AKCIA 1508 – URGENTNÁ VÝZVA NA REAKCIU

Vážení členovia, podporovatelia a najmä majitelia fotovoltických elektrárni,

 

obraciam sa na vás s touto výzvou, nakoľko sa na Slovensku začína realizovať najväčšia akcia proti obnoviteľným zdrojom od spustenia ich podpory v roku 2009. Táto akcia môže mať ďaleko väčší dosah na niektorých výrobcov v porovnaní s G-komponentom. Pre niektorých (aj stovky) výrobcov môže viesť ku krachu a strate celej elektrárne.

O čo ide?

V zákone č. 309/2009 Z.z. je ustanovenie o povinnostiach výrobcu elektriny a sankciách za ich nesplnenie. A tu nastáva ten problém: s účinnosťou od 1.1.2014 sa práve tieto sankcie zmenili. Textovo síce iba mierne, ale s vážnymi dôsledkami – absolútna strata celej podpory na jeden kalendárny rok. Vypadne teda jeden z 15 rokov možnosti poberať doplatok a predávať elektrinu na straty. Pre niektoré FVE bude strata viac ako 400 000 € a zásadne ohrozí schopnosť splácať bankový úver. Pokiaľ sa Vás to týka je potebná rýcha reakcia.

Podrobnejší rozbor

 

Zákon 309/2009 od začiatku svojej platnosti v § 4 ods. 2 písm. c) stanovuje povinnosť oznámiť úradu a prevádzkovateľovi regionálnej distribučnej sústavy uplatnenie podpory podľa § 3 ods. 1 písm. b) a c), vrátane predpokladaného množstva dodanej elektriny, vždy k 15. augustu na nasledujúci kalendárny rok.“ Sankcia za porušenie tejto povinnosti je uvedená v ods. 3. Podľa uvedeného ustanovenia „právo podľa odseku 1 písm. b) nemá výrobca elektriny s právom na podporu, ktorý nesplní povinnosť podľa odseku 2 písm. a) a b)„. Toľko znenie do 31. 12.2013.

 

Od 1. 1. 2014 sa však znenie odseku 3 zásadne upravilo. Podľa upraveného znenia „Výrobca elektriny s právom na podporu, ktorý nesplní povinnosti podľa odseku 2, si nemôže na elektrinu vyrobenú v danom zariadení na výrobu elektriny uplatniť právo podľa odseku 1 písm. b) a c) na nasledujúci kalendárny rok.“ Zmena spočíva v tom, že výrobca okrem straty možnosti výkupu elektriny na straty stráca aj doplatok.

 

Distribučné spoločnosti začínajú tento odsek plne aplikovať. A tí čo zabudli do 15. 8. zaslať oznámenie, že si aj na rok 2015 chcú uplatniť právo na podporu, začínajú dostávať listy, že im toto právo bude odobraté. I napriek tomu, že prakticky všetci si splnili povinnosť vôči úradu, tak niektorí si zabudli túto povinnosť splniť aj voči prevádzkovateľovi regionálnej distribučnej sústavy. Fakticky je to pri množstve iných povinností jeden nepodstatný papier (síce vyžadovaný zákonom), nakoľko každý výrobca má platnú dlhodobú zmluvu, distribučky majú od nich aj presné údaje koľko vyrábali (a teda budú vyrábať ďalej) a teda presne vedia koľko budú musieť očakávať vyplácania podpory. Sankcia za neposlanie jedného papiera je však obrovská. Pre 1 MW FVE z roku 2010 je to viac ako 400 000 €, pre 1 MW bioplynky je to približne 1 000 000 €. Ale aj pre malých a neskôr uvedených do prevádzky je to zničujúce nakoľko im na rok vypadne príjem. A mnohí sú financovaní z úveru, ktorý treba splácať.

 

Základný motív pre PRDS a úrad je zníženie celkovej vyplácanej podpory a teda aj zníženie TPS a na konci zníženie ceny elektriny. Tu sa to skryje za striktné dodržiavanie zákona (nesplnenie jednej z povinností). Druhý dôsledok je podľa môjho názoru taký menej viditeľný a ťažšie definovateľný – okolo OZE sa vytvorí atmosféra „komplikovanosti“ a teda ďalší investori nebudú mať záujem o investície do OZE, čo v končenom dôsledku predstavuje menej starostí pre PRDS a úrad (možno len vidim tmu tam kde nie je).

 

Na základe našej prvotnej analýzy si však myslíme, že ani takéto exemplárne a striktné vyžadovanie zákona nie je úplne legitímne. Opätovne (asi) dochádza k nevhodnej interpretácii textu. Zákon je navyše z právnej stránky napísaný nie najpresnejšie, čo podstatne zväčšuje priestor na obranu pre dotknutých výrobcov. Teraz však ale PRDS ťahajú za silnejší koniec palice – účinok finančný bude po 1. 1. 2015 reálny, okamžitý a zničujúci, zatiaľ čo obrana bude pomalá.

Výzva na akciu

Tí ktorých sa to týka, ale aj tí, ktorí viete o ďalších, ozvite sa nám – SAPI (najlepšie mailom info@sapi.sk) – aby sme vedeli zorganizovať pomocnú akciu. Podľa mojich skúseností postihnutých budú stovky, najmä malé FVE. Ale viem, že aj niektorí väčší výrobcovia a nie len zo slnečnej energie k postihnutým patria tiež.

 

Celý problém je právne pomerne komplexný a vyžaduje viacero koordinovaných akcií, niektoré už presne vieme definovať, niektoré tušíme. Podrobnosti ale nechceme a ani nemôžme tu riešiť. Aby sme ich vedeli zrealizovať v spolupráci s našimi právnikmi potrebujeme podporu – v tomto prípade finančnú. Takže ak ste medzi tými dotknutými tak budeme od vás potrebovať túto pomoc aby sme vedeli pomôcť.

Prvý krok čo sami pre seba môžte spraviť je popísaný ďalšom článku.

11 thoughts on “AKCIA 1508 – URGENTNÁ VÝZVA NA REAKCIU

 1. Aj keď náhodou som uvedenú povinnosť splnil, nemôžem súhlasiť s pánom Vincom, nakoľko sme pomohli splniť štátu-nám povinnosť svojimi peniazmi, ku ktorej sa zaviazal štát, na rozdiel od iných občanov, ktorí na tom okamžitým predajom elektrární zarobili, alebo občanov, ktorí sa na povinnosti 20/20/20 do roku 2020 nezúčastnili. Ak štát- my od malých výrobcov požaduje plniť povinnosti profesionálov, mal to napísať na začiatku, nie potom. Vo výrobe tepla, ak sa dodávateľ a odberateľ nedohodnú na množstve na budúci rok, platí spotreba a výroba z predchádzajúceho roka automaticky a to sú profesionálni licencovaní dodávatelia a výrobcovia. Prečo to u EE nemôže fungovať rovnako? Tak, ako nie je potrebné každý rok dávať schvaľovať cenu, alebo dokladovať pôvod ? Štát, poslanci, vláda a úradníci, právo, zákony tu nemajú byť proti ľuďom, ale pre ľudí.Miesto poďakovania od štátu sme zistili, že z nás urobili príčinu drahej energie a teraz neschopných napísať dva listy. Len , aby to na budúce nebolo nielen 24 hlásení ročne a dva listy, ale potreba zamestnať odborne spôsobilé osoby a………

 2. Napriek tomu, že pokrokovo zmýšľajúca Únia chce , aby sa podiel týchto obnoviteľných zdrojov zvyšoval, Slovensko chce pravý opak. Pri spúšťaní zdroja do prevádzky nás fascinovalo práve to, že je to energia, ktorú prináša slnko a to je tu naveky. Napriek tomu tento zdroj stál nemalé peniaze o ktoré sme nikoho nežiadali a vždy sme v očakávaní jeho návratnosti , nie zisku. Neférovými zákonmi, ktoré sa objavili po podpísaní
  15 ročnej zmluvy / zmeny počas jazdy / je táto návratnosť v nedohľadne- nevyplatenie doplatku na r. 2015, ktorý sme dostali z VSD v tesnom predvianočnom čase je cielený , pretože na VSD nikto nedvíha telefóny, neodpovedá na e- maily. Napriek všetkému , nemienime to vzdať a zmobilizovaním síl ostatných mienime s touto vecou ísť aj na Ústavný súd.

 3. Na Slovensku je už pravidlom,že sa všade stretávame s netransparentnosťou a byrokraciou.Patrím tiež k tým,čo na ňu v tomto konkrétnom prípade doplatili. Ten Dodatok k už platnej podpísanej zmluve je vodítkom k vyriešeniu celej situácie … za pokus by to stálo.

 4. Plne suhlasim s obsahom vyssie uvedených prispevkov . Taktiez patrim k POSTIHNUTYM danou sankciou … Je pritom neuveritelne , ze pri roznych , daleko menej podstatnych akciách URSO….VSD …ISOM… vie komunikovat s nami bezproblemovo… Nechapem ,ako k tomu moze dojst- napriek MESACNEMU VYKAZNICTVU …ISOM,…O.K.T.E., kde su presne namerane hodnoty vratane PLANOV. H. NA NAJBLIZSI MESIAC a NASLEDUJUCI ROK ( 2015 )…K comu to vlastne vsetko sluzi. ??? … Nehovoriac o ETIKE celého problemu…A ak k uz nefunguje dane informacne prepojenie , ma to byt problem , napr. pre uradnikov URSO , alebo VSD …alebo ISOM,… O.K.T.E… – poslat hromadny mail ( s upozornenim …) na nas vyrobcov ( hlavne malých ) …co pri dnesnj technike je otazkou niekolko sekund ???
  Naopak , vyzera to tak , ze to mnozstvo zamestnancov spomen. organizaciii LEN STRIEHNU na to , aby „PRICHYTILI“ nas , hlavne malych vyrovcov … , pri “ NEPLNENI“ terminov… a nasledne velkodusne ROZPOSLAT SANKCIE… to je teda „úroveň“ …

  Samozrejme sa priklonim , ku kazdej iniciative pri rieseni daneho problemu….

  • co chces riesit ? nesplnil si si primitivnu zakonnu povinnost … tvoj problem, nikoho ineho, mozes si za to len ty sam … ani nik iny za tio nemoze ze ty si lenivy a neschopny precitat si jediny zakon a jednu z mala povinnosti ktoru mas …
   ale inkasovat by si chcel … tak ti treba …
   problem sa da vyriesit len tak ze si precitat zakon a o rok nezabudnes splnit povinnost …
   ked s tym nemalo problem 80%, zvysnych 20% zaplace …

   • Drahý Vinco,
    si sa rozohnil.
    Až pôjdeš autom 52 km/h a odmerajú ťa. Následne ti naparia pokutu prepadnutia auta, a keďže si „nezodpovedný“ vodič tak aj prepadnutie domu. Potom si uvedomíš, že ide o čosi úplne iné.

    • ak taka sankcia bude priamo v zakone, nepojdem 52 …
     ak by sa do zakona dostali take sankcie za co i len 1km prekrocenia rychlosti, spustil by sa medialny krik hned po schvaleni, este pred tym, nez by prvy chudak prisiel v sulade so zakonom o dom pre 2 km/h …
     novela 309 plati takmer rok a doteraz nikto proti primitivnej povinnosti (oznamit uplatnenie podpory aj na dalsi rok) nenamietal ani ked zakon explicitne uvadza ako sankciu za nesplnenie stratu prava na podporu …
     az zrazu po funuse sa vsetci zobudili … ked zistili ze prisla sankcia za obycajnu hlupu zabudlivost, ci vlastne neznalost …
     to bol taky problem poslat 2 listy v zakonnom termine ?
     o co ti vlastne teraz ide ? co chces dosiahnut ? aby si aj napriek porusenia zakona tú poporu dostal ? kvoli tomu budes podvadzat ?

     • Chytrák – z tvojich príspevkov je jasné, že nemáš ani šajnu o rozsahu výkazníctva a povinností výrobcov.

 5. Zmena v zákone by mala byť zo strany PRDS uplatnená aj dodatkom k už platnej zmluve medzi PRDS a výrobcom energie, kde by bolo aj upozornenie na dôležitosť dodania danej informácie a sankcie z toho vyplývajúce. Samozrejmé aj forma podania – napr. preukazateľnosť dodanej informácie – je možné tvrdiť odoslanie údajov obyčajnou poštou a výrobca nevie či PRDS informáciu dostal alebo nie. Doposiaľ DS vyzývali alebo upozornili výrobcou o tom , že danú informáciu nedostali a bolo to korektné.
  – Vypovedná hodnota požadovanej informácie je vlastne skoro nulová – neviete odhadnúť údaje – a najpresnejšie je to z celoštátnych grafou o intenzite svetelného svitu v tej – ktorej oblasti.
  – PRDS sú vykonávateľmi uvedenej činnosti pre URSO, a URSO dostáva tie isté informácie ako PRDS – prečo si to nepreposielajú a stále niečo požadujú od výrobcou.
  – Zo strany URSO bola potvrdená výkupná cena na 15 rokov – dneska zo strany PRDS boli nátlakovo vyžadované ďalšie poplatky – za pripojenie zdroja , za systémové služby – rôzné hlásenia – a ešte k tomu OKTE s programom- čo navyšuje náklady na prevádzku zariadenia a predĺžuje návratnosť investície – zmena pravidiel počas hry !!

 6. Som jedna z poškodených, ktorej prišlo oznámenie o nemožnosti uplatnenia si podpory pre kalendárny rok 2015. Plne s Vami súhlasím a verím, že je to zámerne dlhodobo plánovaná akcia od VSD a URSA. Síce mám len 10kWp, ale je to pre mňa zničujúce, pretože mám na to úver.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *