moc nestretáva. V energetickom portáli agentúry SITA – vEnergetike.sk vyšiel článok o našom aktuálnom probléme, čo tu nazývame Akcia 1508 – vEnergetike.sk/aktuality/clanok/2164-o-podporu-pride-viac-ako-tisicka-vyrobcov-zelenej-elektriny/.

Aby som ukázal absurdnosť celej situácie tak sa pozrieme na jednotlivé pasáže článku.

Čísla poškodených

Článok píše: „Aj keď všetky čísla stále nie sú známe ani na začiatku nového roka, Úrad pre reguláciu sieťových odvetví SR (ÚRSO), ktorý celú situáciu vyhodnucuje a sumarizuje, predsa len niečo prezradil.„.

Toto je v zaujímavom protiklade so stavom aký by v tom mal normálne zmýšľajúci človek v 21. storočí hľadať. Ide tu predsa o nesplnenie povinnosti zaslať dva papiere do 15. 8. v aktuálnom roku. Jeden na úrad, druhý na RDS. Na stránke úradu bola informácia, že stačí dať na prepravu do 15. 8. (už to tam bohužiaľ neviem nájsť), takže do cca. 30. 8. mali mať hlásenie od všetkých. Distribučky dokonca tvrdia, že na nich sa to nevzťahuje a mali mať oznámenie do 15. 8. v spise.

Ako je v dobe počítačov a informačných systémov (ako je napr. excel od MS) možné, že ešte ani po 4 mesiacoch nevedia koľko výrobcov im oznámenie neposlalo?

Dôsledok či už ide o neschopnosť, neefektívnu prácu alebo zámer si každý urobí asi sám.

Ďalšie nepresnosti

V odseku „Sankcia od minulého roka“ sa opäť opakuje svojvoľné vysvetlenie zákona o nových sankciách na výrobu z obdobia pred 1. 1. 2014. Ak sa naviac odpútame od striktného znenia zákona, tak úrad, ktorý vydáva cenové rozhodnutia, a verte mi, že podkladov pre toto rozhodnutie je dosť, sa tvári, že potrebuje ešte oznámenie koľko bude následná výroba? Distribučka, ktorá mesačne dostáva faktúry za elektrinu a doplatok, a dokonca u väčších výrobcov (min. nad 100 kW) má priebehové meranie a aj distribučka a aj výrobca musí denne (menší mesačne) hlásiť výrobu?

Na čo teda slúži zákon? Je to plánovaný prostriedok na šikan, alebo má zavádzať rozumné podmienky podnikania?

Smutná perlička na záver

V odseku „Budú potrestaní“ je text „Hovorilo sa preto, že príde ešte nejaký krok zo strany regulátora, ktorý im sankciu odpustí. Regulačný úrad to však vylučuje. „Postup pri uplatnení podpory určuje zákon č. 309/2009 Z. z. o podpore obnoviteľných zdrojov energie a vysoko účinnej kombinovanej výroby,“ uzavrel Lupták.“.

Konečne sa ozval ten správny, ktorý to mal riešiť od začiatku, nie distribučky.

Tu sa musím opäť pozastaviť nad čudnou logikou: ako sme písali už v texte o listoch RDS, tak je veľmi čudné, že porušení zákona v energetike rieši distribučka a nie úrad:

list SSE-D 2

ÚRSO, ktoré má tieto veci riešiť doteraz mlčalo a podľa listu SSE-D informovalo o porušení zákona – nesplnení zákona. Navyše ak teda úrad informoval distribučky, tak má zoznam previnilcov. Ak ich je toľko koľko sa očakáva a je „iba“ vytlačený, tak za hodinu to musí jeden človek spočítať. Čo teda platí: nevedia. počítajú, alebo vedia informovali a zavádzajú.

Aby som to uzavrel, aspoň s trochou smutného humoru: niečo tu smrdí a nie sú to moje ponožky. Sledujte nás podporte nás, a nedajte sa klamať.

17 thoughts on “Ďalšie masírovanie neinformovanej verejnosti

 1. Počuj vinco: aspoň vieš, že čo píšeš, lebo podľa mňa vôbec nevieš. Len píšeš a píšeš, ale sám žiaľ nevieš, že čo…. 🙂

 2. Televízne noviny RTVS/STV1/12.1.2015:
  http://www.rtvs.sk/televizia/archiv/7600/56657 od 15:30 do 17:30 min.

  Takže stanovisko URSO k našim podaniam podľa hovorcu je/bude jasné – „…jednoducho je to zákon a zákon treba rešpektovať…“ Načo veci komplikovať, veď aj ak výrobcovia vyhrajú súdy, trovy konaní a príp. vyčíslené škody zaplatia daňoví poplatníci, o ostaných škodách, napr. morálnych nehovoriac.

  Škoda. Ľudia, chystajme si návrhy na predbežné opatrenie a žaloby.

  NN

  • konkretne ty si mal aky problem splnit si zakonom danu oznamovaciu povinnost, ktoru mas od roku 2009 ? navyse ked o novej sankcii SI VEDEL 9 mesiacov pred terminom a navyse ked oznam o bliziacom sa termine na splnenie oznamovacej povinnosti vyvesilo URSO na svojej stranke 3 tyzdne pred terminom ?

   takze este raz: AKY SI MAL PROBLEM ze si si primitivnu zakonnu povinnost nesplnil ?

   koho a za čo chces zalovat ?

   • Milý Vinco,
    čítal si aj niečo na tomto webe? Pozrel si si tu reportáž?
    Tam bolo jasne ukázané, že z porušenia zákona sú obvinený, odsúdený a potrestaní, tí čo si povinnosť splnili.
    Ak ťa niekto neprávom obviní a bez súdu potrestá tak sa budeš brániť.
    To že povinnosť je v zákone od roku 2009 nik nepopiera, to že sa zákon zmenil sme vedeli, ale nikoho nenapadlo, že to bude takto drasticky uplatnené.

    • cize opat reakcia mimo a na otazku si neodpovedal …

     ano, tnto web som cital, no okrem klamstiev, demagogie a prekrucania §§§ som tu nic uzitocne nenasiel …

     kolko je takych co si „udajne“ splnili povinnost a dostali list ? dvaja ? traja ? z 1200 ? pises akoby ich bolo 90% …

     a ako si si predstavoval ze ta sankcia bude uplatnena ? ze sa do zakona dostala len tak pre srandu ? kaslali ste na povinnosti a spravodlivost vas dobehla …

     normalny podnikatel, ak niecomu v zakone nerozumie alebo si nie je isty ci sa ho to tyka, sa poradi s pravnikom …
     normalny podnikatel, ktory podnika v oblasti ktora je silne regulovana a ma milion zakonnych povinnosti, si necha vypracovat podrobny mesacny prehlad aby mu nic neuniklo …

     preco zrazu na tejto stranke vypisujes prehlad mesacnych povinnoti ? doteraz to neslo ? naco je vlastne tato asociacia ? co z nej vyrobcovia maju ? na stranke mas napisane
     „Buďte ako prví informovaní o všetkých zmenách, … zmien v legislatíve,“
     co si o tom maju vyrobcovia mysliet ? ako boli informovaný ???

     toto su otazky na ktore neodpovedas, od ktorych odputavas pozornost na nezmyselne prekrucanie §§§, ale zakon je jasny a postihy budu tvrde … s tym nic nenarobis, vyrobcovia sa ti mozu podakovat za to kam si ich TY dostal …

     • Pravidlom každej diskusie je nehádať sa so zatvrdelým negativistom. Ja ho poruším len trochu, a odpoviem ti na niektoré tvoje otázky:
      naco je vlastne tato asociacia ? – tebe očividne na nič.
      co z nej vyrobcovia maju ? – si výrobca? Ak nie tak ťa to nemusí zaujímať, ak si výrobca, a dokonca člen SAPI, tak si na tú otázku odpovedz sám. Čo ti SAPI za členské dalo.

      Ešte jednu prosbu: prestaň tu plivať jedy, lebo tvoje príspevky zruším. S kritikou nemám problém, ale komunikácia musí byť slušná.

     • Ty zrejme budeš nejaký štátny premúdry perohryz, alebo len študentík. Už som ti tu raz napísal, že vieš asi makové o rozsahu hlásení a povinností podnikateľov a rozsahu stále sa meniacej legislatívy. Tak len trochu pre obraz. Pre väčšinu postihnutých podnikateľov nie je energia účel, ale cesta a na krk im dýcha stále sa meniaca legislatíva od občianskeho zákonníka, obchodného zákonníka, cez OBP, SOI, veterinárne predpisy, hygiena, daňáci, poisťovne atď. atď. Mnohokrát sú to firmy, ktoré žijú z ruky do úst a na právnické rešerše peniaze navyše nemajú, pretože si naivne ešte mysleli, že žijeme v právnom štáte, kde keď máš zmluvu na xx rokov, tak ti ju za pochodu nikto meniť nebude! Ja v oblasti zelenej energie nepodnikám, ale si tento problém monitorujem a na tejto stránke som veru na demagógiu a prekrúcačky okrem tvojich asi účelových príspevkov nenarazil!!!

    • ja diskutujem normalne, slusne sa pytam a zatial si na nic neodpovedal … zjavne su ti otazky neprijemne a nemas na ne odpoved preto sa jej vyhybas …
     ale skusim dalsiu otazku:

     kedze sa na stranke hrdíš že „Buďte ako prví informovaní o všetkých zmenách, … zmien v legislatíve“, znamena to, ze legislativu sledujes …
     ked ju sledujes, vies, ze kazdy zakon je v procese svojho vzniku minimalne 2 tyzdne verejne vyvesený na portali pravnych predpisov, kde ma KAZDY moznost ho pripomienkovat …

     pripomienkovala SAPI túto novelu a zavedenie tejto sankcie ?
     mohol by si hodit link na pripomienky SAPI k novele zakona o podpore, ktora zaviedla túto sankciu ?

     ake kroky si spravil ty alebo SAPI po schvaleni zakona smerujuce k oboznameniu clenov s novou sankciou v zakone, príp. ake kroky si spravil aby sa táto neprimerana sankcia zrusila ?

     ja uznavam ze sankcia je neprimerana dolezitosti oznamenia, chapem aj vyrobcov ktorí zvacsa nemaju peniaze na pravne analyzy, ale čo ak som jeden z vyrobcov ktorych sankcia postihla, a na rozdiel od vacsiny si uvedomujem kto je za to zodpovedny ze o tejto sankcii vacsina vyrobcov nevedela a nebola na nu upozornena ???
     v kontexte toho ten vyssie uvedeny citat z tvojej stranky vyznieva znacne sarkasticky …

     ja som presvedceny, ze 99% vyrobcov by s oznamenim nemalo ziden problem, keby boli jasne o zmene informovany a upozornený (aj ked trvam na tom, ze kazdy kto podnika v nejakej oblasti, v jeho vlastnom zaujme by malo byt sledovanie zmien v legislative v tejto oblasti)

     • Milý Vinco,
      zákon 382/2013 sme pripomienkovali, boli sme na rozporovom konaní. Ale pri odpovdedi na tvoju otázku:
      „pripomienkovala SAPI túto novelu a zavedenie tejto sankcie?“ nie nepripomienkovali, lebo ak čítaš to čo píšeme, tak sa na zdroje v prevádzke pred 1. 1. 2014 sú bez zmeny.
      Teda ak sa to na ne nevzťahuje, tak niet čo riešiť. Len že sa to nerešpektuje. A na rovinu – nepamätám sa teraz či tam bola táto zmena už na portáli právnych predpisov, alebo tam prišla až v parlamente (a ak poznáš legislatívny proces to už nič neovplyvníš).

      A celé dva posledné odseky tvojej komunikácie: hovoríš, že SAPI môže za súčasný stav? To teda SAPI prijalo zákon? SAPI oznámilo výrobcom že nedostanú podporu? Nechápeš, že na rozdiel od teba niečo robíme pre ostatných. Ty len osočuješ iných.

      Prosím ťa ešte raz si prečítaj veci, čítaj to pomali a so snahou pochopiť čo je písané, nie čo si myslíš, že chceš prečítať.

     • mily Pavel,
      to, ze sankcia sa vyrobcov pripojenych pred 1.1.2014 netyka je blud, co ti potvrdi akykolvek aj student prava …
      pretoze sankcia NIC nemeni na podmienkach podpory, tie ostali nezmenene …
      povinnost a sankcia nema nic spolocne s podmienkami podpory … to je nieco uplne ine …
      zachovanie podmienok podpory znamena to, ze ked stat na zaciatku podporoval FVE do 4 MW a potom v 2011 znizil hranicu podpory na 1MW (neskor este viac) tak to znamena, ze 4MW zdroj, ktory ziskal podporu v 2009, ju ma 15 rokov bez ohladu na to, ze v 2012 uz 4MW zdroj nebol podporovany …
      ale to ze sa do zakona dostane nejaka povinnost alebo sankcia pre vyrobcu, neznamena to ze tato povinnost alebo sankcia neplati pre skor pripojene zdroje, lebo to nema nic spolocne s podmienkami podpory

      neverim ze to pochopis, ale snaha bola … v kazdom pripade, vyrobcovia ktori si povinnost nesplnili, nedostanu v 2015 nic, to je fakt na ktorom sa nic nezmeni ani ked ho nepochopis

      ad posledne 2 odseky: ano, konecne si nieco pochopil … za sucasny stav moze (aj) SAPI … sice zakon prijala NR SR, ale ako SAPI zabezpecila pre svojich clenov informovanie o novej sankcii si doteraz neodpovedal …

      aha, myslel si si ze sa vas to netyka … zaujimave, teraz mas cas a peniaze na pravne analyzy, po prijati zakona si nemal … skoda dalsich slov

     • Milý Vinco,
      ja nie som ani študent práva, ani právnik. Ale ten študent práva by nedoštudoval, lebo tak ako to píšeš ty, nemáš pravdu, a on by neprešiel cez skúšky. Nebudem sa tu s tebou dohadovať o legislatíve, lebo to aj tak má právo iba súd. Tento názor čo zastávame, je od skúsených právnikov, ale stále ti uniká podstata – celý problém je ďaleko širší, hlbší a kalnejší.
      Ak si taký expert a silný, príď na stretnutie výrobcov, povedz im že nemajú pravdu, že SAPI je ten kto za to môže (ako píšeš AJ). A podpíš sa celým menom, maj tu odvahu sa za svoje slova postaviť svojim menom, svojou fyzickou osobou. Ja to robím vždy.
      Alebo tu len prázdne plácaš a rozširuješ dezinformácie?

   • Ahoj Vinco,

    Ak je Tvoja optika takáto, potom sa nečuduj, ak si Tvoje auto na rok privlastní Tvoj sused, keďže si údajne zle zaparkoval. Porušil si zákon a dočkal si sa trestu. Bez možnosti sa brániť a od osoby, ktorá na to nemá oprávnenie. O to tu ide.

    Zobuď sa a porozmýšľaj trochu racionálne. Teraz je to susedová koza, ktorá zdochla a teba to síce teší (čo nechápem, kto sa môže tešiť z cudzieho nešťastia) no zajtra môže zdochbnúť Tvoj milovaný pes…. prečo? Otrávil ho ten istý zloduch.

    A ešte čosi.
    Odkedy na Slovensku prestáva platiť presumpcia neviny?

 3. Zaujímavé je, že keď majú termín dodržať iní, tak je to alfa a omega. Ale keď sa FVE stavali zaujímalo by ma v koľkých prípadoch URSO dodržalo termíny pri spracovaní podkladov, ktoré sme pri registrácii museli zaslať….? Pre nich zákon neplatí…? A my sme mohli len čakať a čakať a čakať, kedy konečne dostaneme papiere a potom zase nekonečne dlho čakať kým to spracuje RDS, ale úver musíme zaplatiť každý mesiac a banke nemôžeme povedať, že ešte to URSO nespracovalo, ešte to RDS nespracovala (a tí to tiež nespracujú do 30 dní…) A kde sú sankcie voči URSO alebo voči RDS-kám, keď nedodržia termíny….? Nech je to teda obojstranné…nie? Takže o čom to celé je, keď každý rok vyrobíme približne to isté (podľa toho ako svieti slnko), len aby si niekto založil ďalší papier, ktorý nikto nepotrebuje a ani nevie kde ho založil…? A načo im vôbec treba oznamovať, že si budeme uplatňovať podporu aj ďalší rok, veď preto sme to predsa stavali, či nie?

 4. Rozum mi zostal stáť aj nad vyjadrením: „Regulátor zatiaľ nevedel ani konkretizovať, koľko podnikateľov s OZE či s KVETom v súčasnosti na Slovensku podniká. „Zoznam výrobcov elektriny z OZE a KVETu za rok 2014 v súčasnosti upresňujeme,“ dodal Lupták.“

  veď je už rok 2015!!!

 5. Dobrý deň,

  a k tomuto by som ešte podotkol: skuste s na web stranke SEPS a.s. pozreť na vývoj jej ziskov od, lebo zisk 70mil € za rok….to je už doť

  Peťo

  • Nemôžu mať údaje, pretože majú v evidencii určite veľký neporiadok. Výrobca elektriny z košického kraja , dostáva podporu cez VSD), voči VSD a URSO splnil všetky povinnosti a dostal list zo stredoslovenskej energetiky, že nemá nárok na podporu na rok 2015 za nesplnenie povinnosti voči nim, po prečítaní dostal takmer infarkt.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *