Akcia 1508 aj jej paralely s bežným životom

Server energia.DennikN.sk publikoval ďalší článok advokáta p. Poláčka na tému zákonnosti v Akcii 1508. Článok pod názvom „Pavol Poláček: Niekoľko poznámok k zákonnosti odňatia podpory výrobcom elektriny“ je tentokrát menej ľudový ako minule.

Avšak o to viac je podľa mňa potreba si ho s porozumením prečítať. S odkazmi na jednotlivé judikáty (pre nás laikov – výroky súdu) vysvetľuje aj samotný pojem Vlastníctvo. Pri bežnom ponímaní sa vlastníctvo berie ako hmotná vec čo má nejakú hodnotu. Prípadne na niečo nehmotné – napríklad autorské právo. Ale v reči práva je majetok a teda aj vlastníctvo „záväzný sľub“, že niečo dostanem. Tu je ten sľub predstavovaný dokonca zákonom. V právnejšej reči citujem: „Podľa judikatúry Ústavného súdu majetok resp. vlastníctvo zahŕňa nielen existujúci majetok, ale aj majetok, ktorého nadobudnutie je možné v budúcnosti legitímne očakávať. Vlastníctvo tak z právneho hľadiska zahŕňa aj iné majetkové hodnoty, vrátane pohľadávok resp. iných peňažných nárokov, v prípade ktorých existuje legitímna nádej, že raz budú zhmotnené. (III. ÚS 60/04, III. ÚS 534/2011; I. ÚS 205/07)“ Zdroj: Niekoľko poznámok …

Ďalší dôležitý princíp je Proporcionalita – zákony aj ústava hovoria, že jednotlivé zákonné sankcie nesmú byť v štýle „ísť s kanónom na komára“. Tento princíp je veľmi dôležitý aj v ostatných oblastiach života a množstvo subjektov jej má aj jasne zadefinované. Napr. sadzobník pokút dopravnej polície. Aj zákon o podpore OZE má zadefinované priestupky a ich rozsah trestu. Bohužiaľ samotný §4 ods. (3) sa celkovo vymyká zákonnej vhodnosti a už vôbec nie je jeho dopad adekvátny závažnosti „porušenia“ zákona.

Samotný článok tentokrát nerieši nezákonnosť vysvetľovania „oznámenia“ a jeho údajné neoznámenie. Skôr sa zameriava na hlbšiu podstatu jednotlivých pojmov, ktoré sú pri súčasných zneniach porušené.

Osobne považujem článok ako veľmi užitočný a závažný pre celý rozsah iných životných situácií. Stojí za to si jej nie len prečítať, ale nad jeho obsahom sa aj dlhšie zamyslieť a uplatňovať jej aj v iných životných situáciach.

Aj tento článok (i keď to nepíše) ukazuje na zásadnú paralelu s ďalšou súčasnou kauzou – Váhostav. V oboch prípadoch sú to stovky malých podnikateľov a mamutia firma(y) a hrozí strata zamestnanosti stoviek a tisícov zamestnaní. V oboch prípadoch to je sľub budúceho vlastníctva, ktorý nebol dodržaný. A tiež v oboch prípadoch je ukážka arogancie tých veľkých, zúfalstvo malých a nečinnosť štátnych orgánov (za činnosť nepovažujem divadlo Smeru v parlamente).

Doba keď štát bol nástrojom na udržiavanie poriadku, morálky a etiky je v súčasnosti preč, dnes je štát nástrojom na vymáhanie požiadaviek úzkej skupiny na úkor širokých más. A pokiaľ si to necháme páčiť, tak do vtedy budú mať aj svoju pravdu.

14 thoughts on “Akcia 1508 aj jej paralely s bežným životom

 1. zdravim, ale nam jednotlivcom nikto nezakazal napisat ktorejkolvek politickej strane alebo poslancovi alebo politikovi. ja osobne som dnes napisal do kdh, do siete, do sas. tak sup sup a ked to urobi 100 a viac ludi……budo to mat silu.

 2. Pozdravujem Vás všetkých. Dúfam, že ste zaregistrovali, že SSE a zrejme aj ostatné spoločnosti nám nekompromisne fakturujú tarify za prevádzkovanie systému a za systémové služby. Zároveň chcem upriamiť pozornosť na príspevok Vlada o tom, že je pripravený generálny pardon na URSE. Verím, že je to pravda, sú pripravení na čokoľvek, ale radi by ho nechali tak, pokiaľ im to dovolíme. Musíme sa spojiť znovu sa stretnúť a búšiť do našej pravdy, tak, ako to robia veritelia Váhostavu. Na začiatku boli správy o tomto počine tiež len také slabé, ale zrejme to zobrali do rúk rázne a teraz denne sa o tom hovorí. Musíme to znovu začať rozdúchavať, myslíte, že ešte stále by sa novinári do toho nechceli pustiť, ako nejakú paralelu s Váhostavom?

  • Zdravím každého.
   Len toto my nie je jasné, že ako som videl zoznam postihnutých na stránke URSA, tak najviac a najväčší sú v „okrese“ SSE-D. Sú v zozname aj veľké a „silné“ majitelia, podnikatelia a toto my ne ide do hlavy, že prečo to tak nechajú, prečo má stále FICO a URSO takú veľkú a namyslenú odvahu? Kto stojí v pozadí SMERU? Proste máme pravdu, vieme to dokázať, ale vidíte, sme „bezmocný“, ja osobne myslím, že teraz je búrlivá téma: Váhostav – v parlamente, podľa mňa 100%-ná podobná téma je naša, len poprosím každého, kto má známeho v parlamente – KDH, SNS,….aby dali našu akciu 1508 do parlamentu, prosím aby s tým aj vyrukovali poslanci KDH (pán Figeľ), alebo SNS…Keď občania uvidia ďaľšiu veľkú, tajnú kauzu SMERU – URSO tak myslím dalo by sa dosiahnuť naše cieľe – boj proti nelegálny stav – že nás distribučky vydierajú a zneužijú, napr. vieme dokázať, že napr. teraz vyrábame elektrickú energiu a oni za to neplatia ani cent, to v EÚ nikde nerobia, to je proti základného zákona EÚ, pane bože a na Slovensku to sa dá, kde sme na konci sveta, kde ani základné zákony neexistujú, len červené smerácke čerty – ktoré priamo, naživo vydierajú občanov cez TV. Proste treba už niečo robiť. Len ako sledujem tú celú špinavú situáciu tak prídem časovo na to, a aj vypoznám ľudí, ktoré naozaj majú veľkú moc, tak prídem na to, že neexistuje pravda, zákon, len ten má pravdu, kto má peniaze a kto sedí hore – teraz smeráci no sú všade ako muchy. Neviem, pán Šimon by mohol už niečo vymyslieť, že ako na to, ja vidím – dosiahnuť výsledok podobne ako pri kauze s názvom Váhostav v parlamente, oni to vedeli zriadiť, pýtam sa my prečo nevieme? 🙁
   A viete čo ešte je divné, že oni neišli pred parlament kričať, ale vidíte a cítite, že vedeli to tak zriadiť, že aj posledný človek o tom vie, no ako na to? A aj oni – tieto postihnutý nemajú údajne finančné prostriedky, ale aj tak viete o tom :-), tak niekde musí byť chyba, nie?

   • Kolegovia!
    Absurdnosť celej situácie vyzerá takto:
    Distribučky odoberajú elektrinu od postihnutých, distribučky elektrinu (našu)veselo predávajú a nám postihnutým od 1.1. nezaplatili ani cent! (SSE-D) Takto to v skutočnosti je!
    Ved ak ten tovar nechcú alebo nie sú s kvalitou spokojní prečo ho neodmietnu odobrať???
    Na Slovensku nikoho neodpojili!!!
    Tu sa jedná už o elementárnu logiku veci! Toto je krádež! Nijako ináč sa to nedá nazvať.

 3. Problém je asi v tom, že kamaráti Smeru, ktorý mali FVE ich už dávno predali, a mydlia si ruky niekde na Bahamách, my ostatný čo chceme slušne v tomto štáte žiť a nevyciciavať ho, máme hlavy v smútku. A kamarát Smeru, ktorý stojí za Váhostavom, p. Široký vie, že kamaráti urobia čo treba, aby bol v suchu. Veď to divadlo v telke je naozaj trápne a navyše, mi ako obyčajný občania sa ani nikdy nedozvieme čo je v podstate za tým, lebo aj v televízii dajú len to čo chcú, aby sme vedeli. Hlavne, že to zaplatíme, čo Smer schová za podporu z banky. My sme si nesplnili byrokratickú povinnosť a nedostaneme podporu, ktorú nám sám štát prisľúbil, keď sme podpisovali zmluvy. Veď ako pekne distribučky ušetrili, keď nám nevyplatili podpory. Môžeme čakať, že zase vymyslia nejaké „milé“ prekvapenie, veď Smer ešte toho môže dosť posľubovať svojim voličom.

  • To máte pravdu! Ale! Vieme my akým klúčom alebo ako sa určoval zoznam postihnutých? Čo ked tí najsilnejší neposlali a majú doplatok? Kto to určuje? Urso ale DSSky? Alebo čisto ludsky čo ked niekto poslal na Urso a neposlal na DSSku. To je taký problém vymeniť si maily Urso s DSSkami a doladiť zoznam?
   Lenže oni nechcú! Jeden takýto mail mohol zachchrániť kopu peňazí. Koho záujmy zastáva Urso? Toto všetko je jasné od začiatku! A teraz ruku na srdce koľko percent členov príp. postihnutých sa vo veci angažuje? Kde sú všetci postihnutí? Kde boli 5 februára? Byť tam 500 ľudí mohlo byť dnes vystarané. Ja nie som postihnutý a bol som tam. Viete ako si potom pripadám? Na urse ja pripravený generálny pardon len sa čaká na odozvu z druhej strany. A kde nič tu nič. DSSky si elektrinu odoberajú predávajú a nám dajú H…o!

   • Pravdu mas. Sam som bol prekvapeny z toho kolko nas tam 5.2. bolo. 200 ks nie je malo, ale postihnutych je 6x viac a to ze tam neprisli je hanba. Asi vyckavaju ako sa veci vyvinu a ci niekto (SAPI) zabojuje za nich. Ja mam uz zalobu na RDS takmer pripravenu a som rozhodnuty ju podat. Nenecham im ani cent z mojich penazi. Rovnako ako prepisujem vsetky odberne miesta na inych dodavatelov a s SSE uz nechcem mat nikdy nic spolocne. Pani v SSE si spocitaju ked za 3 roky pridu na dodavke silovej elektriny o tolko co som ja mal prist za rok za nevyplatenie doplatku. Ale ja sa k nim nevratim uz ani za 20 rokov nech vedia ako sa zachovali k partnerovi, ktory im na elektrine pocas poslednych 10 rokov nechal rocne desattisice eur… Asi ma v minulosti osvietilo ked som nepristupil na ich zmluvy s viazanostou. Teraz som bez viazanosti dostal lepsie ceny ako mi oni ponukali keby som sa im upisal na 2 roky. Hanba!
    A Vahostav tu uz ani nespominajte. Zacinam lutovat tych par milionov, ktore som mohol zarobit na zakazkach, ktore som odmietol. Zdalo sa mi prilis riskantne ist do kseftu s firmou, ktora uz v objednavke vypise dovody pre ktore mi nebudu moct preplatit fakturu. A teraz tych dobrodruznych podnikatelov, ktori boli lakomi a bezhlavo pracovali pre Vahostav ide odskodnovat stat? Preco? Kde mali rozum ked podpisovali zmluvy? Preco pristupovali na 90 dnove splatnosti faktur? Preco pristupovali na dvojrocne zadrzne? Ked boli taki frajeri prachati, ze si mohli dovolit prefinancovat tie zakazky, tak nech sa teraz nestazuju!!!

    • K Váhostavu sa nechcem vyjadrovať. Aj ked by bola teraz jedinečná možnosť otvoriť daľšiu kauzu. A Možno by to dorazilo veci ku koncu. Opakujem ale že kde nie je vôľa tam je to veľmi ťažko. O tej možnosti iného odberateľa som už aj ja uvažoval len pri vyšších výkonoch je to dosť pracné. (hladať večšie množstvo odberateľov. Ak by bola chuť veci riešiť zo strany výrobcov mohla by sa otvoriť aj otázka liberalizácie trhu a dovoliť výrobcom predať produkciu napr. na druhom konci republiky príp. do zahraničia. To by sme na nejaké DSSky ani nepomysleli. Ale to je na odbornosť slovenského úradníka v energetike privelké sústo. A ak by sa to aj pokúsili legislatívne podporiť určite by z toho vyliezol taký paškvil ako je tá naša slávna 309tka. Takže jednoznačne potrebujeme úradníkov odborníkov ktorí veciam rozumejú! Nie ale úslužných lokajov ktorí zo strachu o zamestnanie pravidelne do sveta vypúštajú hlúposti v podobe zákonov.

    • Bohužiaľ, nie každý má na to aby podal žalobu a tak mu nič iné nezostáva ako bezmocne čakať. Aj keby sme naškrabali na spísanie žaloby na dve RDS po 600,– čo potom? Budeme sa zastupovať sami? Zostávajú nám len bezsenné noci a dúfať, že dožijeme rok, aby sme vládali splácať úver na FVE… totálna bezmocnosť.

 4. a aj to je divné, že aj pán prezident A. Kiska s témou – akcia 1508 nezaoberá, prečo? Kto je v pozadí veľkého Smera, že všetko môžu dovoliť? Nerozumjem…:-(

 5. Dobrý deň,
  len toto nerozumiem, a prosím vysvetlite my, že prečo napr. Sapi veľmi nekoná proti nezákonnosti – odopretí podpory podľa zákona č. 309/2009 Z.z.na rok 2015? Ja viem, a vidím, že urobili ste niečo: gen. prokuratúra…,…,
  ale prečo nechráni nás stejná sila, ako napr. teraz proti nezákonnosti bol proti Fica – Váhostav – v parlamente,
  aspoň o tom ľudia dozvedeli niečo, aspoň bol v televízii, ale o téme solar – odopretí podpory podľa zákona č. 309/2009 Z.z.na rok 2015 – proste nič, hovorili ste o tom v televízií pár slová, ale obrovské ticho je, aj poslanci: KDH, ….vôbec nič nehovoria. Prečo stejne ako v prípade – téma: váhostav v parlamente – prečo nemôže byť aj tá veľká nepravdivosť témou v parlamente a v televízií, myslím na akciu 1508?
  Proste obyčajný ľudia o tom nevedia a sapi len píše tu niečo ale podľa mňa žiaľ to je nič. Nie som proti Sapi, som rád, že aspoň niekto chráni záujmy výrobcov OZE a KVET, ale žiaľ nevidím silnú energiu proti nezákonnosti v elektroenergetike, len obrovské a tajné ticho – aspoň téma Váhostav bol v televízii a o tom aspoň s tou témou niektoré poslanci zaoberali, ale s témou akcia 1508 – nikto nezaoberá a aj myslel som že aj tak bude, neviem kto je v pozadí (Penta, Smer,..), ale obrovské ticho je, a žiaľ nič sa nekoná. 🙁 alebo nič nemôžu, to celé žiaľ smrdí..pričom ide o obrovské peniaze…

  • Odpoviem Ti na Tvoje otázky:
   Ohľadom akcie 1508 SAPI vykonalo a koná ešte stálo pomerne dosť. Problémoém je, ža SAPI nie je poškodené a preto môže byť aktívne iba ako koordinátor alebo „lobista“.
   Ak chceš porovnávať akciu Váhostav a 1508, treba si uvedomiť, že to, čo sa okolo Váhostavu deje nemá nič spoločné s bojom o spravodlivosť ale je to hlúpa politická hra. Nič iné. Veritelia Váhostavu sú v očiach verejnosti „okradnutí zamestnávatelia“, zatiaľ čo výrobcovia EE z OZE umýselne označovaní ako „fotovoltici“ sú rovnako úmyselne označovaní a v mysliach verejnosti pranierovaní ako tí, kvôli ktorým je drahá elektrina. A pre politika sme riziková skupina…

   Miroslav, ak chceš a vieš aktívne pomôcť, ochotne mi napíš, nrád uvýtam tipy a rady, nakoľko už mi dochádza fantázia, čo by sa ešte dalo…

   • Zdravím Vás, súhlasím z názorom, že sa mohol nájsť aspoň jeden rečník v parlamente ktorý by pri diskusii o Váhostave spomenul rovnakú situáciu pre výrobcov z obnoviteľných zdrojov. Samozrejme, že od nás dávajú ruky preč, kto by sa chcel zastávať „solárnych barónov“ v očiach verejnosti. Ale už nerozumiem prečo nerozprávajú aspoň o výrobcoch z biomasy a družstvách kde pestujú plodiny od ktorých sú bioplynky závislé. Treba im ukázať v parlamente aj iné fotky než Širokého vilu, napríklad zrobeného chlapa v montérkach sediaceho na pošte (má na firme 30kW) ,ktorý si číta list z URSO kde mu píšu nič nehovoriace frázy o tom prečo prišiel o svoje peniaze. To je reálna situácia ktorá sa stala .

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *