A je to tu: návrh na zvýšenie G-komponentu na 100%

Ak niekto čo i len v kútiku duše pochyboval, že sa energetika nebude otriasať od nezmyslov, tak jeho pochyby boli zmarené.

ÚRSO dalo do pripomienkového konania novelu svojej vyhlášky o cenovej regulácii v elektroenergetike, tak ako sme už písali. My sme samozrejme dali závažnú pripomienku proti celému G-komponentu. Využili sme dobre spracovaný text od AVESu.

Ak však niekto očakával, že sa nevyskytne protinávrh bude sklamaný. Všetky tri regionálne distribučky (ZSDis, SSE-D a VSD) požadujú zvýšenie G-komponetu na 100 % viď: justice.gov.sk. Ich „zázračný argument“ je, že sústavu používa každý a chcú „spravodlivosť“. Ich forma spravodlivosti je však zvláštna – za jednu vec (elektrinu) platiť poplatky na vstupe aj na výstupe?

Kto z vás pamätá staré doby, keď majiteľ mobilu platil aj za príjem hovoru? Kto z vás vie že to je ako v roamingu? Aj tam sa platí za prijatie hovoru. Akurát ten roaming je pri telefónoch v zahraničí, a tu riešime elektrinu iba u nás na Slovensku. V súvislosti s článkom o cenách elektriny a vplyvu OZE je zaujímavé pozorovať snahy „starých molochov“ ako si urputne bránia svoje korytá a staré zisky. Keby sa to netýkalo nás všetkých, tak by to bola aj zábava.

Preto znovu zopakujem výzvu na Martinský protest. Strata podpory nie je ojedinelý výstrelok, ale súčasť stabilného tlaku.

5 thoughts on “A je to tu: návrh na zvýšenie G-komponentu na 100%

  1. Pingback: ÚRSO opätovne prekračuje svoje právomoci | SAPI.sk

  2. Suhlasim s DS. Situaciu treba zrovnopravnit a zprehladnit. Ale BEZ VYNIMKY, ako je napr. Elektraren Novaky (tu mozu hned zavriet), US STEEL – ten sa okamzite odstahuje zo Slovenska, Hlinikaren v Ziari – ten prepusti polovicu zamestnancov a nauci sa vyrabat hlinik z blata…a potom sa odstahuje do Humpolce…a samozrejme nezabudajme na Slovnaft…. 🙂 A samozrejme treba zrovnopravnit pristup do DS a nadradenej sustavy….cena vsade a pre kazdeho rovnaka!!! A uvidime, kto to prezije. Toto je protinavrh….

    • A k tomu by trebalo ešte zvýšiť poplatky, aby SEPS, JAVYS a podobné štátne firmy mali vyšší zisk a pekne to odviedli do štatneho rozpočtu, nech je z čoho prerozdeľovať

  3. Ano.Dvakrat platit za tu istu vec je okradanie statu v priamom prenose.Preco uz aj ked, neurobi stat vynimku pre vyrobcov elektriny,napr.platit len rozdiel medzi vystupom a vstupom elektriny i to cenou,ktora by bola viditelne Zelena a odzrkadlena aj od vykonu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.