Čo je základný problém v Akcii 1508

Jednoduchý článok na pochopenie základného problému – o čo vlastne ide a prečo je to dôležité. Za poldruha mesiaca sme o veci dosť popísali, veci sa vyvíjali a podobne. Preto si to zosumarizujme a zjednodušme.

Čo je teda pointa Akcie 1508

Základ je v pochopení čo zákon 309/2009 v § 4 Práva a povinnosti výrobcu elektriny a odseku (2) Výrobca elektriny s právom na podporu je povinný a jeho písmenu c) oznámiť Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ďalej len „úrad“) a prevádzkovateľovi regionálnej distribučnej sústavy uplatnenie podpory podľa § 3 ods. 1 písm. b) a c), vrátane predpokladaného množstva dodanej elektriny, vždy k 15. augustu na nasledujúci kalendárny rok;

Ako sa dá vysvetliť a chápať táto povinnosť

Oznámiť – zákon nehovorí ako treba oznámiť. To teda znamená, že ak výrobca v roku 2014 podpísal zmluvy na výkup elektriny a doplatok a k podpisu zmluvy priložil cenové rozhodnutie, tak uplatnenie podpory oznámil.

Vrátane predpokladaného množstva dodanej elektriny –  pre podpis vyše uvedených zmlúv musel výrobca predložiť cenové rozhodnutie ÚRSO. Na druhej strane rozhodnutia je predpokladaná výroba do konca obdobia podpory. Povinnosť splnená.

Vždy k 15. augustu na nasledujúci kalendárny rok – zmluvy boli podpisované na začiatku roku 2014. V regióne SSE-D určite, lebo je to ročná zmluva. V regiónoch ZSDis a VSD tiež, ale tam je t zmluva na celý zvyšok podpory – to isté obdobie ako v cenovom rozhodnutí. Podpis zmluvy je podstatne jasnejší akt ako len jeden papier „oznámenia“. Zmluvu na oboch stranách podpisujú štatutárni zástupcovia.

Ostatné argumenty

Tu treba povedať, že v našej argumentácii používame množstvo ďalších dôležitých bodov a vysvetlení – prechodné ustanovenia (§ 18e), neústavnosť výšky sankcie, odmietanie doručených samostatných oznámení ktoré výrobcovia vedia doložiť, …

Toto je však až druhoradé, lebo ak si každý z vás uvedomí tie tri farebné body a distribučkám dôjde ich dôsledok, tak by sa mali ich aktivity ukončiť. Problém však je a bude ak im to bude musieť dokázať až súd.

Práve na pochopenie farebných argumentov je zvolané protestné zhromaždenie.

Druhý a asi zásadný problém je ak celá aktivita má iný motív ako len deklarované dodržiavanie zákona a potreba presnej evidencie pre výpočet TPS. Potom už to nie je odborná diskusia, ale čosi iné a tam už ide len o to kto viac vydrží. A v takom prípade budeme potrebovať kopu investigačnej práce aby sme odhalili komu a prečo toto vyhovuje.

One thought on “Čo je základný problém v Akcii 1508

  1. Dobrý deň,

    chcel by som len podotknúť, možno sa mýlim, ale počas tej veľkej bubliny, keď sa hovorilo o OKTE, ako o super systéme, sme boli informovaní aj o tom, že tento systém bude na zber údajov od rôznych subjektov, či už od výrobcov, alebo prevádzkovateľov a podobne.
    Ale zároveň nám bolo oznamované, že bude slúžiť aj ako zdroj informácií či už pre URSO, distribučky alebo SEPS. Tak sa len pýtam, načo potom nahlasujeme všetky tie informácie, keď subjekty, ktoré ich majú používať ich NEPOUŽÍVAJÚ? a vypočitavajú z toho len tú SOLÁRNU TARIFU….ako nás veľmi rady nazývajú…

    Potom by sa možno oplatilo zrušiť OKTE…razom sa ušetrí na systéme….orgánoch spoločnosti OKTE a zbytočnej byrokracii z ich strany

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *