Ako bolo na proteste?

Zatiaľ najväčšia akcia asociácie sa uskutočnila včera 5. 2. 2015 v blízkosti budovy parlamentu. Už pred 11:00 – oficiálny začiatok akcie – sa začali v priestoroch pri hradnom múre schádzať účastníci z celého Slovenska. Okrem tých čo to mali kúsok – Bratislavčanov – prišli zástupcovia až od Popradu, Sobraniec, Žiliny, ale aj iných častí Slovenska.

Medzi 11:00 a 11:30 sme sa formovali – nakoľko priestor vyhradený pre demonštrácie je pod hradným múrom, tak sa „masa“ protestujúcich natiahla od brány hore až na koniec priestoru dolu. Odhadom nás bolo tak ako píšu inde – niekoľko desiatok – avšak niekoľko desiatok desiatok. Jednoducho povedané asi 300. Pred ostrým začiatkom o 11:30 sme vysvetlili o čo v tejto veci ide – tu je podstata.

O 11:30 som prečítal naše tlačové vyhlásenie a následne nás navštívili poslanci (p. Přidal a Mikuš), ktorí navrhli úpravu zákona 309/2009 tak aby sa dostal do normálu – teda aspoň v tejto veci.

K protestujúcim sa prihovorili aj zástupcovia iných OZE – bioplyn a malá voda. To len ukazuje, že to nie je len o „solárníkov“, a že vieme držať spolu.

Atmosféra zhromaždenia bola nahnevaná, a niet sa čo čudovať. Pre množstvo prítomných je to likvidačné zneužitie zákona. Svoje povedala aj riaditeľka SAPI, a tiež kolega z výboru, ktorý dodal aj základné čísla o kúzlách s TPS (Tarifa za prevádzku systému) na strane ÚRSO. Diskutovali sme aj o detailoch samotnej právnej podstaty.

Záujem „televíznych“ médií bol tu na oficiálnej časti pomerne malý.

Približne o 12:00 sme protest ukončili. Ja ako hlavný organizátor som zostal diskutovať so zvyškom na mieste protestu.

Po ukončení sa niektorí postihnutí výrobcovia spontánne vybrali do budovy parlamentu. A zrazu tých výrobcov vo vestibule NR SR bolo do 200. Vtedy po mňa kolega von prišiel aby som pomohol situáciu ukludniť a dať na pravú mieru. Dal som si dole oranžovú vestu – už som nebol organizátor, iba občan.

V parlamente už výrobcovia elektriny živo diskutovali s pánmi poslancami Viskupičom a Hraškom. To že atmosféra bola „napätá“ ale inak nie vyhrotená a agresívna svedčí aj záznam jedného z účastníkov (tu).

Keď som sa pripojil požiadali sme (právom) nahnevaných občanov – výrobcov aby uvolnili vchod do NR SR. P. Viskupič nám ponúkol pokračovanie diskusie v ich klubovej miestnosti. Tu sme pokračovali vo vyjasňovaní problému asi ďalšiu hodinu a kúsok.

Ako osoba (nie predstaviteľ SAPI) musím oceniť individuálnu odvahu ľudí ísť do budovy parlamentu protestovať. A musím povedať, že v budove sa o dianie zaujímalo podstatne viac kamier. Aj atmosféra bolo podstatne napätejšia.

Novele zákona poslancov Přidala,  Mikuša a Brocku sa budeme venovať v samostatnom článku.

Reakcii ÚRSO: Tlačová správa – Protesty SAPI majú zlého adresáta opätovne zavádzajúcej sa tiež venujeme samostatne v článku.

V tejto súvislosti by som vás chcel požiadať ak máte na zdieľanie fotky, videá a postrehy napíšte mi.

2015-02-05 11.40.23 Protest1

 

Pohľad na jadro protestujúcich – nakoľko oficiálny priestor je úzky a dlhý, tak sme boli ďaleko viac roztiahnutí

 

2015-02-05 11.40.36 Protest2

Páni poslanci Přidal a Mikuš prišli oznámiť, že podali novelu zákona

Média o Akcii 1508

O akcii okrem krátkeho rotujúceho oznamu na TA3 televízie neinformovali – o dôvodoch vás budeme informovať

6. 2. 2015 energia.dennikn.sk Opoziční poslanci podporili protestujúcich výrobcov energie

5. 2. 2015 dennikn.sk Fico sľubuje lacnú elektrinu. Jej výrobcovia 3000 ľudí bez práce

5. 2. 2015 ekonomika.sme.sk Výrobcovia zelenej energie opäť protestovali

5. 2. 2015 www.teraz.sk Protest Slovenskej asociácie fotovoltického priemyslu

5. 2. 2015 www.teraz.sk Výrobcovia energie dnes protestovali pred parlamentom – vrátane obrazovej prílohy

5. 2. 2015 www.webnoviny.sk Výrobcovia zelenej energie protestovali pred Národnou radou – vrátane obrazovej prílohy

5. 2. 2015 www.finance.sk Výrobcovia zelenej energie protestovali pred Národnou radou

5. 2. 2015 www.info.sk Výrobcovia zelenej energie protestovali pred NRSR

5. 2. 2015 detva.virtualne.sk Výrobcovia zelenej energie protestovali pred Národnou radou

5. 2. 2015 aktualne.atlas.sk Pred parlamentom dnes bude rušno: Výrobcovia zelenej energie chystajú protest

7 thoughts on “Ako bolo na proteste?

  • Vy ste tam boli?
   Lebo s množstvom ľudí som bol osobne a tí to videli inak. Ale možnos sa mýlim.
   Ak ste tam neboli, tak prosím nesúďte niečo o čom viete málo.

 1. Dostali zakaz odvysielat,je to cele podvod aspon vidiet ako je to na slovensku,hanba,najradsej by boli aby sme vyrabali elektrinu zadarmo a oni by sa uz neako rozdelili.Na zaplakanie.

 2. Zdravím!
  Vo všetkých článkoch a vyhláseniach kompetentných sa uvádza, že výrobcovia elektriny z obnoviteľných zdrojov prišli o podporu z dôvodu, že si v termíne do 15.8. nesplnili povinnosť zo zákona oznámiť ÚRSO a distribučným spoločnostiam že si v nasledujúcom roku uplatňujú podporu a oznámiť plánovanú výrobu. Takto stroho si môže verejnosť prečítať túto informáciu. Mnohý si povinnosť splnili ale nevedia to dokázať, lebo to poslali obyčajným listom nie doporučeným. Je to bežný spôsob zasielania písomností, veď ani faktúra či vyučtovanie za spotrebovanú elektrinu alebo plyn nepríde domácnostiam doporučenou zásielkou. Ale trochu som odbočil od zámeru vysvetliť nezainteresovaným o akú povinnosť ide. Podporu nemôže si výrobca fakturovať svojvoľne, ale iba na základe písomného rozhodnutia ÚRSO , ktoré toto vydáva na žiadosť výrobcu po splnení stanovených podmienok. Na vydanom rozhodnutí je uvedená predpokladaná ročná výroba a aj množstvo elektriny na ktoré sa uplatní doplatok, teda oba údaje, ktoré sú požadované od výrobcov. Rozhodnutie vydával ÚRSO začiatkom roku 2014 na viacročné obdobie. Až na základe zaslania tohto rozhodnutia distribučným spoločnostiam bolo možné faktúrovať vyrobenú elektrinu. Keďže faktúry boli uhradené, distribučné spoločnosti museli od výrobcu dostať toto rozhodnutie aj so spomínanými požadovanými údajmi – predpokladanou ročnou výrobou a množstvo elektriny na ktoré sa uplatní doplatok. Podľa môjho názoru je to dostatočný dôkaz splnenia si povinnosti. A ešte niečo k predpokladanému množstvu vyrobenej elektriny. Elektrina zo solárnych elektrárni je závislá na intenzite slnka a vodné elektrárne na množstve vody, ktoré naprší. Ale v ktorom zákone alebo nariadení je stanovené, koľko bude v následujúcom roku slnečných dní a koľko vody musí napršať. Na základe čoho má výrobca predpokladať výrobu. Dá sa na základe vymyslených čísel nejako zodpovedne plánovať a čokoľvek nastavovať?

 3. Len toto nerozumiem, že prečo nie je v televízií?
  Prečo nevysiela to televízia napr. Markíza, TA3-ka, JOJ-ka, STV1-ka?
  Prečo tají to celé média? Nerozumiem, ale aby ste vedeli ľudia, média vedel o tom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.